ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2012
AUG-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Raportul calitate / pret bun

Salutare prieteni,

Dupa vacanta petrecuta pe litoralul bulgaresc dorim sa va impartasim si voua conditiile si intamplarile avute.

Pentru inceput drumul:

Am mers cu masina proprie, alegind varianta Bucuresti- Vama Veche- Nisipurile de aur, deoarece a fost prima iesire in afara tarii la volan si dupa povestile auzite in legatura cu drumurile si politia bulgara am ales sa mergem mai mult pe teritoriul Romaniei, chiar daca distanta este mai mare. Drumul este OK chiar si pe la vecinii nostri, timpul in care am ajuns la hotel fiind de 5 ore.

Am ajuns la hotel in jurul orei 12:30, si am gasit loc de parcare (cu plata - 10leva/zi) chiar in fata hotelului, ca sfat: incercati sa ajungeti in jurul acestei ore pentru ca atunci cam se elibereaza locurile de parcare.

Check-in-ul l-am facut imediat, doar ca inca nu era gata camera, am putut merge sa luam masa si sa servim o bere fara nici o problema.

Camera:

Spatioasa, curata, aer conditionat tip split, frigider care nu functiona deoarece nu era destul de ventilat in mobila (va sfatuiesc sa lasati usa de la dulapior deschisa pentru ca frigiderul sa functioneze), televizor model vechi. Curatenie zilnica, prosoape schimbate zilnic, sampon si sapun completate zilnic. Camera localizata la etajul 4 pe partea cu piscina (fara atentie data la receptie)

Restaurant:

Unul din punctele slabe ale hotelului. Mancare slab calitativa, varietate mica, dar nu am murit de foame. Nici noi, nici copilul nu am avut probleme de sanatate din cauza aceasta. Bautura este de provenienta autohtona, noi am servit bere, rum si vin, bauturi cat de cat acceptabile. Cafea buna se serveste la Lobby bar.

Piscine si animatie:

Piscinile curate si OK din punct de vedere al adancimii. Animatia OK din cate am vazut, noi petrecand mai mult timp pe plaja decat la piscina.

Plaja:

Sezlongurile si umbrela este contra cost (ca si pe litoralul nostru), apa marii calda si limpede, perfecta pentru pici'. Distanta dintre hotel si plaja destul de lunga si in panta, aviz familiilor cu pici'.

Dupa analiza vacantei per total raportul calitate - pret este bun.

Dupa ce am petrecut vacante in Turcia- Concorde si Miracle (Lara), Bulgaria - Shipka, Romania - Eforie, Costinesti, Mamaia, consideram ca la aceeasi bani nu gaseam conditii mai bune la hotel de 4 stele cu all incllusive in Romania.

Va multumim pentru rabdare si va uram vacante placute oriunde ati merge, si incercati, chiar daca conditiile nu se ridica la asteptari, sa nu va stricati vacanta.

Trimis de florin petre in 15.08.12 21:30:30
Validat / Publicat: 16.08.12 05:03:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Shipka

VIZUALIZĂRI: 2971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin petre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Centrul statiunii

[15.08.12 21:57:24]

Foarte bun review-ul, te asteptam cu impresii si pentru destinatiile amintite mai sus, daca vor fi redactate in acelasi stil, cu siguranta vor fi la fel de interesante.

[20.08.12 14:17:53]

Buna, ne puteti da cateva detalii legate de plaja din zona? Sunt necesari papuci pentru baie, din cauza ca sunt multe scoici in apa? Sunt locuri unde se poate sta cu cearceaful? Drumul pana la plaja este chiar asa de groaznic/greu?

Pe ce parte recomandati sa cerem camera? Din punct de vedere al linistii? Am inteles ca si pe partea cu strada/staiunea e galagie multa... muzica de la terase, masinile de pe sosea, etc... si pe partea cu piscina ar fi galagie la pranz din cauza turistilor de la piscina?! Ne-ar prinde bine o parere, avand in veder ca dorim si liniste in camera pentru un concediu odihnitor

In statiune, comerciantii primesc euro? Sau doar Leva?

Multumesc

[20.08.12 17:17:50]

Buna,

pe partea cu piscina nu se aude galagie in camera la pranz? Sau seara muzica si galagie de pe terasa? Pe ce parte recomandati sa cerem camere?

Ati cerut la receptie vedere la mare?

Multumesc.

florin petreAUTOR REVIEW
[20.08.12 21:16:53]

@Nikikiki: Salut,

Noi am cerut camera cu vedere la mare la agentie inca de cand am luat sejurul la agentie, iar odata ajunsi acolo am primit camera pe partea cu piscina.

Intradevar sunt avantaje si dezavantaje:

- Vedere la mare si piscina;

- Nu te trezesti dimineata in zgomotul masinii de gunoi sau aprovizionare;

-Seara zgomotul este acceptabil, deoarece dupa ora 22:00 toata lumea se retrage la camere mai putin tinerii nemti care sosesc dimineata in stare avansata de ebrietate si daca e sa ai noroc de ei, ai si asta e.

-In timpul zilei, de la pranz pana la ora 16:00 fix canta muzica la piscina dar in limite rezonabile, baietelul nostru a putut sa doarma fara nici o problema la pranz, trezirea o dadea tipa ce prezenta programul de seara la ora 16:: 00.

Pe partea cu strada, seara toata lumea iesea la plimbare si pana seara tarziu era mare zarva mai ales ca in apropiere se afla zona de distractie a statiunii cu cluburi si restaurante.

Noi daca ar fi sa alegem am alege la fel deoarece credem ca mai bine dormim noaptea fara sa fim deranjati.

Drumul catre plaja este de circa 10 minute de plimbare, in coditiile in care aveam la purtator 2 pici de 2-3 ani, pe o straduta in panta plina de buticuri cu suveniruri si restaurante, deci nu cred ca trebuie sa va sperie.

Plaja este foarte OK, mult peste calitatea nisipului de la noi, nisip in apa fara pietre sau scoici, plaja unde am mers noi este chiar in dreptul Rotii (London Eye).

Sper ca vam putut fi de folos.

Vacanta placuta, si astaptam pareri.

florin petreAUTOR REVIEW
[20.08.12 21:22:01]

@Nikikiki: Am omis ceva:

- Poti face plaja si pe cearceaf direct pe nisip dar cam departe de apa, dar aproape de terase

- Cred ca pana la urma primesc si euro dar de preferat sa ai leva, noi am scos leva de pe card direct acolo de la un bancomet la Hotelul Admiral. Grija mare la casele de schimb de pe faleza.

[20.08.12 23:28:36]

@florin petre: Merci frumos pentru numeroasele detalii oferite, sper sa nu mai am intrebari, desi suntem speriati putin

Cu siguranta revenim cu impresii!!!

florin petre, Nikikiki
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: