ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2012
ÎNSCRIS: 25.08.11
AUG-2012
2 AD. + 1 copil - 3 ani COPII

Hotel Mura - o dezamagire

Incep cu achizitia biletului care pt 2 adulti si un copil de 3 ani (nu plateste nimic) a fost 697 de euro cu intrare din 11 aug 2012 pana in 18 august (bilet luat doar cu 2 3 sapt inainte de inceperea sejurului), 7 nopti, 8 zile, all inclusive, camera cu vedere spre parc, ca sa fie mai linistit - asa era planul cel putin.

tinind cont de reviewurile extrem de pozitive din anii trecuti, si de pe amfost acolo si de pe tripadvisor ne-am asteptat sa fie mai bine ca si anul trecut cand in ciuda avertismenteleor am fost la sunshine club magnolia din chaika, bulgaria unde reviewurile au fost de la medii spre proaste - noi ne-am simtit bine, fiind si prima iesire in bulgaria, neavand termen de comparatie decat tigania si aglomeratia de pe litoralul nostru iubit.

drumul de la cluj la giurgiu a fost relativ simplu, in giurgiu nici un indicator cu iesirea spre podul giurgiu ruse (tipic romanesc), dar cumva am nimerit drumul. la hotel am ajuns in jurul orei 9 dimineata constienti ca probabil nu ne vor caza decat mai tarziu la ora 14, desi anul trecut primisem camera de indata ce ajunsesem, la ora 10. tanti galina, managerita hotelului era la receptie asa ca ne-am pus pe asteptat cu bagajele in hol, obositi dupa cei 800km condusi noaptea.

ca niste oameni care se respecta am adus intr-o punga de cadou o sticla de vin o crema de fata si alte nimicuri care au fost date receptionerei cu rugamintea sa ne dea o camera undeva la un etaj superior, cu vedere sprea parc - cum platisem, sa fim macar rezolvati cu o treaba.

la ora 2 fara 5 am primit camera la parter pe care am refuzat-o elegant stiind ca pe coridorul respectiv se face acceul spre restaurant si e foarte galagios, noi venisem cu copil mic care doarme dupamasa, dimineata se trezeste devreme si aveam nevoie de putina relaxare.

foarte acra doamna galina ne-a spus ca alta camera nu mai are si ca trebuie sa asteptam asta cu toate ca intre ora 9 cand am ajuns noi au aparut nenumarati oaspeti veniti evident dupa noi care au fost cazati imediat (nemti, rusi) fara intrebari sau probleme.

intr-un final ne-a fost pusa la dispozitie o camera la etajul 2 care de fapt e etajul 1 (ei considerand parterul drept etajul 1) camera aflata chiar langa liftul de serviciu si camera unde isi tineau cameristele lenjeria, desupra unei terase a hotelului unde se bea pana seara tarziu si unde era o galagie de nedescris inca de dimineata cand apareau camioanele cu butoaie metalice de bere si alte cele pe care le tranteau fara nici o jena sub geamul nostru care nu izola fonic mai deloc. am stat in multe hoteluri, nu avem pretentii exagerate in ceea ce priveste linistea dar asta a fost de departe cea mai proasta locatie din punctul asta de vedere.

cred ca a fost cea mai rea camera pe care ne-o puteau da, incepusem sa regretam camera de la parter.

am zis treaca mearga o fi cum o fi, am primit bratarile de all inclusive si ne-am inceput sejurul.

sa pun si plusurile ca sa nu se creada ca a fost un fiasco total:

in primul rand camera arata bine, e spatioasa, mobila in buna stare- mobilier nou din pal, aer conditionat in fiecare camera, tv lcd cu putine programe dar noi nu ne-am uitat deloc la el, WC-ul, chiuveta si dusul fara defecte. Fetita noastra a dormit pe un pat gen canapea, foarte comod, care mai avea o placa suplimentara care se tragea din el si unde putea dormi un al doilea copil.

curatenia in camera a fost de nota 9/10, in fiecare zi se dadea cu ceva mop pe jos, se aspira, se schimbau prosoapele daca le lasam pe jos (astfel cum era indicatia pe un bilet lasat in baie). Lenjeria a fost schimbata o data in timpul sejurului.

plaja era chiar la iesirea din hotel, destul de lata, cu 2 locuri de joaca pt copii, teren de volei pe plaja, 2 piscine micute in aer liber si una acoperita in care am stat 2 zile cand a fost vreme proasta afara. nisipul fin, destul de curat, intrare in apa lina, fara alge, cu 2 sezlonguri si o umbreluta de camera gratuita, neaglomerata. noi n-am folosit umbreluta in primele zile, doar sezlongurile, la ora 12 si ceva ne retrageam de pe plaja, vremea si asa n-a fost stralucita si am stat la soare cat am putut.

masa a fost medie ca si calitate, dar bogata, partea proasta era diversitatea. Erau multe feluri dde mancare, dar in fiecare zi cam aceleasi. daca de ex consumi salate in principal ai fi consumat cam aceleasi salate 8 zile la rand. bufetul in forma de U avea in partea centrala un baiat care prajea carne pe grill la pranz, ochiuri si mini clatite dimineata (15cm diametru) si ceva carne la masa de seara. problema e ca nu facea fata la valul de oameni care stateau uneori si cate 20 de min la coada ca sa prinda o bucata de gratar. unii nesimtiti luau si cate 10 bucati de gratare (in speciali rusii si bulgarii) lasand pe toata lumea la coada cu gura cascata. Mai erau si alte tipuri de carne, in general pui, porc si peste.

in 2 seri am prins file de pangasius prajit cu gust de mucegai, cartofi copti la fel cu gust de mucegai si cartofi prajiti mai tot timpul sleiti si uneori amari. sucurile sint si ele o problema, mai putin cel de mere care e foarte bun, restul sint un fel de prigat indoite cu apa, la fel fanta si cola care se serveste de la bar sint nu sunt acidulate aproape deloc si sunt "botezate". cu cat barul de unde comanzi sucul e mai departe de receptie cu atat sucurile sint mai botezate.

foarte bune muraturile, gogosile, mazarea, ceva vinete prajite in sos de rosii.

supele sint aceleasi practic in fiecare zi, supa crema de dovlecei si ceva supa de carne cu taietei fierti la extrem si bucati de carne neconsumata din serile precedente.

partea de animatie pt copii e un alt punct alb pt hotel, animatorii isi dau silinta chiar daca nu stiu ei romaneste - se comunica cu copiii in bulgara rusa si germana, eventual engleza - se joaca volei, un joc cu bile care se arunca cat mai aproape de un punct central, se fac exercitii pe plaja dimineata iar pt copii pictura, minifotbal si tot felul de minidiscoteci care incep la ora 8 jumate 9 pe scena de la hotelul invecinat din acelasi complex si sint urmate de tot felul de nopti tematice, a cocktailurilor pt adulti (se platesc) noaptea travestitilor :))

de fapt in hotel sint aprox 20% rusi 30% bulgari 20% nemti 30% romani si restul.

in ultima zi am predat camera la ora 12 cum e stabilit iar bratarile ne-au fost taiate de la mana. Nu am fost instiintati ca am putea lua pranzul, cum se procedeaza la alte hoteluri de pe litoralul bulgaresc. Dupa check-out am ramas pe plaja pana aproape la ora 6 cand am plecat spre casa. Cu toate ca 8 zile nu ne-a intrebat nimeni daca dorim si noi umbreluta cat timp am stat pe plaja, desi aveam dreptul la una, ne-am culcat fetita pe un sezlong si noi am stat pe prosoape. Vazandu-ne din departare ca nu avem bratari, a aparut imediat cineva din stafful hotelului si ne-a cerut bani pt sezlongul pe care statea fetita.

per total daca aveam o camera mai linistita ar fi fost mai bine ca si anul trecut la sunshine club magnolia dar asa a fost cam la fel la punctajul total, extrem de dezamagiti de ce am citit si despre tanti galina, managerita si ce am gasit acolo asa ca reviewul celei de sub mine e perfect justificat, poate in alti ani hotelul mura repsectiv slavuna a fost pe primele locuri dar in nici un caz situatia nu a ramas asa. voi scrie un review mai scurt si pe tripadvisor pt ca ratingul hotelului mi se pare mult mult prea mare fata de ce ofera la 3 *+, cu pret de 4 stele.

chiar daca nota finala apare destul de mare, spre 7, eu i-as da mai degraba spre 6, dar sa nu tratez cazul meu particular ca unul general - noi am avut ghinion cu camera in primul rand, altfel punctajul ar fi fost probabil mai mare.

Trimis de cclaudiu in 22.08.12 09:06:01
Validat / Publicat: 22.08.12 09:51:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunshine Club Magnolia, Chayka, Bulgaria

VIZUALIZĂRI: 4134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cclaudiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.08.12 09:38:01]

Un reveiw de debut care merita remarcat, pentru generozitatea informatiilor si organizarea lor exemplara - un aspect important si deseori neglijat chiar de membrii cu vechime.

Un set de impresii care va fi gasit fara indoiala foarte util de catre cei care se intereseaza despre aceasta destinatie (chiar daca, din comoditatea sau diverse alte motive, nu-l vor vota in consecinta)

@cclaudiu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

cclaudiuAUTOR REVIEW
    [22.08.12 11:27:08]

@webmaster:

multumesc, am vrut sa fiu util mai ales ca acest complex de hoteluri Mura-Slavuna-Gergana are de ani de zile reviewuri excelente, dar se pare ca in 2012 si-au cam dat in petec.

Poze n-am mai pus pt ca n-am facut in camera sau panoramice cu plaja sau hotelul, cele prezente in reviewuri mai vechi sint perfect valabile, nu s-a schimbat nimic de atunci.

MamaO
    [25.04.13 22:17:48]

@cclaudiu:

Salut, Claudiu. Acolo am avut si noi camera in 2011, etajul 2 (care e de fapt etajul 1), chiar in fata intrarii in restaurant. Era, cred, camera 207. Atata doar ca pe noi nu ne-a deranjat deloc zgomotul de afara; acasa avem mult mai multa galagie de atat, de la DN1 si de la vecini. : D

cclaudiu, MamaO
    Alte impresii din această RUBRICĂMura Hotel [Complex Gergana]: