ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2012

Sub orice critică
Către satisfăcător
Sub orice critică

Vacanta ratata

Pentru ca ne-am hotarat in ultimul moment sa mergem la bulgari am luat biletul de la o agentie din Constanta, de pe o zi pe alta, noi plecand la Mamaia pregatiti cu bagaje in caz de ne hotaram sa stam mai mult. Unicul hotel la care am mai gasit locuri disponibile pentru acea perioada a fost Riviera Beach, deci cumva am fost fortati de imprejurari sa alegem acest hotel fara sa stim mare lucru despre el. E foarte usor de gasit hotelul, ne-am cazat relativ repede, pentru ca oricum am ajuns dupa ora 2.

Camerele sunt mari, am avut o priveliste minunata catre mare, desi toate camerele au vedere catre mare nu consider ca am avut vreun avantaj prea mare, curatel in camera, nu exagerat dar de bun simt, se mai vedeau urme de praf pe alocuri dar avand in vedere ca e nisip in preajuma, mai treci cu vederea.

Bun... surpriza abia acum apare... pana la masa am spus sa merge putin la piscina unde dupa ora 5 nu se poate sta la piscinuta pt copii pt ca e acoperita total de umbra si daca bate putin vantul nu e tocmai placut pt putici (al meu tremura din toate alea...).

Desi am mers la all inclusive daca vrei ceva de baut la piscina trebuie sa platesti, iar daca nu, trebuie sa te duci pana in holul hotelului care e la o distanta destul de marisoara de piscina, unde iarasi surpriza, dai peste un barman-ospatar ce o fi el care nu ca e este neospitalier si ostil ci se face ca nu te vede, in caz de vrei bere, care e pe partea barului patronat de el. eu una am stat cam 15 min pe langa bar poate, poate ma baga in seama... iar in cele din urma am cedat nervos. M-am gandit ca e un caz izolat, si restul personalului este altfel... mare greseala, toti ziceai ca sunt facuti de aceeasi parinti frustrati. Tot personalul, fara exceptie a fost neprietenos, ostil si nesimtit, te faceau sa te simti ca unul care a venit la cersit...

Buun, a urmat cina... unde surpriza nu prea aveai ce sa mananci... 2 ciorbe daca se pot numi asa, una de ceapa, una de fasole... iar restul treburilor care erau acolo gatite cu f multa grasime si arateu ca niste laturi. Gratare sau ceva de genul nu am vazut cat am stat 9 zile acolo. Stateau bine la salate :)) daca pot sa le spun asa... adica cei vegetarieni au dus-o bine, in schimb noi care suntem "carnivori" am cam avut de suferit.

Cel mic nu prea a avut variante dar nu a fost o problema ca atat cat am stat acolo el a refuzat cu desavarsire mancarea, si bine a facut, mancand numai lapte si cereale din dotarea proprie.

Deci sa sintetizez, mancarea f proasta, gatita prost si de proasta calitate, de ziceai ca sunt pe japca pe fata, fara restrictii. In doua zile am facut toxiinfectia alimentara, mai intai sotul apoi eu, copilul v-am spus s-a salvat singur prin refuz :)) de am bolit " vorbind" pe toate partile. Am chemat medicul de la hotel care ne-a luat 130 leva de om pe consultatie... pt ca ne-a facut 2 injectii si ne-a scris 2 retete. Ca sa nu va spun ca la masa in fiecare seara vomita cate un copil... si in fata hotelului vedeai cate o salvare macar o data pe zi.

Bauturile la fel de proaste, in afara faptului ca erau extrem de reci, contineau f mult zahar si colorant, cel putin la sucul de portocale se vedea clar, ca mai intai dadea apa dupa care incepea sa curga un colorant portocaliu... cat am stat am baut doar apa, vinul nu stiu cum a fost ca nu am avut curiozitatea sa incerc.

Pe plaja aveau sezlonguri, da ca sa obtii salteluta trebuia sa te rogi de baietii aia sa vina. Iti dadeau niste prosoape zdrentuite de o culoare albastra indoielnica... in prima zi, sotul meu a crezut ca il ia la misto cand i-a dat 2 prosoape rupte si s-a intors sa le schimbe, dar a abtinut 2 cam la fel. Ne-am obisnuit cu ideea ca oricum nu aveam ce face. Si iarsi surpriza, nu aveau nici pe plaja un bar pt cei cu all inclusive, trebuia sa faci ture interminabile pana in hotel si te umpleai de nervi daca vroiai o bere de la bar... oricum ne-am lasat la mana noastara si plecam pregatiti cu apa dupa noi la plaja. Zic de treburile astea pt ca am un exemplu de anul trecut, la Vistamar, care e hotel de 4 * nu de 5* ca asta, unde aveam bar pe plaja, bar la piscina, bar in hotel, pt cei cu all incl.

Activitatile pt copii au lipsit cu desavarsire, sau daca au fost nu stiu unde, pt ca al meu nu a avut unde sa se joace. Era un spatiu de joaca la et 1 in hotel dar pe care il gaseam inchis in permanenta, mai era o casuta undeva in curte dar care de asemena era inchis, si pb e ca de fapt nu ne anunta nimeni de program si nici nu era afisat pe undeva, fata de ce am vazut anul trecut la Vistamar. Acolo venea si-ti lua copilul de la masa si se duceau cu ei de ii distra. Entertainment-ul a lipsit cu desavarsire iar cei care se ocupau de asa ceva nu erau cu mult diferiti de barmani si ospatari (ma refer la ostilitate).

Acum alta parte deosebita, copilul a inceput sa vomite si el cam din a 2 a zi, cel putin o data pe zi, in special catre seara, asta am pus-o in baza gurelor de apa sarat pe care le-a ingurgitat, si ii placea sa vomite pe patul meu, ca desi am cerut pat matrimonial ne-a dat altceva... In fine, voma, strangeam tot de pe pat, le puneam pe un dulap din spatele usii si chemam camerista sa schimbe asternutul, spunand ca a vomitat copilul... bla, bla. In prima seara am coborat la masa la 7, in ideea ca vine in urma noastra si schimba patul. pe la 8 sotul s-a intors in camera sa ia ceva si surpriza, patul la fel, gol, golut, spune iar la receptie, il asigura ca in scurt timp se rezolva treaba. Ne intoarcem in camera la 10 si stupoare, patul la fel, in schimb era schimbat patutul lui bb. Sunam iar la receptie si camerista vine nervoasa ca ce naiba avem ca ea a schimbat patul... si evident ca a inteles in gura si nici nu a vazut ca patul e fara asternuturi... Tin sa va anunt ca treaba asta s-a intamplat 4 zile cat a vomat bb. ne-am rugat de ei sa ne schimbe patul.

Cat priveste curatenia in camea... facuta superficial, ca noi dupa sesiunea de vomitat si... am murdarit Wc-ul cam pe toate partile, si asa cum l-am facut asa l-am avut pana la sfarsit. ca sa nu mai spun ca gelurile de dus de la baie cand le inlocuiau cand nu, in functie de cum avea chef femeia de servici.

Poate am avut noi ghinionul asta, in schimb am mai vb cu turisti la fel de nemultumiti ca noi care au spus ca nu vor mai reveni niciodata aici. Pacat de locatie, e superb, si plaja ok, dar serviciile sunt la pamant si personalul dezagreabil care te indispune iar mancarea te imbolnaveste.

Noi am mai mancat pe ici colo, am plecat acasa fara kg in plus, a fost ca o cura de slabire pe bani, ca sa spun asa. Ar mai fi de spus multe dar cred ca am spus esentialul. NU MERGETI ACOLO!

Trimis de adinux in 21.08.12 13:43:19
Validat / Publicat: 21.08.12 15:04:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Grifid Vistamar

VIZUALIZĂRI: 2801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adinux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.08.12 15:01:42]

@adinux: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

geniest
    [26.08.12 19:44:29]

Si noi am fost acolo pentru 8 zile in august. Este a cincea vara in care mergem la bulgari cu copilul si pot face comparatii. De aceea sunt partial de acord cu adinux.

Riviera Beach nu este un hotel de 5 stele. Este un hotel caruia ii poti da 4 stele, in unele privinte chiar 3 stele. Mie niciodata mancarea bulgareasca nu mi s-a parut la fel de gustoasa si savuroasa ca a noastra. Iar bauturile lor pe care, invariabil, le ofera la AI sunt execrabile in orice hotel ai sta la bulgari. Insa nu mureai de foame. Nu-ti spune nimeni, din pacate, ca Riviera mai are un restaurant unde se poate manca. Este vorba de Riviera 2. Poti manca chiar pe terasa la o aruncatura de bat de mare. Imaginea este dementiala. Mancarea difera in proportie de 40% de mancarea din Riviera 1 si mult mai atent servita.

Nu o sa inteleg nici in ruptul capului de ce se fac de ras cu prosoapele care se dau pentru piscina/plaja. Pur si simplu sunt tocite si au gauri in ele.

In camera se facea curat zilnic, se punea in permanenta hartie igienica, gel de dus, sampon. Lenjeria si prosoapele se schimbau la 3 zile. Am precizat agentiei din Bucuresti ca vreau camera la etaj si asa mi-au dat. pat matrimonial imens + pat suplimentar foarte bun. Piscinele exterioare generoase, cea interioara incalzita si neaglomerata. Daca batea vantul si nu se putea sta afara, exista varianta de interior.

De asemenea, as vrea sa semnalez ca pe toate site-urile scrie ca se poate folosi piscina interioara a hotelului IMPERIAL (care face parte din resort si este imensa), insa nu se spune ca este contracost.

Una peste alta a fost o locatie ok. Nu am vazut pe nimeni vomitand, din fericire si nici nu am avut probleme digestive. Echipa de animatori era tot timpul in cautare de doritori de diverse jocuri si erau foarte sociabili. In ficare seara era MiniDisco pentru copii si din cand in cand cate un spectacol tematic oferit de cei din echipa de animatori. Am platit 150 euro/noapte/familie.

[26.08.12 19:50:10]

@geniest: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

geniest
    Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Beach Hotel [complex Riviera Holiday Club]: