ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2009
    ÎNSCRIS: 09.08.09
    AUG-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Alatimya nu arata de 5 stele

Am fost pornita sa scriu impresiile pe acest forum pt ca am realizat ca sunt uneori foarte folositoare... chiar daca fiecare dintre noi are anumite pretentii.

Tocmai m-am intors din acesta vacanta... Începutul acestei vacanțe nu a fost unul tocmai plăcut... îmi pare rău că trebuie să fiu critică... dar voi relata purul adevăr... Am plecat prin PARALELA 45, rezervare făcută cu aproxim 1 săpt înainte de a pleca. Am ales initial un hotel VIKING STAR, tot de 5 stele, pt care ni s-a emis inclusiv voucher. Ajunși în Turcia dupa un zbor pot spune ok, am fost directionați către autocarul care avea să ne ducă la hotelul ales... Surpriza noastră a fost să aflăm de la ghid că de fapt noi figuram pe listele lui la ALATIMYA VILLAGE și nu VIKING STAR.

A trebuit bineînțeles să sun la agenție și să aflu ce s-a întâmplat... Spre surprinderea mea mi s-a spus ca într-adevar am fost mutați la acest hotel pt că în acea dimineață chipurile s-a făcut overbooking? ! Puteau, zic eu, să fim anunțați... dar... no comment!

În concluzie ne-am cazat la ALATYMYA VILLAGE care spre deosebire de hotelul nostru (atât cât știm) e pe plajă.

Aveam rezervare pentru camera matrimoniala, am avut parte de paturi separate... dar a fost ok oricum. Am fost oarecum surprinși de cum arăta camera (ținând cont că era de 5 stele)... După cum veți vedea și în poze totuși camera nu arată rău doar ca nu e totuși de 5 stele... Noi nu am avut probleme dar oarecum am fost un pic dezamăgiți... Pt cine are pretenții de servicii si luxul hotelului de 5 stele nu are ce căuta acolo (părerea mea).

În baie lumina nu mergea f bine... aveam un prosop rupt... Am mers la receptie si am rugat să ne rezolve aceste probleme... a 2a zi au trimis pe cineva...

Arătau bine camerele din punct de vedere al curățeniei... faceau curat, schimbau așternuturile și prosoapele zilnic.

Piscinele arătau f bine... si era f plăcut să stai pe terasele lor.

Am avut ca și ghid un turc care vb f bine limba română... Am avut gratuit o croaziera pe mediterană... dar vă avertizez că până se ajunge la această parte plăcută... durează. Adică se pleacă de dimineață spre Antalya și se vizitează un magazin de piele (atenție că au prețuri f mari... ei cer... voi să nu dați... a ajuns cineva să cumpere o geacă cu 150 euro de la 1600 de e...), 1 magazin de bijuterii (care mie personal nu mi-a plăcut... adică nu aveau cine știe ce modele deosebite) și 1 magazin de textile... Am luat masa care si aceea a fost gratuită-extra băuturile. Apoi am mers pe o croazieră... f frumos si plăcut... am facut și o baie... frumos... dar am avut ceva de îndurat pentru această parte frumoasă...

Ni s-a mai oferit de către ghid diverse excursii, activități... Vă sfătuiesc să nu le luați de la el pt că le veți găsi mult mai bune la preț... prețul de la el e de 4 ori mai mare decât ce veti găsi la alte agenții... Noi nu am știut si am luat chiar 2 excursii. Recomand pt cei care nu au făcut scuba să încerce pt că este o experiență plăcută.

Mâncarea a fost ok... (noi am avut all inclusive) destul de diversificată. La capitolul băuturi nu am fost mulțumiți... de proastă calitate ce era inclus... Personalul mi s-a părut că era f muncit și nu mai erau așa de receptivi și de amabili...

Un aspect care pe mine m-a nemulțumit este că pe plajă nu erau suficiente șezlonguri... daca te duceai după ora 9 nu mai găseai nimic... poate doar cu puțin noroc... plus că plecau turiști și chiar dacă nu aveau voie își lăsau lucruri pe șezlong ca să nu se ocupe...

Apa era deosebit de calda și limpede... plaja e cu pietricele (dar nu deranjează).

La piscină era cam aceeași problemă cu șezlongurile... dar era ok apa curata... muzică... un pic de animație...

Nu știu ce aș mai putea scrie... ar mai fi multe... depinde de interesele fiecăruia.

Stațiunea KEMER nu e deosebită după părerea mea... e mai mult o zonă cu f multe hoteluri si cam atât...

Eu nu sunt o persoana f pretențioasă... așa că la tot ce nu mi-a plăcut am încercat să fiu mai indiferentă și pur și simplu să mă bucur de vacanță si de 1 săpt de relaxare. ; )

Trimis de RLY22* in 09.08.09 20:37:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 2082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RLY22*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 CAMERA ALATIMYA VILLAGE
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[09.08.09 21:43:07]

mi-a placut mult echilibrul cu care a fost scris acest review. (Si ceva-mi spune ca aceste echilibru este un mod "a vivre", nu e ocazionat doar de impartasirea unor experiente turistice).

Personal sunt convins ca o persoana cu o astfel de atitudine cu GREU poate avea vreodata o vacanta neplacuta

• SOCIALs