ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    DIN: GORJ
    ÎNSCRIS: 20.08.08
    JUL-2009

Si totusi nu a fost un vis.....!

Este al treilea an consecutiv de cand imi petrec concediul de vara in Turcia. Nu stiu daca as fi postat chiar acum despre impresiile despre concediul de anul acesta, pentru ca doar ce am venit azi noapte, dar dupa ce mi-am aruncat o privire azi pe site si am vazut impresiile colegului ALMANI, am simtit nevoia sa spun si eu cate ceva, cu atat mai mult cu cat impresiile mele sunt calde.

[...atac la persoana, sters - nota webmaster]

Nu sunt novice in ale calatoriilor si ca drept urmare am pretentia sa spun ca ma pricep destul de bine in a eticheta cu maxim obiectivism un hotel sau altul.

In ceea ce priveste hotelul Fantasia, vreau sa va spun cu maxima sinceritate ca isi merita cu prisosinta cele cinci stele, pretul biletului (10 zile in plin sezon) fiind absolut corect. Pur si simplu a fost extraordinar din toate punctele de vedere, abstarctie facand de cei care au totusi pretentia unui tarm natural si nu artificial asa cum il are Fantasia. Dar despre acest lucru, toti suntem informati in acest sens, insasi prezentarea oficiala a hotelului evidentiind acest fapt, precum si agentiile de turism.

[...sters, reclama - nota webmaster]

Revin la chestiunea cu plaja hotelului, despre care intr-adevar trebuie sa precizez ca este una artificiala, construita de Fantasia, dar care sa ma ierte Dumnezeu, nu am simtit sub nici o forma ca s-ar deosebi cu ceva de o plaja naturala. Singura deosebire este faptul ca intrarea in mare se face pe trape, incepand cu adancimea apei de 1, 40 m si treptat treptat crescand inspre partea dreapta, catre pontonul care iese in larg. In egala masura se poate intra si direct in apa, pe latura stanga a pontonului plaja, catre sectorul de agrement nautic al hotelului, unde intrarea in mare este foarte lina, direct de pe tarm, acolo practic fiind inceputul plajei hotelului.

Deci se poate si asa si asa, in functie de cum doreste fiecare. [...atac la persoana, sters - nota webmaster]

Unbrelute cochete, sezlonguri si saltelute curate si foarte aranjate, masute si cosulet la fiecare, plaja super curata si deosebit de ingrijita, pieptanata in fiecare dimineata, toate acestea sunt realitate si te poti bucura de ele cu prisosinta.

Serviciul de paza - protectie este impresionat atat prin amploare cat si prin discretie. Pur si simplu te simti protejat. Nu mai spun ca spre deosebire de alte hoteluri, nici macar nu esti insemnat cu vreun element de distinctie gen bratara sau altceva la mana.

Peisajul este deosebit, existand o imbinare foarte placuta intre gradina si piscine (nu mai putin de patru in aer liber si una acoperita), amfiteatru foarte frumos si bine pozitionat, iar etajarea intregului ansamblu hotelier cu cadere inspre mare este extraordinar, oferind o priveliste deosebita.

Atitudinea personalului este desavarsita, discret cand trebuie si foarte prompt cand este necesar. Nu apuci sa te dai jos din masina ca s-au si infiintat baietii pentru transportul bagalelor iar cand ai ajuns la receptie, deja esti intampinat cu o tava de cocteiluri. Despre spagi... nici pomenala!!!

Curatenie si lenjerie schimbata de doua ori pe zi, chelnerii la restaurant si impresionant de multi, dar si prompti.

Mancare foarte diversificata si chiar pentru orice gusturi, indiferent cat de moftangiu ar fi incepand de la mancarea gatita, gratar, fast food, fructe si terminand cu abundenta de dulcegarii pe care oricum sub nici o forma nu ai cum sa le incerci pe toate pe perioada unui sejur. Pentru cine nu poate trai fara carne de porc, mai bine sa stea acasa. Am mai citit pe diverse forumuri ca mai sunt si creaturi din acestea care daca nu au carne de porc la masa... este nenorocire! Sa fim seriosi si sa nu privim chiar asa, cu atat mai mult cu cat turcii sunt musulmani si in acest sens sunt chiar de inteles. Dar la cata diversitate de preparate de carne este, sa fi in stare sa poti minca ca nu vei duce lipsa de nimic. Este carne de vita, peste, pui, curcan, oaie, fructe de mare diverese si toate atat sub foma de gratar cat si in fel de fel de sortimente de mancare gatita de inebunesti.

Divertisment sportiv la greu, incepand cu fotbal, tenis, volei, biliard, tenis de masa, toate in spatii special amenajate atat cu bun gust dar si cu generozitate.

Centrul spa pe masura, ce sa mai spun... !

Pur si simplu nu am ce sa reprosez acestui hotel, pe care il apreciez foarte mult si la care m-as intoarce cu foarte mare placere oricand, drept pentru care il si recomand cu prisosinta.

Daca as fi intrebat de managerul acestui hotel in privinta unei sugestii, cred totusi ca ar fi de preferat tipul de aer conditionat split fata de cel centralizat, de care oricum nu ma plang, dar care pentru cei mai pretentiosi, uneori se simte o oarecare slabire a capacitatii de racire, probabil atunci cand turistii prefera sa stea mai mult in camera. Personal nu am fost deranjat in acest sens, temperatura in camera fiind mentinuta constant la 22-23 grade. Atat pentru functionarea A. C. cat si restul utilitatilor electrice (becuri, uscator de par, prize), nu era necesar sa utilizezi cartela, toate acestea fiind functionale 24 de ore din 24, chiar daca nu eram in camera.

A! In ceea ce priveste chestiunea cu pisicile, sa fie ale naibii, ca si daca le-as fi numarat de cate doua ori pe fiecare si tot nu ajungeam la cate a descoperit colegul Almani. Dar se prea poate sa fi fost perioada de imperechere a acestora atunci cand a fost Almani si or mai fi venit din imprejurimi in cuscri sau petit. Mai sti... !!!

Acum serios, ce este drept ca sunt vreo trei patru pisici, dar care nu am vazut sa dernjeze cu ceva, fiind destul de distante fata de om, mai ales ca intregul personal era instruit sa nu le hraneasca absolut deloc, pentru a nu se ademeni si obisnui in arealul hotelului, observatie care foarte discret era efectuata uneori si turistilor, motivata in acest sens. Pur si simplu, aceste pisici nici nu erau ale hotelului, pentru ca veneau de la hotelurile vecine numai in perioada mesei.

Ar fi foarte multe de povestit, dar sper sa mai posteze in acest sens si alti colegi care s-au intors sau se vor intoarce de la Fantasia.

Oricum, este o alegere super pentru pretul platit!

Pentru cei care inca nu ati plecat in concediu, va doresc sa aveti parte de un concediu minunat, macar ca al meu, care oricum a fost... la superlativ!

Trimis de DORU.LEX* in 06.08.09 22:15:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DORU.LEX*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[07.08.09 08:47:44]

Doru. lex, iti recomand sa te concentrezi pe impresiile din sejur si sa lasi deoparte atacul la persoanele care nu sunt de aceeasi parere cu tine si mistourile ieftine - ambele atat de caracteristice patronului agentiei caruia i-ai facut atata reclama. AmFostAcolo. ro este, poate (si dina cest punct e vedere), un loc diferit de forumurile/site-urile cu care esti, probabil, familiar - tu hotarasti daca iti convine sau nu acest lucru.

[26.08.09 12:13:02]

De ce atata incrancenare pt. chestia cu plaja?

Orice om civilizat are preferinte cand merge la mare: prefera plaja cu nisip sau cu pietricele ca sa fie apa mai limpede, prefera intrare lina in mare sau ponton, prefera sa stea direct pe nisip sau pe sezlong, prefera umbrela sau umbra copacilor sau chiar nu-l deranjeaza sa stea numai la soare, prefera plaja salbatica sau cu toate dotarile, prefera sa stea intins pe plaja sau numai la masa la terasa de pe plaja etc. Chestie de gusturi.

Fiecare dintre cei care posteaza pe acest site ar trebui sa dea impresii despre locul respectiv si nu sa comenteze sau sa incerce sa schimbe parerile, bune sau rele, ale celor care au postat anterior.

Eu am fost in iulie langa Fantasia, la Ephesus Princess unde exista numai plaja cu ponton, si asta destul de mica. Plaja era impecabila, dar avand copil mic de 4 ani, ma uitam cu jind la plaja de dupa Fantasia, cea de la hotelul Surmeli, care este foarte lunga, foarte lata, cu nisip fin, cu dotari etc. (are chiar si un ponton lung care inainteaza in mare, apropo de gusturi). Alta data o sa caut mai amplu ca sa gasesc un hotel cu tot ceea ce doresc.

Cat despre aerul conditionat, aceeasi problema era si la Ephesus Princess. De fapt, problema asta am intalnit-o de fiecare data in Turcia, la toate hotelurile la care am fost in Kusadasi si Cesme. Nu am fost in zona Antalya, dar am inteles ca 5 stele de acolo sunt cu totul altceva decat 5 stele in Kusadasi.

In privinta animalelor: se pare ca pe turci nu-i deranjeaza prezenta lor printre ei si nici nu-si pun probleme de igiena. Caini nu am vazut, dar pisici da (era una f. jucausa si la hotelul nostru). Pe plaja, langa o terasa, am vazut si o soparla destul de intimidanta, dar n-a intrat nimeni in panica. In rest, zeci de vrabiute tupeiste care se asezau pe masa langa cotul tau si incercau sa-ti ciuguleasca din mancarea pe care nu o aveai chiar in fata.

Fratilor, mai putina incrancenare, ca faceti riduri, creste tensiunea, viata e scurta, dar merita traita din plin!

[26.08.09 12:24:46]

Revin, ca am uitat ceva.

Apropo de carnea de porc: cand te duci intr-o zona in care sunt alte obiceiuri decat cele din tara ta, trebuie sa te obisnuiesti cu regulile de acolo si cu ceea ce ti se da, ca altfel mai bine nu te mai duci. Nu are rost sa te plangi ca nu rezolvi nimic.

Intr-unul din ani, tot in Turcia, locul de cazare era chiar langa o geamie, iar prima slujba a zilei era fix la 5 dimineata, pe care pur si simplu muezinul nu o canta ci o urla in difuzoare. In primul moment, sareai un metru din pat si pluteai asa vreo 2 minute dupa care te dezmeticeai despre ceea ce se intampla. era mai mult decat deranjant, dar va dati seama ca nu s-a dus nimeni sa se planga si intelegeti de ce. Asa ca am suportat cu stoicism, dar in anii urmatori am ocolit locatia respectiva.

[26.08.09 13:53:43]

pacat ca nu ai scris un review distinct ( cu not), vini

Daca vrei s-o fac, foloseste linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi mai jos)

[26.08.09 15:07:58]

Imi cer scuze, dar am facut o mare confuzie: eu ma refeream la Aqua Fantasy si nu la Fantasia de Luxe. Cand scriam impresiile, imi parea mie ceva ciudat cu pontonul, deoarece eram sigur ca vazusem plaja de nisip (de la distanta), dar mi-am zis ca daca nu am fost personal pe acolo, poate ca asa o fi.

Pentru webmaster: nu poti transforma "ecoul" intr-un review distinct, ca eu nu sunt prea sigur? Initial, am vrut sa fie doar o scurta interventie, dar usor, usor s-a transformat in poveste. Multam!

[26.08.09 15:13:18]

vini: pot sa mut randurile scrise de tine mai sus la rubrica impresii (cu un simplu copy/paste), dar ptr un review mai sunt necesare a fi completate si alte date (perioada si tipul sejurului si - mai ales - notele, pe capitole).

Deja nu mai imi este clar la ce hotel ai putea scrie, dar iti redau mai jos linkul pentru adaugarea unui review la Aqua Fantasy, ca sa vezi cat de simplu e pentru tine sa faci mutarea: adauga impresii noi la Aqua Fantasy

[26.08.09 15:18:03]

Bine, bine, dar eu unul n-am fost la nici unul din cele 2 hoteluri. Ce am scris, a fost pe post de experienta personala-comparativa de la un alt hotel.

[26.08.09 15:20:15]

dar totusi, ai fost la un hotel (altul decat cele doua), nu?

ei bine, la ACEL hotel poti scrie impresii. Cauta-i rubrica (daca exista pe site) si acolo vei gasi un buton ADAUGA REVIEW SIMPLU

Sau, daca doresti, spune-mi hotelul si-ti dau direct linkul

[26.08.09 15:30:38]

Am fost la Ephesus Princess, dar nu am postat nimic, deoarece impresiile mele seamana cu cele postate deja de alti utilizatori si nu voiam sa repet ceea ce s-a mai spus. Sau conteaza numarul de postari pro sau contra, chiar daca se repeta, pt. ca cineva sa fie convins sa mearga sau nu la hotelul respectiv?

am preferat sa introduc 3 noi locatii despre care nu a postat nimeni.

[26.08.09 15:34:09]

vini: 1) conteaza si cat de proaspete sunt impresiile. Nu e totuna sa citesti DOAR reviews-uri scrise acum doi ani sau tot aceleasi + unele din urma cu cateva zile, CHIAR DACA se scrie despre aceleasi lucruri

2) NIMENI nu te obliga sa postezi. Daca vrei o faci, daca nu, bine.

[26.08.09 15:34:42]

O sa mut parerile mele intr-un review distinct.

Alte impresii din această RUBRICĂFantasia DeLuxe [Yavansu]:

• pagină generată în 0.058752059936523 sec