ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2012
ÎNSCRIS: 07.09.12
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 6ani

O vacanta reusita

Sejurul nostru a inclus oficial 8 zile, dar, scazandu-le pe cele 2 petrecute pe drum, mai exact 13 ore de fiecare data, putem spune ca am petrecut 6 frumoase zile integrale in complexul Alexandra Beach. Noi am fost foarte multumiti de tot ceea ce inseamna conditiile de cazare.

La receptie erau persoane zambitoare, serviabile - am solicitat ajutor pt organizarea unei croaziere in jurul insulei si, pe loc, la ora 23, au pus mana pe telefon si au aranjat toate detaliile necesare; alta data am vrut sa jucam fotbal pe terenul complexului si ne- au dat cheia imediat, fara sa platim, desi se inchiria doar grupurilor cu 5euro pe ora; la fel s- a intamplat si cu baschetul, ne- au lasat pe toti trei sa stam cat vrem pe teren; am vrut sa aflam programul ferry- boat- ului, imediat l- am aflat tot de la receptie.

Camera noastra a fost la etajul intai, din balconul- terasa puteai atinge un urias palmier. Desi se vedea parcarea din balcon, noi nu ne- am suparat, am privit partea plina a paharului: vedeam masina in permanenta, iar palmierul din balcon dadea o senzatie exotica. Curatenie, mobila cu miros de nou, asternuturi apretate, suprafata nu imensa, ci potrivit de mare, multe sertare, 3 paturi, perne si pernute, aer conditionat care chiar a functionat, minibar, tv, nu covoare, lampi interesante ca design, baie super curata, suficient de mare, sapun lichid, gel, casca de dus, ace, hartie igienica, uscator par, prosoape schimbate zilnic, baia spalata zilnic, cada mare, apa fiarta. Internet gratuit in camera.

Poate este un limbaj cam colorat, dar nu ma pot abtine sa nu- l folosesc pt a descrie faptul ca nu mi- a fost scarba sa folosesc baia, iar in timp ce ma spalam pe dinti nu am dat cu ochii de mucegai sau altele... Nu stiu cu exactitate cate vile sunt in total in acest complex, dar, intre acestea sunt niste alei inguste, curate, luminate seara, ca un labirint printre palmieri, meri, smochini, gazon bine ingrijit, trandafiri - frumos.Dupa o zi de plaja, soare, pietre, nisip, aceasta gradina- labirint este o adevarata oaza de umbra, racoare, culoare.

Restaurantul oferea o gama variata de mancare dimineata- branza, cascaval, mezel, oua ochiuri sau omleta, paste cu branza, cremvursti, carnati, mancare de fasole, fructe de tot felul, foietaje, cornuri, prajituri, clatite, miere, compot, dulceata, fructe confiate, salate de cruditati, cereale, cafea, sucuri, ceai, lapte, cartofi prajiti etc. Seara bucatarii se intreceau in a pregati tot felul de legume in diverse aluaturi, sosuri, mancare gatita traditionala dar si retete interesante, scoici, peste, porc, pui, vita, miel, prajituri divine, inghetata, salate. gratar doar de 2 ori pe sapt. mancare multa. puteai lua si "la pachet", dar discret, bineinteles. Din pacate, nu erau incluse bauturi la cina. ospatarii foarte atenti si rapizi.

Albinele erau enervante, noi am mancat in interiorul restaurantului, desi afara era o priveliste superba asupra piscinei si marii. Nu pot sa nu amintesc si de 'balconul" de langa bar, cu extraordinar de comfortabile canapele si o priveliste de vis. Sper sa aveti cu totii o vacanta cel putin la fel de placuta ca a noastra!

Trimis de tdgabriela in 08.09.12 00:31:59
Validat / Publicat: 08.09.12 07:38:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5024 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tdgabriela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alee cu palmieri in cadrul resortului

[08.09.12 07:05:13]

@tdgabriela: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

blonduta_blue
    [07.06.14 21:46:18]

buna ziua. dupa cate vad... camerele sunt c-am... c-am, si dupa cum se vede si aici... multi nu pun poze cu camerele! asta ne intereseaza pt ca pe afara stim mai multe si vedem pe internet!!

tdgabrielaAUTOR REVIEW
    [10.06.14 09:41:39]

@blonduta_blue: Camerele sunt OK. Exact cum am scris, noi am avut camera tripla, mobila era destul de noua la acea data, A. C. -ul functiona perfect, baia spatioasa si curata, conditii de 4*. Acum depinde pentru ce tip de camera optezi si in ce buget te incadrezi, deoarece resortul ofera camere de la preturi de cca. 1200 Euro cu demipensiune/7 nopti, pana la casute cu propria piscina exterioara sau interioara, care costa si 6000 Euro cu demipensiune/7nopti. Preturile mentionate sunt pentru sezonul intermediar, deci pot fi putin mai mici in extrasezon sau exagerat de mari in plin sezon. Din punctul meu de vedere, raportul calitate-pret pentru sezonul intermediar este OK.

Insa, am de facut o mentiune. Acum doi ani cand am fost cazati acolo, totul a fost foarte bine. Nu am avut nici un fel de probleme incepand cu momentul rezervarii si pana la sfarsitul sejurului. Deci ne-am facut o impresie buna despre Alexandra Beach Hotel. Insa anul acesta, ne-am facut rezervare tot prin agentie de turism la Alexandra Beach inca din luna ianuarie, cand am achitat si un avans de 50%, pentru petioada 07.07-14.07.2014, urmand ca diferenta de pret sa o achitam pana la data de 20.06.2014, iar in luna martie, cei de la hotel ne-au trimis mesaj ca daca nu achitam atunci pe loc diferenta de pret, ne anuleaza rezervarea, desi intelegerea era alta. Banii ii aveam, insa m-i s-a parut o mare obraznicie din partea lor sa procedeze in acest fel cu noi, mai ales ca mai fusesem la ei, si am renuntat la rezervare. Ne-au restituit suma achitata ca avans si ne-am orientat catre alta destinatie.

In concluzie, resortul este foarte solicitat, iar ei merg pe principiul "primul platit (integral), primul servit". Daca mergeti in vacanta acolo, sper sa nu intampinati greutati la cazare, din cauza faptului ca resortul este ocupat in totalitate.

blonduta_blue, tdgabriela
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexandra Beach Hotel: