ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.03.10
AUG-2012

Sejur placut la Kaliakra

Am petrecut un sejur de 7 zile la acest hotel. Alegerea a fost facuta dupa cautari de vreo luna jumate din toate ofertele din Albena si Nisipuri. Am vrut o statiune aproape de casa, de aceea a fost foarte grea alegerea. Cum nu aveam o parere buna despre aceste statiuni a trebuit sa fac totusi un compromis.

Stiam dinainte ce vreau: hotel aproape de plaja, AI, sezlonguri gratis pe plaja si 4 stele. Multe pretentii pentru un buget limitat, dar eram sigura ca daca voi cauta voi gasi.

Trecand peste aceasta introducere pe care am facut-o strict pentru ca, foarte multe din parerile pe care le-am citit pe acest sait nu erau in corncordanta cu realitatea, notele acordate aiurea m-au dus la disperare, sa trecem... la treaba... vorba cuiva…

Am plecat la ora 6 cu autocarul, calatorie placuta datorita unui sofer care avea experienta clar in ceea ce priveste meseria sa, desi era cam tinerel, si am ajuns la destinatie cu o ora mai devreme.

Hotelul este situat foarte aproape de locul de oprire al autocarului, respectiv hotel Melia Hermitage, asa ca in 5 minute am ajuns la receptia hotelului Kaliakra.

Ni s-au pus bratarile imediat si am fost invitati sa folosim toate facilitatile date de acest plastic de mina... adica: barul de la piscine, lobby bar, dejunul care incepea la ora 12. Camera nu era libera, de aceea a trebuit sa asteptam pina la ora 14, ora cand se face normal check-inul.

Nu a fost suparare pentru ca bagajele ne-au fost luate de domnul ce se ocupa cu jobul asta si am putut sa luam cunostinta cu ,,mediul inconjurator ,,.

Doamna si domnisoarele de la receptive vorbeau bine engleza, deci nu am avut nicio problema de comunicare. Holul hotelului cu receptia este mare si foarte frumos mobilat, cu canapele de piele crem, in stinga era lobby barul si in dreapta un alt bar, pesemne cu plata, si 2 mese de billiard.

La ora 14 dupa o plimbare pe aleea pietonala din statiune si dupa ce am mincat de prinz, am primit camera: un apartament seaview, la etajul 1, desi noi aveam o camera dubla superior. Am fost la receptie, am anuntat acest lucru, dar ni s-a spus ca asa a hotarat managerul si daca nu dorim apartamentul, a doua zi sa luam legatura cu el. Am stat noi un pic pe ginduri si pina la urma am hotarit sa pastram apartamentul deoarece era mai umbros, avand copaci in fata, dar... si seaview-ul era…printre frunze... :)). A doua zi ne-am dat seama ca marea era peste tot, in sensul ca noaptea adormeam pe ,,muzica valurilor ,,asa era si trezirea. Concluzie: camera primeste nota 9 deoarece salteaua de la patul dublu era cu suisuri si coborisuri. Pozele spun totul despre camera, deci nu mai insist.

In ceea ce priveste mincarea: foarte gustoasa; drept este ca nu erau nu stiu cate sortimente, adica la prinz aveam 2 feluri de carne plus peste citeodata si 2 garnituri, absolut de fiecare data cartofi prajiti. Salate-4 tipuri, rosii, castraveti, 3 tipuri de masline, paine vreo 5 – 6 feluri plus bufet pentru copii-pizza, paste, nuggets, 2 feluri de supa, dar nu am gustat din ele ca sa ma pronunt. Sectorul fructe: pepene galben si rosu, prune, nectarine, pere, mere, struguri in permanenta. Dulciuri: felurite prajituri proaspete si gustoase, baklava si 4 feluri de inghetata la liber, incepind cu prinzul pina la 11 noaptea pentru cei cu AI. Dimineata aveam: oua ochiuri, omleta, fierte, 4 tipuri de mezeluri, 3 de brinza, salate, fructe, dulciuri, lapte, cereal si croisante de 4-5 tipuri. Concluzie: mincarea primeste nota 9 din cauza faptului ca au fost putine zile cand am avut la prinz gratar.

Bauturile din gama pepsi bune, bere, vin al, rosu, cum stie toata lumea de la AI, chiar mai bune decat la alte hoteluri.

Piscinele sunt in numar de 3: una pentru copii, una mai micuta linga terasa principala restaurantului care are si ea pool bar si cea mare unde apa are adincime de la 1.50 la 1.15m. Minusul aici ar fi, asa cum au mai spus si altii, sezlongurile putine, dar... sa fim serioasi, nu trebuia sa te duci la 5 sa ocupi un sezlong pentru ca la 7 cind m-am dus eu sa innot nu era niciunul ocupat. Deci... se exagereaza la maxim... si uite asa lumea este dezinformata!!! Apa curate in piscine, absolute nimic de comentat in privinta asta, ci doar ca toaletele de la piscine nu erau foarte curate, asta mi-a displacut teribil si nu vine in concordanta cu numarul de stele atribuit acestui hotel. Drept este, ca in opinia mea, hotelul ar trebui cotat cu 3 stele si o sa vedem de ce: lipsa internetului in camera, lipsa curentului electric atunci cind nu erai in camera, deoarece nu functiona decit atunci cind cartela ,,isi ocupa locul ei in lacasul stabilit ,,. Stati linisti ca am incercat ,,sa pacalesc sistemul ,,- stiti voi... tipic mioritic... dar nu a mers... o vrea doar pe ea... :))

Nu stiu ce ar mai fi de adaugat privind strict hotelul, in afara de privelistea extraordinara asupra marii-cum ieseai din hotel aveai in fata... marea... Aaaa... managerul... da... tot timpul supravegheaza bunul mers al lucrurilor, intervine cind este nevoie. Chiar a fost un mic incident cu un tip care a baut cam mult si... stiti voi... dar a sosit managerul si a rezolvat problema :) Cred ca tipul a fost livrat in camera urgent cu ajutorul a 2 angajati.

Una peste alta a fost un sejur excellent, raportat evident si la banii pe care i-am dat pentru ca, repet, bugetul a fost limitat.

Despre ce putem sa facem prin Golden Sands intr-un alt review la sectiune... hoinarind prin Nisipuri :)

Trimis de alba.ca.zapada in 31.08.12 16:12:00
Validat / Publicat: 31.08.12 17:09:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Veliko Turnovo, Arbanassi, Gabrovo, Pleven, Srebarna, Nessebar, Sinemorets, Tsarevo, Sozopol, Varna, Shabla, Tirgoviste, Dryanovo, Balcic

VIZUALIZĂRI: 3446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alba.ca.zapada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.12 16:33:46]

Welcome back! Exact la doi ani si 20 de minute, de la ultimul tau review scris pe site, avem bucuria de a citi un nou articol interesant, despre o destinatie destul de controversata in acest an. Multumim pentru impresii.

alba.ca.zapadaAUTOR REVIEW
[31.08.12 18:03:20]

@webmaster10: draguta primire, multumesc

Am tinut neaparat sa scriu impresiile pentru ca a fost cea mai ,,chinuita ,,decizie pentru un concediu neprogramat, cu buget micut si pretentii mari ) si citind impresiile postate despre Albena si Nisipui am innebunit Ba ca miroase, ba ca a facut intoxicatie, ba... diverse...

Niciun loc nu este perfect, cred ca nici la 5 stele, dar daca te uiti in buzunar cat ai platit, cam ce ai obtinut pt banii dati, daca ai un pic de bun simt zic eu, si nu vreau sa deranjez pe nimeni, totul este bine. Dar daca iti pui intr-o farfurie la masa de pranz toate felurile existente, cum ar mai putea fi... diversificare?

Of... gata ca iar m-a luat )

nirolf72
[08.09.12 13:07:43]

salut! am fost in aceeasi perioada

Acostoaie
[05.06.13 12:24:58]

@alba. ca. zapada: Salutare. Am un sejur de 5 nopti, 5-10 Iulie 2013 la Kaliakra, si as vrea sa-mi spui care este diferenta dintre All Inclusive si Ultra All Inclusive. Pe voucher scrie Ultra All Inclusive... si daca ai idee de tipul de camera 1 double room sea view (camera asta o am eu)... si inca ceva... Pe plaja... se platesc sezlongurile?

[05.06.13 12:39:34]

@Acostoaie: Cand ai o intrebare ce doresti sa o adresezi celor care au fost cazati la un anumit hotel folosesti functia SCRIE O INTREBARE (vezi aici), avand astfel o vizibilitate mai mare si o sansa crescuta de a primi raspunsurile asteptate.

Acostoaie
[16.06.13 15:47:11]

@alba. ca. zapada: Ai idee daca te lasa pe plaja cu umbrela ta... sau cu rogojina? Multumesc!

alba.ca.zapadaAUTOR REVIEW
[16.06.13 19:12:00]

@Acostoaie: da, nu era nicio pb, sunt locuri unde poti sta linistit pe cearceaf

Acostoaie, alba.ca.zapada, nirolf72
Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Palace LTI Hotel: