ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2012
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Hotel acceptabil pentru 4 stele

Buna ziua...

Am sa va scriu despre un hotel de 4 stele dintr-o statiune mai "nestiuta" de multi romani: Kiten.

Fiindca un prieten de familie bulgar avea bilete la acest hotel, noi aveam musafiri alti prieteni turci, am hotarat sa mergem peste bulgari si sa o punem de o intalnire romano-bulgaro-turca. Asadar: telefoane, mesaje, rezervari si iaca suntem pe drum spre Kiten. Din Constanta am facut aproximativ 5,30 ore pana in fata hotelului cu mentiunea ca 30 min am oprit in Varna sa platim cazarea la o agentie de turism (au venit ei la noi la masina, se vorbeste limba engleza).

Am platit 116 euro pentru 2 nopti, 2 persoane + 1 copil de 5 ani, cu mic dejun inclus. La fel si prietenii turci.

Hotelul frumos pe dinafara, masinile le-am parcat in dreapta hotelului intr-o parcare plina de praf deoarece in dreptul hotelului nu aveai unde. Stradutele (ca in orice statiune) sunt mici, cu cate un singur sens... Hotelul cred ca l-am fi gasit foarte greu deoarece sunt cam intortocheate stradutele, am avut noroc ca ne-au explicat prietenii bulgari (cazati deja acolo).

Ajunsi la receptie, receptionera (o fata tinerica) ia actele de la alti turisti care au sosit dupa noi, nu ne baga in seama pana nu termina cu aceia... Intre timp mai vorbeste si la telefon de 3 ori... Ma rog... de aceea am dat 70% la note (ospitalitate, amabilitate, etc) si mai sunt cateva aspecte dar le voi scrie la momentul respectiv.

In sfarsit termina cu noi, ne da cheia camerei 507 (etaj 5), culoarul din dreapta, a doua usa pe stanga... Intram si gasim o camera curata, lenjerie foarte alba, foarte curat (fara praf nesters si alte alea... nu am avut surprize). In schimb mocheta era cam patata, la fel si pe holuri (fiind un hotel cu iesire pe plaja, cam greu sa intretii mochetele...). Cum intrai in camera era un hol, pe dreapta un cuier si un dulap, pe stanga o baie (cam mica) cu dus, apoi un mic antreu (un hol cu 2 scaune si o masa, sincer nu i-am vazut rostul) si apoi camera propriu-zisa 2 paturi maaaaaaaari (ne pierdeam in ele) si unul mic (pentru praslea...). Un televizor din acelea cu tub (vechi dar bine intretinut) cu multe programe (majoritatea in limba bulgara). Un balcon acceptabil unde aveam 2 scaune si o masuta (din plastic), precum si un suport metalic (uscator) cu 5 carlige. Din camera a lipsit frigiderul si seiful. Prietenii bulgari si turci aveau... La prietenii bulgari in locul antreului (la care eu nu ii vedeam rostul) era o mica chicineta unde ei isi faceau cafeaua de dimineata.

In principiu am fost multumiti de cazare, chiar daca au fost unele lipsuri...

Hotelul are o piscina foarte mica (pentru capacitatea hotelului) pentru adulti si una si mai mica pentru copii. Apa foarte curata dar foarte rece. Seara era luminata frumos.

Ca distractie, la hotel nu prea ai ce face... Muzica canta in surdina toata ziua, este piscina, in interior mai gasim o camera foarte mica pentru copii cu ceva jucarii, o sala de jocuri mecanice (care nu merg... asa au plans copii ca vor sa se joace si nu au avut cum...), am inteles ca la subsol ar fi sala de fitness (eu nu am fost acolo sa va spun cum este). Dar - cum iesi din hotel - putin mai in fata, pe stanga si pe dreapta discoteci/terase foarte frumoase, unele chiar elegante si de fite.

Hotelul are iesire direct spre plaja iar imediat langa este un topogan cu apa dar sincer este foarte murdar si vechi. N-am vrut sa las copilul acolo dar atata s-a rugat si a plans (vazand prietenul turc, normal ca a vrut si el) ca n-am rezistat...

Masa de dimineata a fost "subtire", in ce sens: un singur fel de cascaval, salam, branza, rosii, castraveti, 2 feluri de cereale, lapte, miere, paine (3 sortimente), 2 farfurii cu ceva prajiturele (de cumparat), apoi 2 dozatoare cu cafea, capucino, lapte, etc (acestea in ultima zi - duminica - nu au facut fata, astepta lumea la coada sa le "aprovizioneze"), langa barul restaurantului mai aveau un dozator cu 2 feluri de suc (mere si portocale) + 1 dozator de apa rece/calda. Oua fierte, oua omleta, crenwusti fierti si taiati in 4-5 si paine prajita cu ou si zahar. Cam subtire... Branza a fost foarte buna, noua ne-a placut. Oricum, pentru mic dejun a fost suficient, am avut ce sa ii dam si la cel mic.

Prietenii bulgari aveau cumparate niste voucere pentru masa dar nu au fost multumiti absolut deloc de ce se servea acolo la pranz si seara, asa ca mai mergeau cu noi seara la terase (am sa va scriu review-uri despre 2 terase).

Despre serviciile hotelului: servirea la barul de zi/noapte: buna. Preturi foarte bune (facand comparatie cu Mamaia). Un frape 2 leva (aprox. 1 eur), un suc: 2 leva. Sotul a baut si bere si votka dar nu am vazut preturile. Oricum foarte mici in comparatie cu cele de la noi din Mamaia.

In camera ni s-au schimbat prosoapele in fiecare zi (faceau curatenie in jur de ora 12) si erau impecabile, la fel si lenjeria de pe paturi. Am avut 2 samponele mici, 2 geluri de dus, 2 sapunele micute, nenumarate prosoape...

Plaja era chiar in fata hotelului dar despre ea va scriu in alt review. In principiu este un hotel bun pentru un sfarsit de saptamana, la un pret acceptabil.

Sper sa va fi scris cam tot ce trebuie. Daca nu intrebati!

Concedii placute la toti!

Trimis de droniucm in 06.08.12 13:04:22
Validat / Publicat: 06.08.12 13:55:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: NISIPURI, ALBENA, DUNI

VIZUALIZĂRI: 2946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (droniucm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In ziua plecarii, la intrarea/iesirea din hotel. Receptia impreuna cu holul erau pline cu aceste canapele, mergea si aerul conditionat, o placere sa stai...

[06.08.12 13:58:09]

@droniucm: nu este permisa incarcarea pozelor tip "album de familie", adica cele in care sa apara persoane in prim-plan (fara relevanta turistica). Cu atat mai mult daca in fotografii apar si terte persoane al caror accept nu a fost consultat pentru a aparea pe site sau minori - aspecte care pot deveni foarte sensibile. Asadar acest tip de fotografii nu vor fi validate.

droniucmAUTOR REVIEW
[06.08.12 14:40:09]

@webmaster77: nu este nici o problema daca nu vor fi validate. Minorul este copilul meu, deci a fost vointa mea de a pune aceasta poza.

Multumesc pentru atentionare!

droniucm