ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012

Către satisfăcător

O experienta placuta

Impresii Hotel Caballero, Playa de Palma, Palma de Mallorca:

HOTEL:

+ Camere curate, se facea menajul zilnic la o ora decenta; fiecare camera are balcon cu 2 scaune + masa; camerele sunt dotate cu clima (nu va panicati daca vedeti lipsa aparatului de aer conditionat de pe balcon); mancarea destul de variata si buna, aveai din ce sa alegi (luati in considerare specificul mediteranean, folosesc condimente specifice pe majoritatea produselor); personalul foarte amabil si gaseai cativa angajati vorbitori de limba engleza, ceea ce reprezinta un atu in aceasta zona unde predomina turistii nemti; hotelul are programe de entertainment zilnic: concurs de darts, tir cu arc/ arma, bingo, flamenco, lectii de pregatire a mancarurilor traditionale spaniole, bingo, karaoke; este dotat cu masa de tenis, biliard, jocuri mecanice.

-Mobilierul cam vechi; din camere lipseste barul/ frigiderul, ai pe hol un tonomat de bauturi racoritoare, sucuri, bere (1.5 e apa, 2e sucul si berea la 0.5l) dar daca vrei sa cumperi ceva de la magazin pentru camera... ; din camera mai lipseste si feonul (pentru doamne reprezinta un dezavantaj); cei care obisnuiesc sa se uite la televizor vor fi intrigati de diagonala foarte mica a televizorului din camera; camerele au un miros ciudat, neplacut, probabil fumul de tigara impregnat in calciul de pe pereti, perdele dar daca aerisiti regulat nu se mai simte; la cina nu se servea nici macar apa plata, daca doreai ceva de baut trebuia sa cumperi, la micul dejun aveai spre exemplu cafea, suc portocale/piersici, apa plata; piscina exterioara a hotelului este destul de micuta.

LOCATIE:

+ Hotelul este situat intr-o zona linistita, nu se invecineaza cu vreun club si este situat foarte aproape de plaja (2min).

STATIUNE:

+ Statiunea este foarte curata, este cuprinsa intre C'an Pastilla si S'Arenal din ceea ce rezulta aprox 5km de terase, restaurante, baruri, magazine din C'an Pastilla pana in S'Arenal, atat pe strada principala cat si pe portiuni din strada secundara; este o statiune intens populata, de la tineri de 15 ani pana la persoane de varsta a 3a, fiecare din aceste categorii isi gaseste locul in statiune.

-Plaja nu m-a impresionat placut, este la fel ca plaja din Neptun de la noi: umbrele de paie destul de micute, paie care in bataia vantului invadeaza plaja; sa nu credeti ca daca scapati de cei cu " porumbelul de la mare strange-l tare'ntre picioare" de la noi, aici nu dati de altii- sunt negrii care vand ochelari rey bery, ceasuri rolex si fructe, chinezi care vor sa-ti ofere o sedinta de masaj; nu au muzica pe plaja iar pentru cei care vor sa inchirieze un ski jet (7e/ora) trebuie sa mearga in portul din S'Arenal (nimeni nu stia exact de unde se poate inchiria unul desi peste tot erau afise cu tariful de numai 7e/h); barurile si cluburile din statiune sunt sub cele de la noi ca lux, amenajari interioare/ exterioare, staff, muzica, in cazul cluburilor mult sub cele din mamaia (nu compar cu Bucurestiul...); o mare problema pentru aceasta zona o reprezinta turistii nemti care sunt vesnic beti si foarte galagiosi, in primele zile m-au facut sa ma simt ca pe stadion, seara era de inteles ca erau meciurile Euro dar ei sarbatoreau si cantau si ziua.

Din statiune pana in orasul Palma faceti aprox 15-20 min cu autobuzul 23,25 care merg direct pe autostrada si cam 35-40 min cu autobuzul 15 care trece si prin statiune C'an Pastilla.

Orasul este la fel de curat ca si statiunile, frumos, ai ce vedea (bineinteles in zona din centru, ca in toate orasele de altfel).

PRETURI:

Iata cateva tarife din cele pe care le mai retin ca sa va faceti o idee:

Sucuri racoritoare: de la 1- 1.2 e in magazin la 2.5-3e pe plaja (pe plaja sucurile sunt numai la dozator) si la terase.

Berea: de la 0.8-1 e la magazin pana la 3.5 e un pahar de 0.4l la terase si 5 e o sticla la 0.33 in club, 12-25e sticla de vin la restaurante sau club.

Mancarea: 2.5 e un hot dog, 6-8e paste (carbonara, bolognese), 12e paella cu fructe de mare, 14e aripioare picante/ muschi de porc/ snitel cu cartofi prajiti si salata, 10 e supele (pui, fructe de mare, gulas).

Plaja: Sezlongul 5e/zi, umbrela 5e/zi, 7e/h ski jet (cine il gaseste :)))

MIJLOACE DE TRANSPORT IN COMUN: din statiuni puteti ajunge in oras cu autobuzele 15,23,25, pe care le-am mentionat si mai sus la pretul de 1.5 e/pers. Noi am luat un autobuz din statiune catre o plaja pe care o recomand pentru apa turcoaz in genul celei intalnite la greci, statiune numite Es Trenc sau Ses Covetes, biletul acestei curse a fost de 4.6e/pers dar cursa a fost destul de lunga, cam 40 km.

Din oras puteti lua din autogara din Plasa de Spania autocare catre alte orase sau statiuni din insula, noi am mers in Magalauf si Soller cu 3 e/pers.

Una peste alta m-as mai intoarce la Hotel Caballero, m-as mai intoarce in Mallorca dar nu la aceeasi bani, pe noi ne-a dus destul de mult acest concediu...

Trimis de vlad2005 in 05.07.12 10:13:17
Validat / Publicat: 05.07.12 11:36:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2938 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlad2005); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura*
[05.07.12 14:33:00]

Ati avut doar micul dejun inclus, sau demipensiune?

[05.07.12 14:35:05]

@Diaura: demipensiune, mic dejun si cina

Diaura*
[05.07.12 14:41:36]

@vlad2005: Atunci pretul mi se pare ok; sub 600 Eur/pers, nu prea ai motiv sa te plangi.

[05.07.12 14:43:19]

@Diaura: dar am mai cheltuit inca atat de persoana... ma plangeam in legatura cu raportul calitate- pret si camparand cu un resort din Antalya sau cu Tenerife

laura81
[05.07.12 14:58:20]

ma gandesc sa merg si eu in mallorca, insa mi e groaza de galagia de acolo

sunt oisnuita cu linistea si relaxarea din grecia si cu apele turcoaz de acolo

e mare galagie pe plaje?

cat despre galagiosi de acolo de care spune toata lumea ca nu se poate dormi nici nopatea ce ai putea sa mi spui?

m -ar interesa un hotel mai linistit in zona playa de palma

[05.07.12 15:04:07]

@laura81: Mallorca e frumoasa, ai ce vedea, ai de vizitat, are si plaje cu apa turcoaz (nu stiu daca chiar ca cele din Grecia), eu unul nu m-am plictisit in cele 8 zile de concediu. In cazul nostru galagie a fost doar in primele zile, de joi pana duminica de dimineata, in rest a fost ok. Pe plaja in general lumea se comporta normal, mai veneau cateva grupuri de nemti cu chef de cantat si scandat lozinci pro echipei Germaniei (am prins perioada Euro si asta cred k a accentuat) dar ei nu intrau pe plaja, isi lua de baut (acolo se bea la galeata, cel putin nemtii- era oferta 14 e o galeata cu gheata, o sticla de vodka si una de fanta+ niste paie f lungi cu care beau ) si stateau pe bancile de langa plaja, din jurul magazinelor. In hotel n-am avut ghinionul sa avem vecini galagiosi, inainte sa aleg acest htel am ami citit reviewuri si pe siteuri straine si majoritatea nu s-au plans de hotel din punctul asta de vedere.

Diaura*, laura81, vlad2005
Alte impresii din această RUBRICĂCaballero Hotel: