ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 17.08.09
AUG-2012

Recomand cu caldura

Am revenit in Albena dupa 2 ani cu emotii, nu foarte mari, citisem pe forum despre Dobrotitsa aproape numai de bine.

Drumul la venire a fost Giurgiu Russe Albena, la plecare Albena Mangalia Bucuresti.

Sunt bune amandoua rutele parca mai liber cel prin Russe.

Hotelul este curat, camere cu mobilier aproape nou, baia curata. Cel putin in corpul de cladire in care am fost noi cazati. Precizez asta pentru ca am mai citit review-uri despre camere urat mirositoare si gandaci...

Dar camera noastra din corpul C nu a avut parte decat de o vedere frumoasa la mare umbrita doar de copaci care au prins bine, pat matrimonial+pat single, baie cu dus, TV, minibar, balcon cu scaune+masuta si uscator de rufe.

Cel mai are avantaj al hotelului este apropierea de plaja.

Nu a fost nici un stres cu sezlongurile, erau dupa pofta inimii atat la mare cat si la piscina.

Mancare multa, diversa: gratare, cartofi prajiti, foarte multe feluri de peste, scoici, creveti, si nelimitat pui si porc. Dimineata clatite, paine in ou, mezeluri, legume, fructe, dupa amiaza inghetata, checuri.

Chiar nu stiu daca as avea ceva de reprosat, asta numai asa ca sa ma leg si eu de ceva... ar fi unii barmani mai plictisiti si animatorii nu tocmai plini de antren si talent.

Dar asta nu a contat mai deloc, vacanta a fost una frumoasa, linistita, nu ne-a deranjat nimeni cu nimic.

Recomand cu caldura hotelul este unul din cele mai bune din Albena si la un pret mai mult decat accesibil.

Spun asta pentru ca am mai fost la Kaliakra Superior, Orchidea si Ralitsa Superior.

Trimis de Nikita in 03.09.12 14:59:36
Validat / Publicat: 03.09.12 16:19:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Kaliakra Superior, Orchidea si Ralitsa Superior.

VIZUALIZĂRI: 4818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nikita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.12 02:44:54]

cred ca esti cel mai in masura sa imi recomanzi unul din aceste hoteluri: kaliakra, ralitsa, sau dobrotitsa, sau flamingo?

cel putin la 3 dintre ele ai fost, poti sa imi faci o descriere comparativa, te rog?

am si 2vcopii dupa mine si vreau sa fac o alegere buna

multumesc

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.09.12 07:26:38]

@davidana: Imi permit sa va raspund avand in vedere ca am fost de trei ori la Albena si dintre hotelurile care va intereseaza am stat la Kaliakra Superior si Flamingo Grand. In primul rand sunt hoteluri care nu pot fi comparate, Flamingo avand 5 stele, Kaliakra-4, Ralitsa Superior-4, Ralitsa-3, Dobrotitsa-3.

In ceea ce priveste pozitia in statiune, Kaliakra si Dobrotitsa sunt privelegiate, sunt pozitionate pe plaja, toate camerele au vedere la mare, daca nu este impiedicata de vegetatie. Sunt situate aproape de capatul dinspre Balcic al statiunii, noaptea este liniste perfecta. Nu au piscina interioara. Kaliakra Superior are camere foarte spatioase, Kaliakra Standard are camere mici. Evident, Kaliakra este mai elegant decat Dobrotitsa dar si mult mai scump, dupa parerea mea nu merita pretul dacat in extrasezon si nici atunci, neavand piscina interioara. La un pret mai mic as alege oricand unul din hotelurile Grifid din Nisipurile de Aur.

Flamingo Grand este cel mai nou hotel din Albena, situat pe artera comerciala a statiunii, destul de aproape de plaja. Camerele sunt foarte mari, are piscina interioara, nu ofera decat demipensiune, pretul este destul de piperat.

Ralitsa este foarte departe de plaja, exista autobuze care aduc turistii la plaja, are piscine exterioare mari si frumoase, camere destul de mici.

Toate hotelurile din Albena au umbrelute si sezlonguri incluse in pret. Tarifele celor 4 hoteluri sunt foarte diferite, alegerea depinde foarte mult de suma de bani alocata vacantei.

Va doresc vacanta placuta si va raspund cu placere la orice intrebare!

[10.09.12 09:52:20]

@davidana: Intr-adevar depinde si de bugetul familiei. As recomanda Dobrotitsa datorita asezarii de pe plaja. Fiind un hotel de 3 stele cu conditii foarte bune (comparabile cu Ralitsa superior care este de 4) si pretul este unul OK. Cu 2 copii este mult mai usor sa ajungi la plaja, la hotel, la barul de la piscina.

De la Ralitsa daca nu iei bus-ul la pranz este mai dificil de urcat la hotel fiind caldura mare. Si avantajul la Ralitsa este dat doar de piscinele mai mari si mai amenajate.

La Kaliakra merita doar la 4 stele superior, asa cum a specificat si Floria, camerele sunt mult mai mari dar si pretul pe masura, aproape dublu fata de Dobrotitsa.

In concluzie Dobrotitsa e cel mai OK fiind avantajat de apropiere de plaja/mare, pret, conditii de masa si cazare.

[11.09.12 22:55:59]

max 1200 euro cu UAI, acum ma uit si pe Duni, au parca servicii mai bune, acolo ai fost, ce poti sa imi spui?

[11.09.12 23:13:07]

@davidana: nu am fost dar am auzit ca e foarte fain la Duni. Si la 1200 euro nu suna rau.

[11.09.12 23:25:09]

pai pe tine te-a costat 930 cu un copil, eu am 2 si la anul oricum e mai scump, de asta am pus buget mai mare

[12.09.12 09:18:50]

@davidana: OK, eu am inteles ca te-ai uitat la oferta la Duni si te costa 1200 euro acolo.

Eu m-am uitat si anii trecuti la Duni si ne ajungea pe 10 zile in august undeva spre 2000 de euro.

De asta am zis ca 1200 euro e un pret bun penrtu Duni...

[16.09.12 18:43:11]

eu nu am gasit oferta pe duni la 1200 euro , am zis ca asta e bugetul estimat (am pus o intrebare pe site) si asta mi s-a recomandat, chiar cineva zicea ca "as fi nebuna sa cheltui 1200 de euro in Albena", majoritatea ma sfatuiau sa merg la Duni cu banii astia, daca tu stii preturile si zici ca e foarte scump acolo, asa o fi, nu te contrazic, o sa vad cand vor aparea ofertele la agentii pe anul viitor...

multumesc

[04.12.12 23:39:03]

pt nikita - intr-adevar, au aparut ofertele la agentii si la kaliakra superior deja ma ajunge 1200 euro la inceputul lunii iulie 2013, la duni ce sa mai spun, sigur e mult mai scump, plus drumul...

asa ca iar am inceput sa selectez si uitandu-ma din nou pe sfaturile tuturor, am ramas pe unele hoteluri dar la fiecare am cate un pitic pe creer; poti sa ma ajuti sa aleg daca tot ai fost pe acolo?

laguna beach - imi place ca are si piscina interioara si e pe plaja-ma sperie parerile celorlalti desi am o prietena care merge de 4 ani acolo si nu are nik de reprosat

ralitsa superior - imi place mai tot la el, dar nu stiu cum sunt organizate camerele si pe ce criterii se dau; daca nu imi dau una cu pat dublu si unul single, ce fac? ca am auzit si camere cu 2 paturi single si fotoliu, in cazul asta nu incapem 2 adulti si 2 baieti de 5 si 8 ani. Plus ca s-ar putea sa imi faca figura cu platit corp principal, obligat la corp inferior.

dobrotitsa - are pareri bune, si un pret avantajos dar parca e prea frumos sa fie adevarat; pot trece peste lipsa piscinei interioare, o sa studiez animatia pt copii si conceptul de Ai la ei.

miramar obzor

sol luna bay obzor

la acestea din urma am inteles ca e o problema cu sezlongurile de pe plaja ca sunt insuficiente

la acestea nu am inca un pret real, la cele din albena, la laguna mi s-a spus 650 si la ralitsa superior 742, e o suma ok, mi-o pot permite.

[05.12.12 10:17:17]

@davidana: Noua ne-a placut foarte mult la Ralitsa superior foarte mult, singurul dezavantaj a fost distanta fata de plaja. Nu prea stiu ce fel de camere mai au, noi am avut un pat dublu si un fotoliu pat.

La Dobrotitsa chiar e OK, de ce crezi ca e prea frumos sa fie adevarat?

La celelalte hoteluri nu am fost nu te pot sfatui; oricum la oricare dintre ele este riscul sa nimeresti o camera mai proasta sau cine stie ce chelner/barman enervant.

Dar daca majoritatea opiniilor sunt de bine eu zic sa mergi acolo unde procentajul este de peste 80-90% si la suma pe care ti-o permiti.

Sper ca am fost de ajutor

fanespoitorul
    [05.12.12 11:53:29]

@davidana: Pentru iulie 2012 eu am ales intre Duni si Kaliakra. Kaliakra Superior era destul de scump iar standard pretul era comparativ cu Duni. Am stat la Belvedere, care nu este pe plaja si a fost super. Am considerat pretul de la Kaliakra si am stat in Duni 8 nopti in loc de 7. Duni este mult mai departe fata de Albena. In Duni poti sa te duci sa mananci in orice restaurant.

ammastefy
    [16.01.13 11:08:51]

@Nikita: ne poti spune si noua cat te-a costat parcare?

[16.01.13 11:33:11]

@ammastefy: parcarea nu costa, din cate stiu eu se platesc 5 euro la intrarea in statiune pentru tot sejurul si cam atat.

ammastefy
    [16.01.13 11:40:18]

@Nikita: multumesc frumos

iepurila
    [01.08.13 16:11:10]

daca se poate as dori info referitoare drum cu masina. Ma puteti ajuta cu un traseu mai detaliat de la iesirea din tara si pana la hotel? Si ce acte sunt necesare pentru a scoate masina din tara (e pe firma) ? Multumesc mult

ammastefy, davidana, fanespoitorul, Floria, iepurila, Nikita
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: