ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2012
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Dragut dar nu de 4 stele

Am venit plini de sperante dupa experiente minunate in turcia, spania, creta chiar si bulgaria.

Cazarea a fost in regula, insa cu siguranta este insuficient.

Voi face o lista de plus si minus:

Plus:

- gradina hotelului

- curatenia complexului

Minus:

-plaja cu pietre nu pietricele

- masa destul de slabut, diversitate minim

- preturi exagerate la bauturile din restaurant, beach bar, pool bar

-animatie aproape lipsa

-personalul din restaurant era pus acolo mai mult sa faca politie decat sa te serveasca cu zambetul pe buze, uneori chiar agresivi

-in restaurant lipseste aproape total aerul conditionat, iar seara la masa era infiorator de... irespirabil

- in jur nu exista decat o alee de 15 minute plimbare, in Potos

In concluzie alegerea unei demipensiuni asa cum ofera hotelul face ca sejurul sa urce ca pret la un plus de vreo 500 euro, usor, si asta fara sa mancati in fiecare zi la o taverna in familie si fara sa consumati zilnic bauturi pe plaja.

Personal nu as reveni sub nici o forma la un sejur fara all inclussive in conditii de vara.

Insula ofera si locuri mult mai dragute. Pentru cei ce aveti sejurul achitat nu disperati dar fiti pregatiti, iar pentru ceilalti mai ganditi-va cu ce sunteti obisnuiti.

Va doresc o vara minunata!

Trimis de zup in 08.08.12 07:44:56
Validat / Publicat: 08.08.12 08:59:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta- Creta Panorama

VIZUALIZĂRI: 4523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zup); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

emely
    [08.08.12 09:26:45]

Buna, intradevar fata de celelalte destinatii in care ati fost Grecia nu se ridica la nivelul lor, dar ac sa fiti sufleteste impacati, hotelul asta este lux pe langa altele chiar si de 5* si va pot spune ca mancarea este foarte multa si foarte buna fata de alte hoteluri din Grecia.

Am fost cazata 2 nopti in acest hotel intradevar cu noi personalul a fost foarte ok, mancarea a fost buna si multa era inceput de sezon, camera curata mi-a palcut.

Dupa aceste 2 zile am fost cazati in alt hotel de 5* unde mancarea era foarte putina, apa am platit-o 3 euro 1 l curatenia in camere lasa de dorit, paharele in care eari servit erau f murdare.

Sa nu va para rau pt ca in alte hoteluri este si mai rau si mai scump.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [08.08.12 09:42:03]

All inclusive in Grecia e cea mai mare greseala, desigur exista si exceptii, dar ele doar intaresc regula.

Iar regula e simpla, nu platesti o masa in Grecia inainte sa o mananci, ci doar dupa, tara e in criza si grecii sunt recunoscuti pentru spiritul gospodaresc de a nu risipi nimic, ca sa fiu finut.

Un alt aspect foarte important, multe hoteluri mari si lanturi de hoteluri nu isi platesc angajatii la timp, uneori cu lunile, marea majoritate sunt din tarile estice, sarace, foste comuniste, nu va asteptati ca acesti angajati sa zambeasca cu gura la urechi in conditiile in care nu au bani de paine!

Alegeti afacerile de familie, micile vile si hotelase, pe cat posibil cat mai nou construite si nu veti regreta niciodata. Exista foarte multe, construite direct pe nisipul plajelor frumoase din insula.

zupAUTOR REVIEW
    [08.08.12 19:03:02]

@ionescunic: Este o simpla problema de perceptie si obisnuinta. Pot accepta ca exista si variante de genul expus foarte in regula. Pe mine personal nu ma tenteaza. Multumesc pt recomandari, insa eu de obicei merg in vacante pt a uita total de cotidian, insemnand social politic etc, adica nu pot recomanda altora locuri in care asa cum spuneai exista probleme de genul acestora, indiferent de sorgintea lor.

zupAUTOR REVIEW
    [11.08.12 22:05:51]

@emely: Multumesc, cam acesta a fost si sentimentul meu, sa ma bucur de ce a fost.

Oricum, cred in continuare ca daca iti doresti o vacanta fara surprize, thassos, sau poate chiar grecia, nu este o optiune, cel putin pt moment.

Experientele din turcia-lantul Papillon, Amara Beach Side, Larespaek, Club Voyage sau alantul Iberostar in Creta au fost cu siguranta altceva, si in acest sens ma asteptam la mai mult. Cum concediul de vara a trecut, sa speram in alegeri mai intelepte pe viitor. Toate bune!

george27
    [08.01.14 22:01:42]

salut!

va retin si eu atentia cu o rugaminte, daca imi puteti recomanda altceva in Thassos, dar care sa fie la pret apropiat de Alexandra?!

eu am fost la Alexandra acum 3 sau 4 ani, si sincer mi-am placut, recunosc ca se poate si mai bine, si eu am fost nemultumit de curatetie, de jigodia nenorocita care era sef de sala si cu care m-am certat de vreo 2 ori, cum a spus cineva mai sus, chiar era politie acolo cand venea vorba de masa/ restaurant...

anul acesta as merge tot in Thassos la Alexandra, si la sfarsitul lui iunie costa 590 Eur pt 8 nopti cu demipensiune, ceea ce este foarte tentant...

daca aveti o recomandare mai buna, va rog sa ma ajutati?!

merci

blonduta_blue
    [07.06.14 21:43:23]

@zup: buna ziua. despre camere ce ne poti spune? ca am vazut cateva pozeeee... si m-au speriat camerele!

blonduta_blue, emely, george27, zup
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexandra Beach Hotel: