ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: cluj napoca
    ÎNSCRIS: 01.08.09
    JUL-2009

Exact ceea ce ne-am asteptat

Am fost la acest hotel in 10 iulie 2009. Vacanta am cumparat-o de la Christian Tour pe data de 18 iunie, primind o oferta de last minute reducere 50%. Deci am platit 100 Euro / persoana in dubla + 30 Euro transferul de la Cluj Napoca la Bucuresti (daca esti din Bucuresti nu platesti decat sejurul).

Sejurul a inclus transport cu autocarul (conditii bune, aer conditionat, televizor, scaune reglabile pe latime si spatar reglabil, pernita pentru somn) si cazare fara masa la acest hotel (mai degraba vila).

Drumul din Cluj Napoca a durat aprox 24 de ore, dar din Bucuresti am facut doar 12-13 ore. In drum se va vizita Tesalonicul - turnul alb si catedrala Sf. Dimitrie.

Camerele au baie cu dus si grup sanitar. Nu exista prosoape si curatenia in camera ti-o intretii singur (exista matura si mop). In camera mai exista o mica bucatarie (chicineta zic ei) adica o chiuveta, doua plite electrice cu hota, un corp de bucatarie cu vesela (farfurii, cutite, linguri, furculite, pahare) si frigider cu congelator. Toate camerele au balcon. Nu exista aer conditionat in nici una dintre camere. Mobila este ok, nici veche nici noua, pe jos este gresie. Exista televizor in camera insa sunt doar 5-6 programe grecesti, dar nu cred ca mergeti acolo pentru a va uita la televizor.

Unele camere duble au 2 paturi simple, dar exista si camere duble cu pat matrimonial si un pat simplu pentru copil - copil mai mic de 12 ani care are gratuitate la cazare. Apartamentele au 2 camere (un dormitor cu pat matrimonial si o camera mai mare cu 2 paturi simple - aici e si chicineta) si doua bai, ambele cu dus. Ambele camere au balcon. In momentul in care am cumparat eu sejurul, camerele duble s-au epuizat si mi-au dat un apartament la pret de dubla.

Nu va recomand sa luati suplimentul de demipensiune (10Euro/zi /pers), deoarece masa fiind la alt hotel, o sa va serveasca in scarba. Dintre toti din hotel care si-au luat masa nimeni nu a fost multumit. Cina avea carne doar o data la 2 zile. In plus la orice restaurant din statiune o ciorba e 3 euro (de burta, de pui) si un felul doi (peste, gratar porc, pui + garnitura) e 5-6 euro. In statiune exista si supermarketul Lidl (gen Penny, Plus) care are preturi foarte bune. La toate restaurantele exista meniu in limba romana si probabil si un ospatar roman.

In statiune gasiti tot ce vreti ca si obiecte de artizanat si sau haine - inclusiv de firma si bineinteles shtifturile de piata (D&G, Armani etc: d). Exista multe magazine cu haine de piele si blana - nu sunt sigur ca sunt veritabile (preturile afisate sunt cel putin duble fata de cat se poate negocia).

Ca si excursii optionale am luat:

Meteora - 25 Euro - complex de manastiri. Ceea ce vezi acolo din punct de vedere geologic si arhitectural este extraordinar. Cuvintele nu pot descrie zona.

Insula Skiathos - 28 Euro - croaziera cu vaporas, oprire de cumparaturi in orasul Skiathos, plaja pe Coucounaries (cred ca asa se scrie), o plaja cu nisip foarte fin si apa incredibil de limpede. se vede fundul marii chiar si la o adancime de 2-3 metri a apei.

Waterland - 25 Euro - transport si intrare la parcul acvatic. E multumitor de frumos, desi nu am fost unii ziceau ca parcul de la Mamaia e mai mare si mai spectaculos ca si atractii.

Croaziera piratilor - 15 Euro - croaziera cu un mic vas amenajat ca un vas de pirati, vin rosu si pepene verde la discretie pe vas, o masa - ceva peste si salata + o piersica undeva la un restaurant + baie in larg. Muzica si distractie - foarte frumos.

Plaja e intradevar la 150 - 200 de m de hotel. Pentru sezlong + umbreluta trebuie cumparata o bautura cu 2. 5 euro - apa minerala 1. 5 l, gama coca-cola 0. 33l. Sezlongul il ai toata ziua.

Ceea ce este cel mai neplacut este timpul mare de cazare / decazare, deoarece camera trebuie eliberata la ora 9 pentru curatenie si noi am plecat inspre tara numai la ora 4, deci am stat in fata hotelului mai multe ore. Cei care au venit dupa noi s-au cazat in jurul orei 13-14.

Erau multi nemultumiti la noi la hotel - unii ca de ce tre sa doarma in bucatarie, ca de ce nu este nimeni la receptie, ca de ce nu se face curat in camere, insa toate acestea vin cu pretul excursiei. Noi ne-am dus pentru distractie si vizite si tot ce ne-a interesat a fost un pat cu asternut curat si un dush. Asta am avut si deci gradul de multumire a fost mare.

Trimis de nelupopa* in 01.08.09 13:51:28

VIZUALIZĂRI: 4386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelupopa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

nelupopa*AUTOR REVIEW
    [01.08.09 14:54:31]

Am uitat sa precizez ca hotelul se afla oarecum marginal, deci este foarte liniste noaptea. Asta pentru ca am auzit de la unele persoane cazate in centrul statiunii ca doar pe la 4-5 dimineata puteau sa adoarma.

bryana
    [10.04.10 09:25:10]

spune-mi si mie te rog, la apartamnet intre camere era usa?

luminita_t5
    [13.10.12 21:03:54]

ma bucur ca te-ai simtit bine, nici nu aveai motive sa fie altfel. am fost si noi acolo in 2009, am mai fost in paralia katerini si in 2010, dar nu a mai fost posibil sa fim tot la cromos deoarece nu mai era la agentia prin care luam noi biletele, anul trecut am fost in zakynthos unde este superb si mai scumpicel si ne-am hotarat ca anul asta sa mergem tot in paralia katerini, doar ca avem o problema, nu gasim la nici o agentie de la noi din oras oferte la cronos, iar de pe net nu prea avem incredere avand in vedere situatiile care au mai fost cu firme fantoma. are cineva un nr de tel de acolo unde putem sa stabilim pt cazare, sau un nr de contact al unei persoane care ne poate ajuta, v-am fii recunoscato

bryana, nelupopa*
    Alte impresii din această RUBRICĂCronos Apartments: