ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2009
prieteni

Descoperă Dassia

Despre Dassia

Ilustrație video-muzicală

Bine amplasata, dichisita, Dassia este o frumoasa statiune din Corfu. Am avut sapte zile la dispozitie pentru a-mi face o impresie despre statiune. Avand cam 2 km lungime, aceasta are tot ce-i trebuie turistilor dornici de relaxare, fie ei englezi, sarbi, italieni, greci sau romani. Am observat ca acestia sunt turistii cu cea mai mare pondere in Dassia.

De-a lungul insulei sunt multe taverne, cu meniul detaliat pe panouri proptite la intrare. Pentru cei care nu stapanesc limba lui Zorba, toate meniurile sunt traduse in engleza. O masa decenta (un fel principal si o salata) nu costa mai putin de 10 EURO. Preturile difera destul de mult, asa ca turistul cu bugetul bine dramuit trebuie sa dea ture ca la piata, pentru a-si face o parere, si abia apoi sa dea comanda acolo unde preturile din meniu se aliniaza cu posibilitatile sale. Seara, cam de la ora 21, unele din terase au program artistic. De regula, asta inseamna ca menestreli locali intretin atmosfera, acompaniindu-si vocea cu acordurile instrumentului specific elen: buzuki. Intercalate printre aceste taverne, sunt cateva mini-magazine pompos intitulate « super-market », care vand produse alimentare de stricta necesitate, precum si articole de vestimentatie (sepci, maiouri, pantaloni) si suveniruri dintre cele mai diverse. Important este sa aveti frigider acasa, pentru ca majoritatea suvenirurilor au un magnet lipit pe spate. Exista totusi doua magazine mai mari, amplasate democratic, fiecare spre cate un capat al statiunii, cu preturi decente. Trebuie remarcat ca legumele si fructele costa mult, in jur de 2 EURO. Comparativ cu Thassos sau Halkidiki, preturile din Corfu sunt mai mari.

Presarate ici colo, sunt multe agentii care vand sesiuni de scuba diving, croaziere in jurul insulei sau in insulele din apropiere ori in Albania.

Statiunea este bine situata pe insula. Obiectivele turistice din nordul si sudul acesteia se afla la distante aproximativ egale de Dassia.

Capitala Corfu Town este la 13 km, distanta care poate fi parcursa cu autobuzul nr. 7, de culoare albastra. Acesta circula la un interval de 20 de minute spre capitala, pretul unui bilet fiind de 1, 40 EURO. Se urca pe la sofer, unde se taxeaza biletul. Trebuie sa fiti pe faza si sa urmariti autobuzul din statie, pentru ca daca nu ridicati mana la trecerea lui nu va baga nimeni in seama. Pentru a merge in alte statiuni de pe insula, trebuie sa ajungeti mai intai in Corfu Town, loc de unde pleaca autobuze spre aceste statiuni. Aceia care vor libertate de miscare pot inchiria masini, scutere, ATV-uri sau biciclete, de la afaceristii locali.

Asemenea majoritatii plajelor din insula, si plaja din Dassia este alcatuita din pietris. Latimea ei este de vreo 5-6 metri, fiind asezonata cu sezlonguri si umbrelute, folosirea acestora facandu-se contra cost (cam 2 euro de persoana). Multa lume prefera sa stea pe prosopul adus de acasa, asezat direct pe plaja. Prezenta pietrisului nu imbie totusi la aceasta practica. Langa plaja se afla o serie de hoteluri cu peluza, pe unele suprafete aceasta facand corp comun cu plaja. Astfel, pentru cei care doresc sa-si intinda prosopul pe iarba sau sa se tolaneasca pe sezlonguri amplasate pe iarba, exista aceasta posibilitate. Albia marii este captusita cu un nisip fin. In unele locuri se afla pietre sau pietris la mal, insa pe portiuni inguste, de 1-2 metri. Intrarea in apa este lina si nu exista denivelari sau gropi in albia marii. La trei km de Dassia este statiunea Ipsos, « lipita » de muntele Pantokrator, cel mai inalt de pe insula. Fiind foarte aproape, muntele este o priveliste placuta si pentru turistii aflati pe plaja din Dassia. Acestia nu trebuie sa se astepte insa la peisaje spectaculoase, precum cele din Paleokastritsa. Amatorii de sporturi nautice pot opta pentru surf pe apa, paragliding (clientul inhamat la o parasuta este legat printr-un cablu lung de o salupa care goneste pe apa si asigura « zborul » temerarului) si alte sporturi de gen. Pentru aceia care nu doresc sa se desparta prea mult de mare exista cateva taverne pe plaja.

Am vazut multe vile aratoase in statiune, unele pazite de dulai legati la o cusca amplasata chiar pe veranda. Florile si palmierii fac parte din peisaj.

In concluzie, pentru amatorii de locuri frumoase, Dassia e un reper de avut in vedere. Distractie exista, dar nu acesta este punctul forte al statiunii. Nu e un loc cu multa agitatie, destinat petrecaretilor inraiti. E ideal insa pentru familisti sau pentru aceia dornici mai mult de liniste.

Trimis de besteu in 02.08.09 23:45:49

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (besteu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

tm67bru [03.08.09 11:55:43] »

Frumos scris, utile informatiile, mi-a placut si m-a determinat sa includ Dassia pe lista "do folow".

Turist ratacit [05.08.09 01:15:45] »

Suna bine. Ma duc cu prima ocazie, imi iau si familia. E de mine.

webmaster77 [06.01.10 11:17:37] »

pentru o organizare mai eficienta - review mutat la sectiunea "Vacanta in Corfu" unde incercam sa adunam toate review-urile care se refera la Corfu in general ca destinatie de vacanta (si nu la un hotel anume).

ancamariagadea* [06.01.10 12:50:44] »

Frumos! E clar, la vara mergem in Corfu

Ce spuneti de acesta melodie?

Admin [06.01.10 12:56:39] »

Eu zic... că n-ar trebui s-o ascultaţi... Ca altfel păţiţi ca mine, îmi vine să plec de la serviciu si să încep sa-mi fac DEJA bagajele!!

Ataşat ca ilustratie muzicală a impresiilor melodia propusă de anca. 'besteu', dacă ai cumva altă propunere, te rog să mă contactezi.

ancutzika [04.03.10 11:19:27] »

buna, mi-am facut rezervare pt iulie in corfu. insa as vrea sa stiu daca ai idee cat costa inchirierea unei masini pe zi? cand poti, astept raspuns. multumesc

webmasterX [03.12.17 09:33:11] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Dassia» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Corfu]

ancamariagadea*, ancutzika, Turist ratacit