ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2012
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUL-2012

Lefkada din Anesis Village

Dupa 10 zile minunate in Corfu, ne-am hotarat sa ne prelungim concediul in Grecia si, cum citisem review-uri pozitive despre Lefkada, aflata la doar 200 de km, am decis sa cautam cazare, tot pe internet in Lefkada. De la un alt compatriot am aflat de Anessis Village din Karioti. Am vazut poze, ne-a placut si l-am contactat telefonic pe "Nea" Ilie, cum i-am zis eu proprietarului -un domn foarte volubil, primitor, prietenos, dornic sa impartaseasca povesti si mai ales sa-si apropie turistii care ii trec pragul.

Am pornit din Kerkyra (9:30), cu impresionantul feribot Pantokrator, spre a doua parte a concediului nostru in Lefkas. Din Igoumenitsa, drumul ni s-a parut scurt si tare frumos, strajuit pe de o parte si de alta de leandri infloriti. Am mers incet, pe indelete, nu ne-am grabit, ba mirandu-ne de cat de repede am ajuns - pe la amiaza (11 - 12). De fapt nu e de mirare, sunt doar 200 de km dar noi fiind obisnuiti cu distante lungi...

Kariotes se afla la 3km de centrul orasului Lefkada, si am ajuns foarte bine ghidati de GPS. Pe drum intre Lefkada si Kariotes sunt multe benzinarii si magazine (Carrefour, Lidl, etc.)

La Anesis Village se ajunge usor, facand la stanga din drumul care duce de la Lefkada la Nidri, la un sens giratoriu foarte mic si ciudat pe care nu prea il respecta nimeni. Ne-au ajutat indicatoarele. Vilele sunt putin ascunse dar foarte cochete, in stilul grecesc inconfundabil, cu pereti albi si tocarie albastra si arbusti infloriti imprejur. De cum le-am vazut le-am recunoscut din poze si am indraznit sa intram. Nea Ilie ne astepta in biroul sau aflat la parterul uneia din vile. Ne-a condus in apartament, ne-a spus regulile casei si apoi a inceput sa vorbeasca cu noi ca si cand ne-am fi cunoscut de mult - lucru care ne-a facut sa ne simtim bineveniti!

Apartamentul in care ne-am cazat era compus din camera cu pat single cu chicinetta, acces spre baie si spre unul din balcoane si inca o camera mai mare cu pat matrimonial care la randul ei avea o terasa care dadea spre celelalte vile si spre piscina (- nu am mentionat: cele trei vile cochete au o piscina foarte frumoasa si bine ingrijita cu sezlonguri si umbrelute care te invita la relaxare si lenevire. Ne-ar fi placut sa petrecem o zi si la piscina, care ne atragea in fiecare dimineata cu apa ei limpede, dar in scurta noastra vacanta cam preferat sa exploram cat mai mult insula.). Ne-a placut foarte mult pentru ca era curat si aerisit, aveam si verede frumoasa... am batut palma cu Nea Ilie si bine am facut! Tot dansul ne-a recomandat si o taverna in apropiere unde sa luam pranzul, si la randul nostru o recomandam si noi pentru mancarea delicioasa si preturile accesibile. De asemenea, pe strada principala sunt si niste "Bakery" - un fel de brutarie - patiserie-cofetarie la un loc, de unde se pot foarte bine lua produse de patiserie pentru micul dejun si nu numai.

Pe tot parcursul sederii noastre la Anesis Village ne-am simtit excelent si recomandam cu caldura acest loc celor care doresc sa vada Lefkada. Se ajunge usor oriunde, fara complicatii inutile.

La Anesis Vilage nu aveti bar linga piscina sau restaurant. Puteti servi masa imediat in apropiere la tavernele din localitate sau va puteti gati voi ce doriti in bucataria (chicineta) din apartament. Camera a fost la etaj, dar foarte racoroasa cu prelate mari peste balcon si aerul conditionat chiar facea frig! :))

Noi am explorat aproape toata insula de aici, si am vazut plaje minunate, am intalnit oameni primitori, am mancat mancaruri traditionale delicioase, ne-am bucurat de tot, descoperind Lefkada si regasindu-ne pe noi - dar asta e alta poveste...

Mergeti sa vedeti Lefkada si daca doriti o locatie linistita stati la Anesis Village!

Trimis de mflorea in 21.07.12 14:44:08
Validat / Publicat: 21.07.12 23:51:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mflorea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Anesis

[21.07.12 14:53:40]

@mflorea: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[21.07.12 23:50:52]

Mutat la rubrica "Anesis Village Studios" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

adryana
[22.07.12 07:15:13]

un rw excelent povestit, il pun la favorite ca nu se stie niciodata... felicitari pt. vacanta.

clau.nov
[27.07.12 11:47:57]

util review...

spune-mi te rog, cat ati platit apartamentul / noapte la Anesis Village?

exista plaja in apropiere de aceasta locatie?

am inteles ca peisajele sunt spectaculoase in insula, dar plajele cum sunt? au nisip sau pietricele?

[27.07.12 11:58:32]

@clau. nov: 50EURO/noapte

nu are plaja la care sa mergi pe jos

peisajele sunt spectaculoase: plaje cu pietricele si faleze abrupte in general. unele plaje sunt accesibile cu taxi-boat sau chiar mergind pe jos 20 de min din locul in care lasi masina. Cea mai frumoasa este Milos Bay, dar nu este amenajata si trebuie apa, etc. Nu am apucat sa pun descrierea cu plaje.

Apa se adinceste repede aici pe mai toate plajele din insula.

clau.nov
[27.07.12 17:20:15]

@mflorea: multumesc pt. raspuns

abia astept si impresiile despre plaje / locuri vizitate

[28.07.12 10:50:58]

@clau. nov: impresii Lefkada plaje si insula: vezi impresii

cos7i
[11.07.14 07:25:00]

Daca tot ati fost atat in Corfu cat si in Lefkada poate faceti si o comparatie generala intre cele doua insule sa ne spuneti care v-a placut mai mult...

Multumesc!

[11.07.14 09:16:49]

@cos7i: puteti citi ambele review-uri. Sunt 2 lucruri total diferite. Corfu e mai mare, mai variat ca plaje, activitati. Personal, mi-a placut Corfu

adryana, clau.nov, cos7i, mflorea
Alte impresii din această RUBRICĂAnesis Village Studios & Apartments [Kariotes]: