ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012
ÎNSCRIS: 05.07.12
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Un mic paradis

Daca nu va sta gandul doar la fripturi de porc si sarmale este destinatia perfecta (la banii astia!!!) Chiar daca am fost prima data in Turcia la all inclusive eu cred ca sunt in masura sa apreciez ca e o destinatie perfecta.

Nu sunt multe unitati de cazare la acest pret care sunt pe malul marii, cu plaja proprie care e libera si acceptabila (cam multi bolovanei dar nu deranjau prea tare).

Mancarea e variata si proaspata, tot felul de gustari intre mese si programul de seara nu trebuie ratat, am ras mai tare ca la multe comedii de la televizor. E perfect pentru familiile cu copii dar nu numai.

Singurul lucru negativ e ca prin pereti se cam auzea tot dar dupa o zi de balaceala adormeam dus si nu mai auzeam nimic.

Trimis de johnscorpion in 05.07.12 23:55:01
Validat / Publicat: 06.07.12 06:29:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnscorpion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[06.07.12 06:28:29]

@johnnydanut: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

zagreus
[06.07.12 08:20:02]

Ce poti sa ne spui de drumul pana in Ozdere, pentru ca urmeaza in august sa ajung si eu pana in kusadasi si as vrea sa stiu ce ruta ai urmat.

[06.07.12 13:37:59]

La dus am mers prin costanta-burgas-malko tarnovo-bacul la canakkale-izmir-ozdere iar la intoarcere am luat-o prin izmir-istanbul (unde am nimerit o aglomeratie teribila pe autostrada, poate si pentru ca era ora 17) vama la bulgari unde la ora 23 era destul de aglomerat, am stat vreo 40 min-stara zagora-veliko turnovo-ruse-bucuresti, unde pe centura am nimerit la ora 8 o aglomeratie mai mare ca la istanbul dar am gasit o ruta ocolitoare pe la glina si am reusit de am intrat pe e85-urziceni-buzau-focsani. La dus am zis sa mergem lejer si am oprit la eforie nord o noapte, apoi la canakkale alta noapte intr-o maghernita ca 25 euro (o cazare mai buna era de la 60 euro in sus) si a treia noapte am ajuns la ozdere unde am dormit in aceleasi conditii cu 25 euro. Acesta e drum lejer de doua zile insa colegul meu s-a incapatanat sa faca trei zile si am platit doua nopti degeaba. Daca se pleaca la prima ora din bucuresti pana se innopteaza e timp sa ajungeti la Canakkale iar in ziua urmatoare (care e si ziua cazarii) se poate ajunge direct la hotel. Noi am ajuns seara in ozdere si la grand efe ne-au dat camera abia a doua zi la ora 14 (ne-au primit inauntru sa mancam la ora 12). Ruta cu istanbulul are drumul mai bun dar sa nu nimeriti aglomeratia in istanbul, ca distante noua ne-au iesit ambele rute egale aprox 1400 km dar pe ambele rute sunt peisaje spectaculoase si eu am un fix sa nu merg pe acelasi drum de doua ori. Nu va duceti degeaba in bazar la kusadasi, aceleasi lucruri si poate mai ieftine se gasesc si in ozdere, chiar la magazinele de peste drum de hotel. Oricum mancarea e mult mai scumpa ca la noi (migdalele la ei sunt 95 ron si la noi am gasit cu 42 ron iar hainele sunt din poliester si la fel de scumpe. Pe drum, la cannakkale, se poate vizita Troia (nimic spectaculos, doar ca palmares) iar din kusadasi se face o excursie ce cuprinde templul zeitei Artemis, casa fecioarei Maria si Efes - 35 euro cu masa de pranz. O sa va duca si la niste fabrici de piele, bijuterii si ceramica insa nu cumparati nimic de acolo, au niste preturi exorbitante. Mai e excursia la Pamukkale -60 euro (noi n-am fost) dar daca aveti bani si timp duceti-va pentru ca e ceva spectaculos. Eu va doresc sejur placut si mai astept intrebari.

24cata72
[06.07.12 18:36:06]

Bună,

Poți să-mi detaliezi traseul prin Bulgaria și ceva impresii despre calitatea drumului?

Mulțumesc!!!

[06.07.12 22:07:52]

@24cata72: Pai chiar 100% nu stiu nici eu traseul pentru ca am mers dupa gps si asta mai baga si cate o scurtatura insa in mare traseul a fost asa pe puncte: vama veche - varna are un drum cu ceva denivelari pe o portiune pana in apropiere de balcic (pe care l-am ocolit) apoi pana la burgas e acceptabil si urmeaza o portiune mai deluroasa pana la granita (de la burgas nu am mai mers pe malul marii ci am luaat-o undeva spre marinka si am ajuns la malko tarnovo) si apoi spre kirklareli. La intoarcere am tinut autostrada de la istanbul - edirne apoi in bulgaria pe E80 la svilengrad-harmanli iar de aici gps-ul ne-a dus in balarii pe o scurtatura prin simionovgrad pe niste coclauri unde era un drum inchis si un echipaj de politie ne-a indrumat spre dimitrovgrad si de acolo am tinut E85 prin stara zagora-kazanluk-gabrovo-veliko tarnovo si ruse. In afara de portiunea cu ratacitul drumul e destul de bun cu ceva denivelari dupa veliko tarnovo dar ambele rute au drumuri cu o singura banda destul de larga dar cu probleme la urcare daca prinzi un camion mai puturos

Nida
[17.07.12 00:21:05]

Imi pare bine ca te-ai simtit bine la Grand Efe si noi am fost anul trecut si ne-am simtit la fel de bine. Anul acesta vom merge la alt hotel din Turcia si vroiam sa te intreb de drumul dintre Burgas si Malko tarnovo pentru ca noi am luat-o pe malul marii si este o portiune de drum foarte proasta. Ne poti spune daca drumul prin Marinka este destul de bun?

Multumesc!!

[17.07.12 00:38:11]

@Nida: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[17.07.12 23:37:51]

@Nida: Pai eu zic ca e acceptabil, nu sunt cratere, pe unele portiuni se turna strat nou si ca urmare se mergea pe un sens dar in general e bun insa nu se compara cu cele din Turcia, poate chiar si la noi sunt drumuri mai bune, cel putin cele principale. Macar europeana la noi are o banda si jumatate insa la bulgari doar autostrazile au doua benzi. Noua ne-a spus cineva ca-i groaznic insa acum ma gandesc ca era vorba de cel de pe malul marii caci acesta nu ne-a parut a fi prea rau.

24cata72, johnscorpion, Nida, zagreus
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Efe Club [Ozdere]: