ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2012
AUG-2012

Descoperă Bar

O zi la Bar 2012

Buna tuturor!

Dupa ce am scris cateva randuri despre saptamana noastra in Ulcinj (vezi impresii), v-am promis ca mai scriem cate ceva despre alte statiuni vizitate.

In drum spre Budva am poposit pentru cateva ore in Bar. Doua lucruri ne-au ramas in suflet si unul doar in minte :) Ce ne-a ramas doar in minte? In port erau foarte multe vase de razboi, desigur ancorate de ceva timp dar ne-am amintit de relativ recentele evenimente dinainte de 2000. In suflet, si-au facut loc cetatea si promenada.

PROMENADA despre care va spun este la marginea unei plaje din zona portului, o zona cu palmieri impunatori, arbusti infloriti, verdeata si terase. Nu era aglomerata fiindca am ajuns undeva in jurul orei 15, dupa ce am vizitat cetatea si ne-am minunat de maslinul evaluat la o vechime de peste 2000 de ani. E o zona excelenta pentru a lua masa si pentru a bea ceva racoritor! Plaja de acolo, ca marea majoritate in afara de Ulcinj, era plina de pietre (exact cum sunt cele de rau, rotunde si cam cat pumnul). Vorbind de pietre cat pumnul, in Sveti Stefan facusera un cult pentru acesti bolovani, umpland pana si gardul de separare dintre plaja si zona verde. Arata bine, dar nu ne-am fi dorit "sa alergam in valuri" prin bolovanis :))

Asadar, CETATEA! Spre deosebire de cetatile celorlalte statiuni, aceasta nu este "cetate-oras". Este un monument impunator, pe un deal, avand ca si cununa un land stancos dur dar hipnotizant prin maretia lui. Ruinele dezvaluie urmele fostelor palate ale clericilor, foste biserici (au mai ramas chiar si icoane pictate pe piatra a ceea ce au fost odata ziduri). Merita vizitata! Este pastrata destul de bine iar la intrare era un anunt prin care aduceau la cunostinta ca se lucreaza in permanenta la conservarea si descoperirea minunatului monument.

In curtile interioare erau maslini, rodii, pini uriasi si fel de fel de plante specifice zonelor mediteraneene.

Deosebit este si accesul catre acest monument, fiindca de la parcare se urca cca 200 m pe langa zidurile care adapostesc cafenele, magazine micute si restaurante cu iz medieval-romantic (erau restaurante cu specific traditional, vegetarian, magazine cu souvenir-uri de bun gust).

Pe dealurile invecinate, parca desprinse dintr-o pictura, tuia de un verde intunecat, alaturi de case, maslini cu trunchiurile parca impletite si moschei. In departare se zarea marea si o parte din orasul nou.

Destul de aproape si usor de gasit (atat cu ajutorul indicatoarelor Stara Maslina sau Old olive tree (... si daca chiar nu le vedeti localnicii vor fi bucurosi sa va ajute), merita vazut MASLINUL. Vechi de peste doua mii de ani, cu trunchiul impletit si obosit de vreme, alaturi de alte generatii renascute din radacina lui isi asteapta rabdator vizitatorii. Pentru micuti vor fi interesante cele doua broscute testoase de uscat care explorau zona.

Maine voi atasa si cateva imagini pentru a va determina sa explorati si voi ce ne-a bucurat noua privirea si sufletul.

selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

Trimis de MXM in 18.08.12 00:13:51
Validat / Publicat: 18.08.12 08:33:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MXM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Admin [18.08.12 08:35:57] »

Vad in acest articol un posibil candidat la titlul de 'MiniGhid AmFostAcolo' pentru aceasta destinatie. Sa vedem si pozele promise, eventuale alte completari si luam ulterior decizia

MXM [18.08.12 11:53:13] »

@Admin, multumesc pentru aprecieri. Este foarte greu sa selectezi fotografii reprezentative, fiindca oriunde iti indrepti privirea este fascinant. Din pacate, aparatul nostru foto nu a avut capacitatea de a va arata aceste locuri in adevarata lor splendoare.

webmaster [18.08.12 14:50:16] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Am fi apeciat totusi o descriere mai detaliata a fotografiilor (la fiecare se poate atasa o explicatie, in momentul incarcarii pe site)

MXM