ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2012
ÎNSCRIS: 13.08.12
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII

Sarti - spiritul Greciei

Am fost anul trecut la Sarti, venind din Bulgaria, de la Sunny Beach. Nu am avut cazare rezervata din tara dar nu am avut emotii pentru ca stiu ca in Grecia nu e o problema cazarea.

Am plecat din Sunny la ora 9 si am ajuns la Sarti dupa un drum obositor dar frumos la ora 19. Dupa ce am iesit din Bulgaria am intrat in Turcia pe la Hamzabeyli, la vama a durat ceva timp, pentru ca ne-au verificat de 3 ori pasapoartele.

Am trecut repede prin Turcia (doar 60 km.) si am intrat in Grecia pe la o vama care parea de la tara, adica foarte mica si simpla. Grecii, ca de obicei au fost foarte prietenosi si am stat 2 minute la vama.

Drumul prin Grecia e deosebit, am mers pe un drum expres si apoi pe autostrada. Multumita GPS. -ului nu am ratat intrarea pe bratul Sithonia si am ajuns la Sarti. Acolo am cautat pe la mai multe vile si hoteluri si am gasit cazare la Sarti Beach fara probleme, chiar daca in tara nu am gasit bilet, zicand ca nu sunt locuri.

Am ales Sarti Beach pentru ca acolo e apa mica spre deosebire de partea veche a Sartiu-lui unde la cativa metri de mal apa se adanceste si nu pot sa-l las pe copil in apa.

Cazarea se face in camere frumoase si curate.

Plaja e superba, apa forte curata si mica. Sezlongurile nu se platesc dar trebuie sa comanzi ceva de la bar, orice, un suc, o cafea, etc. Marele plus la plaja e ca daca iei 2 sezlonguri si ai copil iti da inca un sezlong pentru copil chiar daca nu ii comanzi ceva. Curatenia pe plaja a fost exemplara.

Un minus pentru complexul Sarti Beach e ca nu au nici o taverna in apropiere si trebuie sa mergi mult pana in partea veche a statiunii sa iei masa. Mancarea a fost cam scumpa la taverne dar foarte buna.

Complexul are o piscina cu jacuzii iar acolo apa era calda (si in mare era calda) dar seara stateam acolo pana se inser si nu ne-a scos nimeni din apa cum se intampla la toate hotelurile.

Sarti e superb si m-as duce oricand acolo.

Trimis de marius_cristian in 14.08.12 10:30:50
Validat / Publicat: 14.08.12 11:52:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: olympic beach, halkidiki

VIZUALIZĂRI: 5841 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius_cristian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 drumul prin Sithonia catre Sarti

aliantasudului
[14.08.12 14:36:43]

La Portokali poti merge cu masina pana aproape de plaja sau trebuie lasata mai sus (pe drum sau exista vreo parcare improvizata?

Este loc si de cearceaf sau numai pentru sezlonguri si la ce preturi sunt acestea, evenutal consumatia minima? ...

marius_cristianAUTOR REVIEW
[14.08.12 21:06:01]

@aliantasudului: la portokali poti ajunge cu masina pana aproape de plaja, adica mai ramane sa cobori o panta (in poza e un jeep c are a coborat mai mult decat trebuia), dar de unde lasi masina e forte putin pana la plaja. Nu stiu cat e sezlongul dar poti pune cersaful. Daca totusi vrei sezlong consumatia e putin mai scumpa decat in Sarti.

victorescu
[15.08.12 12:26:47]

Frumos povestit si adevarat. Si eu sunt acum in Sarti, 100 m mai la sud la AMMOS Hotel.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.08.12 14:00:24]

@marius cristian: Intrebarea era de ce ai trecut in Turcia?

@aliantasudului: loc pentru cersaf nu prea e deloc, nu te gandi sa mergi dupa 10 acolo ca nu gasesti unde sa stai, poate in septembrie cand se raresc turistii.

Eu am recomandat la multi prieteni plaja asta si majoritatea au fost in plin sezon, toti s-au intors dezamagiti pentru ca nu au gasit unde sa stea.

Ideal e sa iei doua sezlonguri la o umbrela si sa iei o bere si un frappe, nu sunt scumpe deloc, iar locul merita din plin.

Ai putea sa stai pe cearsaf in partea dreapta printre stanci, insa sunt putine locuri, se ocupa dimineata si acolo mai sunt nudisti... foarte linistiti dar prea liberi de haine si eu stiu ca mergi cu copiii.

aliantasudului
[15.08.12 14:36:57]

Avand si 2 copii, ma gandesc ca nu trebuie sa le iau sezlonguri si acestora, mai ales ca stau mai mult prin apa?!...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.08.12 14:48:28]

@aliantasudului: Nu, nu trebuie, ei au loc langa sezlongurile voastre, insa toti patru nu aveti loc acolo pe cearsaf, fizic nu exista loc.

marius_cristianAUTOR REVIEW
[15.08.12 16:34:32]

@ionescunic: am trecut prin Turcia pentru ca am auzit ca in perioada aceea e foarte aglomerata vama de la cpt. andreev (sau asa ceva) si pentru a trece prin Edirne (nu am mai fost pe acolo) si aveam pasapoarte deci nu a fost o problema. Poate ca e drumul mai scurt pe acolo.

vio kovacs
[22.08.12 19:38:51]

ce distracii gasim pt copii, ,,ma refer in statiune, ,,carusel, masinute... seara dupa cina?

victorescu
[23.08.12 18:00:00]

@letyerno. Exista un loc de joaca pt. copii (parculet) in partea de nord, chiar pe faleza cu diverse leagane.

aliantasudului, marius_cristian, victorescu, vio kovacs
Alte impresii din această RUBRICĂSarti Beach Hotel: