ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 17.08.09
MAY-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Dragut, dar se poate mai bine...

Am fost la Batihan 10 nopti in perioada 24 mai-03 iunie 2012 si am avut o vacanta foarte reusita, in mare parte datorita faptului ca am mers cinci familii de prieteni si ne-am simtit foarte bine impreuna si nu din cauza hotelului Batihan, care pentru mine a fost dezamagitor, m-am asteptat la altceva avand in vedere pozele si impresiile de pe site.

Am ajuns la Batihan dupa un drum cu masina personala care mi s-a parut foarte greu... sincer nu cred ca o sa mai fac vreodata drumul cu masina in Turcia, este prea lung si prea costisitor ca sa merite... oricum niciodatata sa nu zici niciodata! Am ales traseul Craiova, Bechet (unde bacul circula absolut aiurea si am pierdut 2-3 ore in vama degeaba), Oreahovo, Sofia, Ploviv) drumul prin Bulgaria e super OK, am mers mult pe autostrazi e foarte bine, Edirne (Intrarea in Turcia, in vama am stat vreo 2 ore si ceva, li se stricasera calculatoarele sau asa ceva, oricum a fost un prilej sa-mi dau seama cat de haotici sunt turcii, o tara neorganizata si haotica... In vama turca este exact cum era in vamile romanesti inainte de intrarea in UE: ingramadeala, haos, tipete, nervi, timp pierdut de pomana...

Drumul prin Turcia este extrem de frumos, vezi peisaje minunate, localitati unde primul lucru pe care il vezi sunt geamiile si minaretele si auzi si chemarea la rugaciune la anumite ore, si soselele sunt foarte bune, au drumuri expres, de fapt fostele drumuri nationale au devenit un sens de mers si s-a mai construit un sens cu doua benzi, astfel incat aproape peste tot au 4 benzi si o limita de viteza de 110km/h. In prima seara am ajuns la Cannakale, un oras minunat, cosmopolit, granita dintre doua continente, un amestec de culturi si rase pur si simplu delicios. Am fost cazati la hotelul Truva (Troia), desavarsit prin curatenie, detalii si promtitudinea personalului, unde am mancat cel mai bun mic dejun din Turcia. In Cannakale am mancat si cel mai bun sis kebab din viata mea, dar ar trebui sa spun totusi ca nu curatenia este punctul forte al acestui oras...

A doua zi aveam de parcurs doar 425 de km de la Cannakale la Batihan si am reusit sa ii parcurgem in 8 ore... a fost un drum ingrozitor de greu, ... a plouat torential tot drumul, eu asa ploaie pe la noi nu am vazut, ceva inimaginabil... uneori nu mai vedeai nimic in fata masinii... a fost cumplit, la Izmir am prins si grindina de ne era frica ca ne sparge parbrizul... dar cerul s-a limpezit pe autostrada spre Kusadasi si am ajuns acolo pe o vreme buna.

Si dupa drumul infernal ajungem la Batihan nervosi si obositi si ne asteptam sa gasim hotelul minunat despre care citisem... nu l-am gasit asa minunat. Prima impresie a fost o mare dezamagire: am avut camere in corpul vechi, la etajul 5, cu vedere spre piscine si spre mare: camerele sunt foarte mici, cam asa cum sunt in hotelurile comuniste de la Mamaia, baia este foarte mica, putin renovata, balconul e singurul OK. Sifonierul e neincapator, incastrat in perete, pe hol nu e nici un cuier, nimic, nu ai unde sa pui valizele golite, in general nu prea ai loc in camera decat sa dormi. Mini-barul este contra cost... am vazut pe site foarte multe poze cu aranjamente minunte in camera, cu flori si lebede din prosoape. Nici macar o singura data nu am avut parte de asa ceva, si nu numai noi nici celalte 4 familii... o singura familie a avut intr-o singura zi parte de asa ceva dupa ce au dat 5 euro la femeia de serviciu...

Hotelul Batihan este cel mai zgomotos hotel in care am stat vreodatata... izolatia nu exista, peretii sunt probabil de carton... noi incercam sa ne odihnim dupa amiaza, avem copil destul de mic si nu mi se prea sanatos sa stai de dimineata pana seara la piscina cu copilul asa ca incercam sa-l culc... exact atunci femeile de serviciu plimbau niste carucioare pe coridor, tipau, si curatau camerele. Pentru ca noi voiam sa dormim le atentionam sa nu ne deranjeze prin semnul de pus pe usa, dar ele faceau curatenie numai dupa amiaza asa ca am ajuns la performanta sa treaca 3 zile si sa nu goleasca nici macar cosurile, sa nu mai vorbesc de prosoape si lenjerii... Chestia cu zgamotul se repeta dimineata cand, la ora 7 parea ca se trezeste tot hotelul sa ocupe sezlonguri la piscina: zgomot, usi trantite etc... cred ca nici cand merg la serviciu nu ma trezesc asa devreme asa multe zile la rand. Cam asta despre camera... ar mai fi de spus ca au un sistem de inchidere a aparatelor electronice atunci cand scoti cartela din locasul ei, ceea ce cred ca m-ar fi deranjat daca era mai cald si nu puteam lasa AC pornit cand plecam din camera, dar nu a fost cazul temperaturile fiind in jur de 25-30 de grade in aer.

Mancarea a fost ciudata... foarte condimentata, erau multe mese la care nu prea aveai ce alege, ideea e urmatoarea: aveau 2 mese mari pe care erau insirate 20-25 de feluri de salata si eu mancam pana la urma rosii taiate felii si castraveti feliati. A vrea sa mentionez ca eu sunt mare amatoare de salate... dar majoritatea nu imi placeau... Erau 3-4 feluri de mancare gatita (mancare de mazare, de cartofi, etc) dar nimeni nu lua din ele dupa ce le gusta odata, toata lumea se inghesuia la bucataria deschisa unde se prajeau diverse chestii pe plita electrica (pui, mici, peste etc) si acolo era mereu o coada interminabila (hotelul are 2 corpuri mari si toti clientii mananca in aceeasi sala plus terasa) ni se intampla frecvent mai ales seara sa nu gasim loc la mese si cred ca niciodata nu am mancat toate familiile la aceeasi masa. Oricum, dupa primele doua zile cand imi puneam mai multe lucruri pe farfurie si nu le putem manca pentru ca nu erau bune, renuntasem sa mai incerc ciudatenii de-ale lor si mancam foarte putin. La pranz mancam si noi ca toti romanii la terasa a la carte unde intr-adevar era un gratar foarte bun. Mai era acolo o doamna mai in varsta care facea niste clatite turcesti absolut delicioase, cu branza sau cu carne tocata, cel mai bun lucru mancat de mine in Turcia.

In rest sistemul all inclusive turcesc mi-a lasat un gust amar: se merge pe ideea cantitate nu calitate: cafea proasta, sucuri execrabile, mezeluri groaznice... dimineta erau 3 mese pline cu produse de patiserie (cornulete, pateuri cu branza) si nu am gasit nici macar unul sa-mi placa... dimineata nu gaseai ceai la pliculete, numai la dozator, care era un ceai mai tare gen cafea, copii nu pot bea, asa ca luam pliculete de ceai de la barul de langa piscina in timpul zilei ca sa le pot face a doua zi la micul dejun. Prajiturile erau bune, daca am fi venit mai devreme la masa am fi gasit si mai bune, din pacate cand ajungeam noi nu le mai vedem decat pe farfurii la meseni, noi apucam in general niste budinci facute rapid atunci cand constatau ca nu mai sunt prajituri... intr-o singura seara am mancat baclavale si cataif au fost divine...

As vrea sa mentionez ca mncarea era extrem de proaspata si curat preparata nu am avut nicio problema tot sejurul, dar probabil un gen de mancare mai asiatic, nu european sa cum suntem noi obisnuiti, desi de-a lungul istoriei bucataria romaneasca a imprumutat foarte multe feluri de mancare de la bucataria turceasca...

Fructele au fost o alta mare nemultumire, practic tot sejurul am avut decat mere si portocale (taiate in sferturi) si o singura data capsuni, am mai avut de 2-3 pe langa mere si portocale niste corcoduse mai mari, altoite, destul de bune. Am scris si in condica de sugestii a restaurantului ca vrem watermelon dar nu am primit... Copiilor li se mai aducea in casuta special amenajata pentru ei dupa amiaza cirese si piersici (adica in 2 dupa amieze o data cirese si o data piersici) si am incercat sa iau si eu pentru mine dar am primit observatia ca sunt numai pt copii si trebuie sa le manance acolo, nu pe plaja.

Acum si partile bune ale hotelului:

1. Curatenia la piscine si in zona de spa - impresionanta... apa era cristal, hamamul era impecabil, mi-a placut mult.

2. Animatia - desavarsita, ne-am distrat maxim, n -am ratat niciun spectacol si mult timp dupa ce am venit ne aminteam cu placere momentele si dansurile invatate impreuna cu echipa de animatori...

3. Siguranta deplina; ocupam sezlonguri langa piscina si ne lasam acolo genti, telefoane etc in timp ce noi mergeam la mare, ne intorceam la piscina, mergeam la masa si lasam tot acolo jucarii, carti, reviste, prosoape etc si niciodata nu s-a intamplat sa dispara ceva.

Sper ca cei ce citesc sa nu ma considere fitoasa sau mai stiu eu cum, dar sincer am fost la all inclusive si in Bulgaria si in Grecia si a fost mult mai bine ca in Turcia. In Grecia nu e atat de diversificata mancarea dar cea care e este delicioasa, iar personalul este extrem de ambil parca se bucura cand le ceri ceva... in Bulgaria conditiile de cazare sunt mult mai bune... asa ca nu am priceput de ce a trebuit sa strabatem atat drum pana in Turcia ca sa gasim asa un hotel si o mare Egee murdara si neprimitoare.

Oricum am vizitat Efesul si Troia, Efesul m-a impresionat, la fel si Casa Fecioarei Maria, deci pana la urma meritat excursia in Turcia, iar vremea a fost foarte buna, in ciuda ploilor ce ne-au insotit la venire, pe perioada sejurului nu a plouat deloc si ne-am bronzat mai mult ca niciodata.

Bazarurile nu mi-au placut, mereu imi venea in cap zicala "s-a intalnit turcu cu prostu'", unde prostu' eram evident eu, sunt foarte insistenti si suparatori, au un "arsenal" de formule de adresare in romana pe care, dupa ce le auzi de 15-20 de ori te deranjeaza, asa ca la intrebarea lor "romania, bulgaria" eu le raspundeam "bulgaria"...

In concluzie, a fost o experienta frumoasa, dar nu m-as reintoarce la Batihan, totusi as recomanda acesta destinatie avand in vedere pretul mic practicat celor care vor neaparat sa mearga la Kusadasi.

Trimis de cristinacraiova in 06.09.12 14:54:37
Validat / Publicat: 06.09.12 16:15:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristinacraiova); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Belly dancers invitate in programul de animatie

BettyQ
    [13.10.12 21:08:29]

Noi am fost in 2011 la Batihan, pe la sfarsitul lui iunie - inceputul lui iulie, si am avut pepene in fiecare zi.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [14.10.12 01:55:25]

Asta este intradevar un criteriu foarte important in alegerea hotelului.

BettyQ
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: