ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012
ÎNSCRIS: 03.07.12
JUL-2012

Extrem de nemulțumit

Excursie de-o zi la Ruse

Niște vecini de-ai mei și-au cumpărat o vacanță în Madrid cu vreo 2000 de euroi și cum nu au mașină, m-au rugat pe mine să-i duc la București, la aeroport. Cu această ocazie am fost și la Ruse.

Prin Ruse am mai trecut de câteva ori dar nu l-am vizitat niciodată.

De ce am vrut să merg la Ruse?

1. Am citit pe net că în Ruse sunt prețurile mici, mici de tot, de fapt totul acolo e aproape gratis. Cu 1 euro umpli coșul de cumpărături.

2. Ruse e numit și mica Vienă și e superb. Cel puțin asta susțineau majoritatea românașilor care au fost în acest minunat oraș și după ce s-au întors acasă, au început să laude acest oraș pe tot felul de forumuri.

Orașul nu mi s-a părut frumos (dacă spun că e un oraș urât, sigur voi fi apostrofat de bulgarofili).

Bulgarofil=Român iubitor de Bulgaria, de obicei posesor de mașină înmatriculată la bulgari. Urăște România, crede că Bulgaria e o țară de vis și își dorește chiar să emigreze în Bulgaria. Are tricouri cu mesaje precum I LOVE Bulgaria și, evident, își petrece vacanțele în Bulgaria, de obicei la all-inclusive unde bagă în el până crapă.

Am făcut doar câteva poze dar regret că nu am făcut mai multe. Sincer să fiu, am condus mult prin Ruse și cred că am fost pe fiecare stradă. Și pe jos, și cu mașina.

Sincer, să fiu, oraș mai urât ca Ruse nu cred că am văzut vreodată. Și totuși, Ruse mi s-a părut cel mai frumos oraș din Bulgaria. Paradoxal, nu?

Am văzut un reportaj la Digi24 parcă în care un reporteraș entuziasmat lăuda atât de tare orașul Ruse atât de frenetic, încât aveam impresia că nici el nu crede ce mănâncă acolo.

Am citit chiar un articol unde spunea cineva că centrul orașului Ruse arată mult mai bine decât Bucureștiul.

Oameni buni, ce e în neregulă cu noi, dacă am ajuns să spunem că Ruse arată mai bine decât Bucureștiul? Nu m-ar mira ca mâine să auzim că Silistra arată mai bine decât Oradea.

Cum am intrat în Ruse, am mers pe o stradă industrială, drumul era foarte prost. Am parcat mașina undeva în centrul, am găsit un loc de parcare fără plată.

Am lăsat mașina acolo, ne-am plimbat cam o oră prin oraș.

Sincer, am văzut câteva clădiri frumoase, pe care le-am și fotografiat. În rest, multe clădiri vechi erau în paragină, dar cu termopane (din păcate, asta e valabil și pentru multe orașe din România).

Singura diferență e că nimeni nu laudă niciun oraș românesc așa cum laudă Silistra, Ruse sau Dobrich.

Înainte să plec de acasă, mă uitasem la acel reportaj, și am înțeles că nicio clădire din Ruse nu stă să cadă, că centrul orașului a fost renovat.

Am fost împreună cu cineva în Ruse și lui i-a plăcut mai mult orașul Ruse. Zicea că seamănă cu Brăila, Galați, că are un farmec aparte, chiar dacă drumurile din Ruse nu sunt așa de bune ca în România.

Fiindcă orașul nu m-a impresionat deloc, am vrut să merg la Mânăstirea Basarabovo. Fiindcă nu știam cum se ajunge acolo, am fost nevoit să întreb mulți oameni, la peco, pe stradă... nimeni nu știe engleză. Am întrebat chiar și un taximetrist mai dubios, undeva în zona centrală, și mi-a zis: 5 euro. Adică n-a vrut să-mi spună cum se ajunge la mânăstire, dar dacă îi dădeam 5 euro s-ar fi oferit să meargă în fața mea. Cred că m-a înțeles greșit, fiindcă atunci când am pornit mașina, a pornit și el după mine. Dar i-am făcut semn să oprească, fiindcă nu sunt de acord.

Până la urmă am fost la un service auto și am întrebat acolo pe cineva, nici el n-a știut așa că a chemat un tip în costum, probabil inginer, și acesta mi-a explicat cum să ajung acolo și mi-a și desenat o hartă.

Deci, la mânăstire se ajunge astfel: la ieșirea spre Shumen, înainte de magazinul Jumbo, mergeți spre dreapta.

Mânăsirea nu mi s-a părut atât de impresionantă, dar nu-mi pare rău că am văzut-o.

Am fost la Carrefour în Ruse, am parcat mașina chiar lângă intrarea în magazin, și din greșeală am uitat geamul deschis.

Cred că am stat 30 de minute în Magazin, dar am avut noroc, nu a lipsit nimic din mașină. Nici banii, nici casetofonul...

Prețurile nu mi s-au părut mai mici ca în România. La Carrefour avea suc la 2l care costa 0,5 leva, dar și la noi se găsesc sucuri ieftine.

M-am uitat la îmbrăcăminte, încălțăminte, alimente și în general prețurile sunt cam la fel.

Anumite produse costă cu 10-15% mai puțin decât la noi dar totuși nu mi se pare un motiv pentru care mii de bucureșteni merg la Ruse special pentru cumpărături.

Un lucru care m-a impresionat în Ruse: femeile. Nu râdeți, dar am fost în multe orașe bulgărești și am văzut numai femei urâte.

În Ruse am văzut câteva femei frumoase în cele aproximativ 8 ore cât am stat acolo.

Oricum, asta nu-i nimic. La mine în Brașov, văd sute de femei frumoase pe oră, dacă mă plimb prin centrul orașului.

De mâncat, nu am mâncat mare lucru... era foarte cald. Dar am luat o plăcintă cu brânză, și niște turtă dulce și nu mi s-au părut foarte bune. La noi există o covrigărie Gigi dar și multe alte patiserii și produsele de acolo sunt mult mai bune.

Sincer, nu m-am dus în Ruse fiindcă credeam că e frumos, mă așteptam ca românii să exagereze, ca de obicei.

M-am plimbat și prin parcul lor, și pe faleză(de fapt o tentativă de faleză).

Sincer, dacă și Ruse e oraș frumos, cum cred unii, atunci Galațiul e superb, e cel mai frumos oraș din lume.

Și nu mă înțelegeți greșit, Galațiul e mult mai frumos decât Ruse, pe faleză e superb, dar totuși, nu e cel mai frumos oraș din lume.

Pentru mine, Ruse arată cam ca Giurgiu, dar este mult mai mare. Așadar, Ruse ar trebui să fie numit Marele Giurgiu mai degrabă.

Am fost și într-un mall și, la fel ca în România, nu mi-a plăcut faptul că se pune muzică proastă (Inna, Akcent, Smiley).

Dar, în schimb, în parcarea la Kaufland, se auzea Modern Talking, Lou Bega.

În Ruse am văzut multe librării și asta e bine... bulgarii încă citesc.

În concluzie, Ruse arată cam ca orașele din Sud: Călărași, Alexandria, Constanța. Dar parcă la noi, drumurile sunt mai bune, trotuarele finisate, cu borduri noi...

Trimis de Stelistul8823 in 05.07.12 11:47:36
Validat / Publicat: 05.07.12 13:23:22

VIZUALIZĂRI: 20011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stelistul8823); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ruse..nu-i așa că e minunat?

fanespoitorul
[05.07.12 13:45:30]

Nu vreau sa fiu rau, observ ca tu cauti cu ostentatie sa demonstrezi ca Romania este mai frumoasa decat Bulgaria. Incearca sa te duci in statiuni sa vezi ca sunt net superioare fata de ce avem noi. De preturi nu mai vorbim. Manastiea pe care ai postat-o in poza este Basarabov. Eu prima data am stat in Bansko intr-o garsoniera cu bucatarie fara mic dejun cu 1200 ron. Aveam piscina de piscina, sauna, jacuzzi, sala de forta, etc. Te rog sa-mi spui unde stau in Moeciu unde-ti place sau in Poiana cu aceeasi bani si sa am aceleasi conditii. Mai vorbim.

[05.07.12 14:52:59]

@fanespoitorul: eu vorbeam aici de Ruse, un oraș în care am văzut mulți câini maidanezi, [rromi] care căutau în gunoaie etc. Am văzut și căruțe. De fapt, asta e un lucru interesant. [ecou editat de webmaster + avertisment pentru limbaj. Rog a se evita astfel de derapaje pe viitor.]

fanespoitorul
[05.07.12 17:48:42]

@Stelistul8823:

Prin ce ai scris mai sus se poate intelege ca cei care merg in Bansko si Sunny Beach si au masini mai bune, sunt ... . Ai intrat pe un site cu informatii despre tari, orase, hoteluri, rute si jignesti aprioric. Poate te deranjeaza ceva. Cand ma duc in vacanta, nu stau sa analizez bordurile, balcoanele, izolarile, garajele, cu ce masini au venit conationalii etc. ci sunt dedicat strict vacantei si bunei dispozitii. Ar trebui sa vezi jumatatea plina si nu jumatatea goala a paharului.

Dragoș_MD
[05.07.12 18:14:26]

P12 una din clădirile frumoase
E vorba de fapt de Clădirea rentabilă/profitabilă (Доходното здание). Am pomenit deja despre ea aici.

[06.07.12 00:45:06]

@fanespoitorul: Păi atunci de ce nu te duci în vacanță în România, de exemplu la Olimp, Saturn? Chiar e frumos...

și dacă spui că nu stai să analizezi bordurile, balcoanele, izolările etc, de ce nu-ți faci concediul la Mizil, de exemplu? Pun pariu că și o excursie acolo îți poate aduce bună dispoziție, poți vizita ceva obiective turistive...

Ruse e un oraș mare dar cu excepția centrului Mizilul e peste Ruse. Și nu glumesc. Din păcate.

Dragoș_MD
[06.07.12 08:23:37]

@Stelistul8823:

Ruse e un oraș mare dar cu excepția centrului Mizilul e peste Ruse

Astept atunci cu interes un articol elogios, cu poze, care sa sustina afirmatia de mai sus...

Ruse nici nu e, nici nu se vrea a fi un oras turistic. Dar asta nu inseamna ca, la o adica, nu ar avea ce sa arate unui vizitator.

Intr-una din pozele de mai sus (P03) este cladirea muzeului de istorie. Ai avut macar curiozitatea sa intri si sa incerci sa inveti ceva de acolo? Nu cred, ca atunci ai fi povestit. Dar ai fost mandru ca era parcat un MCV in fata ei...

Te plangi ca nu ai gasit locuitori care sa stie limba engleza. Incerca la Mizil, si cand te-ntorci, in articolul pe care te rog sa-l scrii, sa ne spui cati ai gasit. Si cati dintre acestia au stiut sa iti spuna (in engleza, evident) cum sa ajungi la Baile Boboci.

Succes!

Muffin2009
[17.07.12 10:50:51]

@Stelistul8823:

Nu stiu cu ce drept arunci tu cu afirmatii jignitoare gratuite la adresa romanilor care merg in Bulgaria. Faptul ca ai fost o zi in Ruse si nu ai stiut ce sa vizitezi pe acolo nu iti da acest drept.

De ce nu ai fotografiat si parcul ce se afla in vecinatatea restaurantului Happy din P12? Este un parc foarte bine ingrijit cu multi copaci, vegetatie, flori si fantani arteziene.

Daca te-ai fi informat bine inainte ai fi stiut ca acest restaurant este unul din cele mai mari lanturi ce au restaurante pe tot teritoriul Bulgariei dar si in Spania.

Sii unde doua persoane pot manca cu 50 de leva o masa copioasa si delicioasa. Eu merg special la Ruse ca sa mananc o portie delicioasa de scoici si o friptura frageda de vitel cum nu gasesti in Bucuresti

In ceea ce priveste preturile din supermarketuri, ele sunt intr-adevar mai mici datorita faptului ca TVA-ul lor este considerabil mai mic decat al nostru.

Si apropo, am trei masini si nici una dintre ele nu este inmatriculata in Bulgaria

[17.07.12 22:46:10]

@Muffin2009: să nu-mi spui că te duci special la Ruse [***] ca să îți iei pâine... Nu-i așa că pâinea-i mult mai bună în Ruse? E fenomenală, nu se compară cu pâinea de pe la noi... ca să nu mai spunem că Ruse e un oraș splendid, romantic... rivalizează cu Monte Carlo...

Muffin2009
[17.07.12 23:43:15]

@Stelistul8823:

Tot ce pot sa spun este ca sistemele noastre de valori sunt in mod cert diferite si pentru a ma face inteleasa ar trebui sa ma cobor la un nivel ce nu ma reprezinta, asa ca te las in lumea ta plina de frustrari si iti urez sa iti petreci in continuare vacantele tale numai in Romania pentru ca in alta parte, nu-i asa "e naspa rau".

Krisko
[19.07.12 19:07:31]

@Stelistul8823:

Stii ce ti-a mai scapat, faptul ca bulgarii au ceafa lata si ca ne-au luat Cadrilaterul, in rest ai bifat cam tot ce se putea...

Sunt o serie intreaga de motive pentru care Bulgaria e o destinatie preferata de romani, nu voi detalia, dealtfel pentru Ruse le-ai "identificat" chiar tu in review...

"Definitia" pentru Bulgarofili denota ceva complexe si fobii...

Totusi, prin ceea ce ai scris ai reusit sa definesti perfect termenul Bulgarofob, tot e ceva...

Leka nosht!

radu_sergiu*
[25.07.12 14:51:41]

Am folosit termenii de bulgarofil si bulgarofob. Dar bulgarofon ce inseamna? Ca sa nu vorbesc de bulgarocton, pentru cunoscatori.

@Stelist

Nu numai romanii sunt "prostiti" de Bulgaria ci si englezii, nemtii, israelienii, rusii. Stii ca Bulgaria este destinatia no1 a englezilor, detronand din 2010 Spania? Stii ca Bansko este cea mai puternica statiune montana din Estul Europei, cu investitii de aproape 1 mld Eur?

Pe astia cum a reusit turismul bulgaresc sa-i pacaleasca?

in cazul RUSE. Noi mergem pentru centru care este foarte frumos, cu arhitectura si stil aparte, cu spatii largi, cu zeci de terase si restaurante imbietoare, cu preturi atractive, mancare buna, personal prietenos si ambiata relaxanta, ca o alternativa, daca vrei, la Centru Vechi din Bucuresti.

Ca o paranteza, imi place stilul tau, uneori exagerat, ce-i drept.

fanespoitorul, Krisko, Muffin2009, radu_sergiu*, Stelistul8823
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ruse și împrejurimile: