ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
ÎNSCRIS: 01.08.08
JUN-2012
5 AD. + 3 COPII -- v: 3-7 ani

Peste asteptari

Nu puteam rata sansa sa scriu un review in urma sejurului la Blue Sea pentru ca in ciuda reputatiei indoielnice a zonei Hersonissos- Malia lucrurile au fost mai bune decat ma asteptam.

Hotelul (renovat recent) e relativ mic (max 100 de camere) dar compenseaza prin eleganta si pozitionarea excelenta (pe plaja, la marginea statiunii Stalis-stalida... una din statiunile linistite spre deosebire de Malia care abunda de cluburi); cladirile sunt pe 2 nivele maxim si sunt construite ca si cand ar fi o replica dupa celebrul labirint cretan (din care Dedalul si Icarus au iesit doar zburand)... cu multe ziduri din piatra si cu plante ornamentale deosebit de bine intretinute.

Plaja e unul din punctele de atractie pentru ca e de nisip fin si o intrare in apa potrivita pentru cei mici dar si pentru cei mari; plaja hotelului e doar o mica portiune din imensa plaja din golful Malia... toate plajele sunt administrate de hoteluri sau de proprietarii teraselor de langa plaja iar pretul a doua sezlonguri si o umbrela variaza de la 4 euro la maxim 7 (uneori e inclusa o gustarica sau un suc)

Statiunea Stalida (Stalis) consta intr-o strada putin circulata ticsita de taverne, baruri, centre de inchiriere si magazine de suveniruri, marketuri cu preturi relativ mici pentru ce ma asteptam (de ex. : tigarile sunt intre 2,8 si 3,5 euro iar apa plata mai ieftina cu mult ca pe la noi) in statiune, dincolo de centrul ei, exista un bar patronat de un constantean plecat de ceva vreme de acasa dar care se bucura sa mai schimbe o vorba cu compatrioti... ve recomand daca e sa beti o bere pe o terasa cu vedere la mare mergeti pe la el (coco's pub... Costel vreo 50 de ani... berea la halba mare e 2,5 euro la el)

Camerele sunt in stare foarte buna iar mancarea e gustoasa (chiar daca nu atat de diversa ca la cantinele turcesti); piscinele hotelului dragute, relativ mici dar niciodata aglomerate - sunt si 2 piscine pentru copii)

Berea rezonabil de buna la ALL INCL., bauturile la fel, pana la orele 23 dupa care cu bani; Echipa de animatori e formata din 2 italieni si vreo 3 fete care incearca si mai si reusesc sa te binedispuna (oricum nu e genul de hotel in care seara sa vrei sa stai sa le vezi spectacolele pentru ca o plimbare prin stalida sau Malia pare mult mai tentanta)

In legatura cu nationalitateal turistilor pot spune ca e destul de variata, cu multi italieni (care au cam suferit la Finala :)), romani multi, rusi, cehi si evrei zgomotosi :).

un alt punct pozitiv pentru cei care evita megaresortulire din Antalya e varietatea ofertelor de vizitare de pe insula: exista cel punit doua parcuri acvatice dragute in apropiere, se poate urca in zona muntilor (noi am vizitat platoul Lasithi - o revelatie deosebit de spectaculoasa) se pot vizita statiuni dragute (gen AG. Nikolaos) sau insule din apropiere (noi am fost la Spinalonga- ultima leproserie din Europa- pe o insula fortificata in zona Elounda - o zona superba)... se poate incerca si o zi de Santorini pentru cei mai curiosi cu preturi ce variaza de la 120 la 150 de euro cu catamaran rapid)

Cretanii sunt prietenosi iar farmecul insulei e dincolo de orice dubiu... cu siguranta ma voi intoarce si pe partea vestica a insulei (temperaturile sunt in medie cu 5-6 grade mai mici decat in Antalya iar apa mari e calda... o problema poate constitui prezenta tantarilor pe inserate... nu va duceti parfumuri cu doar repelante :)

Cocluzie: o saptamana relaxanta, cu putin din toate si cu satisfactia descoperirii unei destinatii grozave.

Trimis de cristian pinte in 09.07.12 12:10:16
Validat / Publicat: 09.07.12 13:12:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: kerkyra. halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian pinte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 alei interioare
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

skippy
    [09.07.12 16:31:58]

Buna ziua,

1. noi vom merge la Stalida din 20 August cu self catering, ne poti recomanda citeva locuri de unde ne-am putea aproviziona la preturi decente?

2. de unde se poate inchiria o masina si care sint preturile?

3. cei din Stalida unde mergeau de obicei la plaja?

[10.07.12 14:05:53]

@skippy: 1. pai dati si voi o raita cat mai aproape de locul de cazare si o sa gasiti o groaza de supermarketuri; io n-am stat sa analizez preturile la mancare din marketuri dar din ce am vazut pe la restaurante nu e mare scumpete (comparabil si chiar mai ieftin ca la noi) Ex. o lipie (gen Shaorma e in jur la 3 euro)... daca te autogospodaresti si vrei shopping gen Carrefour nu te pot ajuta ca nu prea mi-au fugit ochii pe hipermarketuri

2. in Stalida sunt cel putin trei jucatori maricei pe piata rent a car, bike or quad... io am folosit o masina inchiriata de la Kourites: http://www.kourites. gr/prices. html; am luat un fiat doblo dar la 65 de euro (nu la 90 cat e pe site) cu toate asigurarile posibile si de la pranz pana a doua zi la pranz (in conditiile in care ziua de inchiriat incepe dupa orele 21.00)

Preturile sunt destul de flexibile si daca ai timp vezi 2-3 oferte.

3 plaja din Stalida e destul de intinsa iar oamenii cu siguranta mergeau la o distanta rezonabila de locurile de cazare sau de servire a mesei... intr-o zi ne-am plimbat pe plaja vreo 3 km. iar calitatea plajei e foarte buna peste tot... da si tu o raita si unde te imspira iti stabilesti cartieru' general... io m-as duce pe plaja lui Costel (corespunzatoare terasei lui: COCO'S PUB)... daca mai bei o bere la el si mai manaci cate ceva si la pranz n-o sa-ti ia bani (5 euro) pe 2 sezlonguri si o umbrela

Sa ai o vacanta faina!!!

skippy
    [10.07.12 14:36:12]

@cristian pinte: multumesc: -)

Toranaga
    [30.08.12 15:14:34]

Buna Cristian,

Plec peste cateva zile in Creta si m-ar interesa mai multe informatii legate de excursia pe Spinalonga (pret, traseu, durata etc.).

Merci.

[30.08.12 21:56:46]

@Toranaga: acolo poti sa mergi in excursie organizata sau pe cont propriu; recomand clar sa mergi pe cont propriu si sa-ti sacrifici o dimineata pentru zona Ag. Nikolaos; din localitatea cea mai apropiata de insula (Plaka parca) sunt plecari din 30 in 30 de minute si costa cam 8 euro de adult si parca 5 de copii... recomand cel putin o ora jumate pentru exploratul insulei (partea de leproserie + fortul si cetatea+ urcat pana in varf)

din Stalis pana in Plaka faci cam o ora jumate dar iti recomand sa te opresti si in Ag. Nicolaos pentru o plimbare in port si zona comerciala... daca ai masina ta si pleci pe la 9 daca ai noroc prinzi masa de amiaza... daca nu e buna si o taverna

Bafta!!!

Toranaga
    [31.08.12 10:50:44]

@cristian pinte: OK. Multumesc pt. raspuns.

[09.02.13 09:57:04]

As vrea sa merg in Creta dupa 20 mai si avand in vedere ca in luna mai apa marii sau la piscina poate fi rece, studiez ofertele hotelurilor care au si piscine interioare.

Ce vreau sa va intreb este daca stiti cumva - la piscina lor cu jacuzi intrarea este libera sau se percepe taxa suplimentara? N-as vrea sa fiu conditionata ori de cite ori vreau sa fac baie de o taxa. Pe site-ul lor nu este specificat nimic.

Orice informatie este utila.

Va multumesc,

Iulia

[09.02.13 10:35:05]

@iuliabm: am reintrat pe siteul lor si cred ca hotelul nu mai apartine lantului aquis... dar hotelul tot ala e (bluesea.gr/spa/programs) cum noi am fost la finalul lui iulie piscina interioara nu ne-a interesat deloc dar intrarea nu are de ce sa fie cu bani devreme ce in extrasezon aia e punctul forte la orice hotel; tratamentele si serviciile suplimentare sunt scumpe cu siguranta dar intrarea si sauna sigur sunt gratis

Daca alegi blue sea cred ca o sa-ti placa

[09.02.13 11:06:44]

@cristian pinte: multumesc frumos pentru informatii.

[11.02.13 18:51:30]

@iuliabm: Revin cu o intrebare despre mancare. Tocmai am citit cateva review-uri pe tripadvisor despre hotel si multi se plang de mancare, in sensul ca e o varietate mica - mult porc si uneori peste - putine sortimente de fructe si legume proaspete. Intreb pt. ca merg cu cineva mai in varsta care mananca mai de regim (legume, pui, peste) iar eu sunt semivegetariana - mananc ocazional peste. Ar fi pacat sa platesti AI si sa nu ai ce alege.

Multumesc!

[13.02.13 10:34:54]

@iuliabm: hai sa te lamuresc: noi suntem trecuti prin cel putin 4 resurturi din Antalya (unde se zice ca e raiul pe pamant dar noua ne displace profund conceptul)

All inclusive-ul din Blue Sea e mai putin diversificat decat cel turcesc (pe undeva e si normal daca te gandesti la cati oaspeti are hotelul fata de imensele resorturi turcesti) dar parerea mea si a tuturor celor cu care am fost e ca mancarea e mai gustoasa... mai putin diversa dar mai gustoasa; in ceea ce priveste legumele si fructele (eu fiind prea putin preocupar de ele... nu prea pushca cu berea) am vazut ca sunt proaspete, gustoase si suficiente; salate grecesti gata preparate sau facute de tine pe gustul tau, peste la pranz si seara la tava sau pe gratar.

Io citesc si impresiile de pe siteurile de impresii englezesti si am ajuns la concluzia ca trebuie sa privesti cu rezerve parerile lor (mai ales cand se contrazic si variaza de la sublim la grotesc) pentru vara asta inca n-am gasit in insulele grecesti un Hotel care sa ma satisfaca la fel de mult ca asta... si io am studiat mult si am intalnit ce am asteptat

Bafta in luarea deciziei!!!

[13.02.13 10:43:50]

@cristian pinte:

Multumesc mult!

Intr-adevar sunt multe opinii contradictorii si depinde de gustul fiecaruia; la mine legumele sunt baza. Nici noi n-am prea fost mutumiti cand am fost in Turcia. In schimb cand am mai fost in Creta (dar la alt hotel) a fost totul oK.

cristian pinte, iuliabm, skippy, Toranaga
    Alte impresii din această RUBRICĂZEUS Blue Sea Resort & Spa [Stalida]: