ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2012
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Un concediu super!

Buna tuturor!

Ne-am intors pe 2 iulie din acest concediu pe care l-as recomanda oricarei familii cu copii. Am plecat cu masina personala din Suceava; in total aprox 1500 km pana la Kusadasi.

Drumul a fost ok; chiar nu am avut probleme... partea bulgareasca e mai plictisitoare, dar in zona muntoasa e foarte frumos. Aici o sa fac o remarca: Noi am ales traseul prin Nova Zagora unde a fost ok, doar ca am "ratat" iesirea spre Svilengrad si ne-am abatut pe un drum in constructie circa 10 km groaznic... Bulgaria e foarte prost semnalizata si va recomand sa mergeti pe traseul Stara Zagora; eventual va ghidati dupa romanii care mai merg in aceeasi directie. In rest, Turcia o poate traversa si un copil. Drumurile sunt foarte bune, autostrada aveti doar de la Izmir (luati un card dintr-o benzinarie Shell pe care puneti 20 lire care va ajung dus-intors). In rest nu se plateste nimic; drum pe 4 benzi cu mici treceri pe sensul celalalt din cauza lucrarilor. O sa vedeti cam cum se construieste o sosea... Va recomand sa faceti plinul in Bulgaria, in Turcia e mai scump combustibilul.

Noi am poposit o noapte la Canakale, hotel Helen; excelent si foarte aproape de ferry, unde am platit 50 euro/noapte cu mic dejun inclus. Superb oraselul! A doua zi am pornit spre Kusadasi pe un drum superb, cu privelisti extraordinare.

La hotel am ajuns in jurul orei 17, cazarea s-a facut in 2 minute, turcii iti duc bagajele cu o masinuta catre casuta unde esti cazat si iti arata locul unde poti parca masina. Noi am avut camerea dubla standard, cu balcon, care e mai mica decat in Bulgaria, dar noi n-am avut nici o problema legata de aceasta chestiune. Curatenia super! Cameristele foarte dragute; te intampinau pe scari (Hello, madam! :)). La fel ca peste tot: vrei sa schimbe prosopul, il lasi pe jos... in rest are ea grija sa nu-ti lipseasca nimic. Am avut patut pentru copil separat.

Piscinele: Super!! Noi am stat la fiecare cate o zi, dar am ales-o pe cea de langa beach bar pentru restul sejurului, pentru ca era aproape de camera. In mare recomand sa intrati de pe acel ponton plutitor, apa e mica si ideala pentru copii.

Mancarea: noi nu suntem pretentiosi; ne-a placut. Poti gasi mancare pe orice gust. Gratar de curcan, peste... salate de tot soiul... fructe de mare, diverse preparate din carne de miel, clatite, gogosi, pizza pane in cuptor cu vatra (delicioasa) etc. Recomand sa incercati placinta Gozleme; e bestiala!

Seara e mini disco pentru copii si un program distractiv sustinut de echipa de animatori cu care va intalniti si la piscina in timpul zilei unde va invita sa va alaturati pentru diverse activitati dragute.

Pentru vizite in Kusadasi, puteti lua maxi-taxi din fata complexului si de acolo intrebati pentru diverse directii. Noi am prins bazar miercuri in Kusadasi (rugati soferul sa va lase la Deniz Bank). Practic acolo e bazarul intins pe cateva strazi. Negociati "la sange" pentru orice; turcilor le place enorm asta. Acolo Louis Viton e la el acasa :))). Este un bazar si ceva mai sus de complex, dar preturile cam sus. De acolo ne-am luat niste chestii dragute pentru casa. O sa vedeti; e un stand cu asa ceva destul de mare si preturi mai normale.

In rest, voie buna si fruntea sus cand vedeti romani care ne mai fac natia de rusine. Noi am prins 2 familii... :( ( ( ( ( ( ( ( (. Concediu placut tuturor!

Trimis de licurici in 20.07.12 13:57:43
Validat / Publicat: 20.07.12 15:32:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (licurici); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Feribot Canakale

adryana
    [20.07.12 15:44:16]

primul vot vine din partea mea cu mare drag, felicitari pentru vacanta.

adryana
    [24.07.12 20:47:19]

as avea 2 intrebari-la restaurantul a-la carte se face rezervare cu o zi inainte si masa se ia contra cost sau nu ? si daca exista plasa de tantari la balcon. Multumesc.

licuriciAUTOR REVIEW
    [25.07.12 10:52:15]

@adryana: Nu sunt plase de tantari la geamuri si fiind verdeata in jur, iti recomand sa iti iei cu tine un aparat antitantari. Noi oriunde mergem in deplasari, ne dotam cu asa ceva. La restaurantele a la carte se face rezervare... depinde cat e de aglomerat. Ar fi bine sa o faceti cand ajungeti. Noi nu am mers pentru ca am fost ocupati seara cu deplasarile

adryana, licurici
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Holiday Beach Club [Long Beach]: