ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
ÎNSCRIS: 06.10.09
MAY-2012

All Seasons Paris Gare de l’Est Chateau Landon

Ne-am cazat la acest hotel pentru 6 nopti, in perioada 1 mai-7 mai 2012. A nu se confunda cu celalalt hotel din lantul All Seasons chiar de langa Gare de L’Est, mai ales ca sunt si foarte aproape unul de celalat.

Cel ales de noi este situat pe bulevardul Chateau Landon, iar camerele au geamurile ori la bulevard sau pe partea cealalta chiar deasupra peronului garii.

Hotelul are 6 etaje, ultimele 2 retrase, deci cu mai putine camera. Camerele sunt standard dupa normele parisiene, adica mici si foarte mici fata de ce suntem noi obisnuiti. Adica o camera cu pat matrimonial standard, nu este mai mare de 15mp. Mobilierul este insa multifunctional si nu ai impresia ca esti inghesuit deloc. Dulapul de exp. era incastrat in perete si fara usi, noptierele erau de fapt 2 rafturi, exista un fel de divan care putea fi folosit si ca birou si ca si fotoliu, iar masuta era perfect integrata si ocupa foarte putin loc. Televizorul era suspendat, iar aerul conditionat perfect functional (noi am prins o vreme foarte capricioasa si am folosit aerul conditionat atat pe rece cat si pe cald).

Baia era si ea mica, dar foarte curata. Cada era separata de un perete de sticla si nu exista perdea de dus, asa ca cei mai pudici pot avea o problema cu intratul in baie impreuna cu o alta persoana.

Restaurantul, situat la parter, imediat dupa receptie, serveste mic dejunul in fiecare dimineata, de la ora 7 la 11. Este tot timpul foarte aglomerat, dar este mare si locuri se gasesc fiindca imediat ce se elibereaza o masa debarasarea se face in cateva miscari. Se servesc: 2 feluri de branzeturi, un fel de salam/parizer, mai multe feluri de croisante, unt, dulceturi, miere, mere, 2-3 feluri de iaurturi, 2-3 feluri de cereale, lapte cald si rece, paine si prajitor de paine. Exista 2 storcatoare de fructe si turistii isi pot prepara singuri sucul de portocale proaspat, dar e coada la ele de fiecare data. Exista 2 automate de cafea, noi le-am folosit pentru apa calda pentru ceai.

Am auzit multe plangeri de la turisti cum ca micul dejun ar fi sarac si deloc diversificat, eu zic insa ca este un mic dejun standard, echilibrat, care asigura exact portia de vitamine/energie de care are nevoie organismul.

La receptie este si un mic loc de joaca pentru copii, cu jocuri diverse si doua calculatoare pentru copii pe care le-am vazut tot timpul ocupate. Exista internet wireless in tot hotelul si jos, la parter, in zona de asteptare, doua calculatoare legate la internet.

Parcarea este o problema, exista in fata hotelului un spatiu unde pot fi parcate 2-3 masini, de obicei taxiuri, dar atat, deci propriu zis nu exista parcare.

Personalul este compus din 2 receptioneri care vorbesc si engleza iar restul lumii: personal de paza/securitate, debarasatori, menajere sunt toti emigranti care abia catadixesc sa vorbeasca o franceza stricata si de multe ori nu am inteles nimic. Receptionerele au fost foarte dragute si serviabile, eu am vorbit cu ele in franceza dar odata, cand a fost necesar sa cer niste lamuriri mai detaliate am vorbit si engleza. In ciuda accentului specific, ne-am inteles.

Minusuri:

-zgomotul- camerele fiind ori la strada ori catre Gara de Est ai parte de zgomot de fond, chiar daca geamurile sunt cu termopan

-camerele mici

-lipsa parcarii

Plusuri:

-locatia: langa Gara de Est si lipit de statia de metrou Chateau Landon

-faptul ca ofera si mic dejun

-tot felul de magazine si facilitati in imediata proximitate

-o politica Kids- friendly- am vazut multe familii cu copii de diverse varste

In concluzie: un hotel de lant unde nu ai surprize, cu raportul servicii/prêt echitabil, cu personal politicos si de ajutor.

Trimis de danutza in 23.07.12 15:01:29
Validat / Publicat: 23.07.12 16:26:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1380 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.25 EUR pe cameră

• SOCIALs

• pagină generată în 0.033441066741943 sec