ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2012
ÎNSCRIS: 25.07.12
JUN-2010

O gradina ZOO de neuitat

Banana joe - 1

Barcelona prin definitie este recunoscuta dupa locurile multe si foarte frumoase de vizitat dar daca ai copii si vrei sa-ti petreci o zi frumoasa iti indic cu mare drag gradina Zoo din Barcelona, pe care noi am vizitat-o in 2010 a doua oara, prima data am fost fara fiica mea.

In 2010 intrarea pentru un adult era 19Euro iar copii aveau ceva reducere, nu mai tin minte exact, noi am intrat in gradina in jurul orei 10 si am iesit in jurul orei 17, in iunie a fost o perioada excelenta de vizitat gradina deoarece nu era foarte cald.

Gradina ca si suprafata nu se intinde pe hectare, fiind totusi in mijlocul unui oras dar dupa parerea mea este o gradina zoo superba, curata, cu o diversitate de specii foarte mare, la intrare primesti harta gradinii astfel incat sa nu ratezi nici o zona. Poti intra cu mancare si bautura de acasa deoarece familiile care vizitau gradina isi alocau o zi intreaga pentru acest lucru, daca iti aduci mancare de acasa poti manca la masute amenajate special pentru acest lucru sau daca doresti exista posibilitatea de a manca inauntru unde exista o terasa, noi stiind dinainte cu un an am mers cu sandwisuri.

Pe pliantul cu harta gradinii exista si programul spectacolului cu delfini pe care in primul an l-am ratat, dar de data acesta l-am vazut fiind foarte frumos, de aceea va indic sa va uitati sau sa intrebati de acest spectacol, ar fi pacat sa il ratati, nu costa nimic este inclus in pretul biletului.

Va indic sa va duceti mere, puteti hrani elefantii, copiilor le va placea cu siguranta.

Ininteriorul gradinii exista un trenulet care va poate plimba, noi nu am fost doar l-am vazut.

Diversitatea animalelor este foarte mare noi am fot impresionati de frumusetea pasarilor Flamingo, de rinoceri, de hipopotami, elefanti, girafe, zebre, broaste testoase imense, paunii se plimba printre oameni pe alei.

De asemenea exista si o prezentare a focilor facuta de personalul gradinii, prezentarea este acompaniata de foci care aplauda si coopereaza prezentandu-si foarte frumos partile corpului.

Pe fiica mea au incantat-o locurile de facut poze, diverse animale cu decupaje unde iti baga-i capul si faceai poze, am facut poze in toate.

De asemenea animalele nu sunt in custi, custile sunt extrem de putine aproximativ 5% din toata gradina, animalele traiesc ca si in libertate, gardurile sunt doar pentru a nu trece in curtea lor.

Daca aveti copii sau sunteti iubitori de animale, sau pur si simplu aveti o zi libera si nu mai aveti ce vizita in Barcelona, va recomand cu mare caldura aceasta gradina ZOO, noua ne-a placut si ne-a impresionat, am vizitat si gradina Zoo din Budapesta ce-i drept in luna aprilie pe o vreme destul de friguroasa si ploioasa dar dupa umila mea parere nu se poate compara cu cea din Barcelona, noi am fost putini dezamagiti de cea din Budapesta, probabil aveam asteptari mai mari auzind ca este la concurenta cu cea din Viena care este pe lista noastra intr-un viitor apropiat.

Trimis de dcuanita in 11.08.12 12:51:09
Validat / Publicat: 11.08.12 14:22:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 2830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dcuanita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 INTRARE ZOO BARCELONA

webmaster13 [11.08.12 20:36:10] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

• Alte impresii din această RUBRICĂZoo Barcelona: