ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
ÎNSCRIS: 13.04.10
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Vacanta frumoasa

Am fost pentru a treia oara in Bulgaria recent, insa pentru prima data in Sunny Beach. Statiunea mi s-a parut extraordinara comparativ cu Nisipurile de Aur, mult mai plina de viata, as putea compara-o cu Mamaia, doar sa vrei te plictisesti. Pozitionarea hotelului a fost un plus din punctul meu de vedere, fiind amplasat in centrul satiunii.

Am ajuns in jurul orei 17, dat fiind ca am mers cu masina si drumul a fost destul de aglomerat. Am vrut sa parcam masina, stiam ca sunt locuri putine dar nu ne asteptam sa nu mai gasim chiar nici unul. Un domn de la securitatea parcarii ne-a intampinat facandu-ne semn ca nu mai este loc, ulterior am aflat ca nu stia nici un fel de engleza. Am mers la cea de-a doua parcare a hotelului unde ni s-a trantit bariera in nas, fara nici o jena. Am gasit loc intre niste boscheti, pentru care cereau tot 15 leva/zi.

La receptie stiau engleza, dar s-au facut ca nu inteleg cand le-am cerut sa ne dea 3 camere alaturate (eram 3 familii). In cele din urma ne-am cazat la etaje diferite. Camerele nu erau la fel ca pe site. Erau niste garsoniere, destul de dragute, cu un fel de bar, o canapea de piele, un pat matrimonial, un patut pentru copii, frigider, plita, cuptor microunde, hota, tv. Pe jos aveau gresie. Noi am fi dorit o camera cu mocheta, asa cum vazusem pe site deorece avem un copil de 2 ani care mai cade.

Am cerut la receptie sa ne dea camere normale nu garsoniere. I-au spus sa revina a doua zi sa vada ce se poate face. A doua zi problema s-a rezolvat. Camera era foarte mare. Aveam doua paturi, o canapea, un fotoliu, frigider, tv, telefon si ramanea destul loc liber pentru joaca. Mentionez ca mobilierul era alb si nu era degradat.

In camere se facea curatenie zilnic, dimineata, prosoapele se schimbau zilnic, lenjeria o data la 3 zile. Nu ni s-au inlocuit zilnic samponul si spuma de baie, dar nu a fost o problema.

Hotelul a fost foarte frumos, destul de mare, as spune ca era un amestec de stiluri clasic cu orietental. Aveau 8 lifturi insa insuficiente pentru ora mesei. In lobby aveau masute cu canapele si scaune unde puteai servi ceva de la bar, insa contra cost. Exista si un sky bar insa nu functiona.

Existau doua restaurante insa la unul din ele, cel de la parter nu am avut acces. La cel de al doilea, de la etajul 1 se serveau cele 3 mese plus snack-ul.

Restaurantul era cam neincapator dat fiind ca hotelul era full. Deranjant era ca de fiecare data cand ne duceam la masa eram intrebati mereu numarul camerei, desi aveam bratari la mana. Cu greu gaseai o masa de 6-8 persoane daca erai grup mai mare, majoritatea meselor erau de 4 persoane.

Mancarea a fost buna, variata, insa dupa parearea mea cam multe tipuri de mancaruri cu sos (traditionale cred) pe care nu toata lumea le-ar fi mancat. Oricum de la masa nu plecai fara sa mananci ceva. Am avut peste, pui, porc gatite in diferite variante (si gratar), garnituri de cartofi, spanac, orez, paste, etc. salate foarte multe. Am mancat foarte multa pizza care era foarte buna, dimineata gaseam niste pateuri si un fel placinta foarte bune si ele. Desertul a fost slab, in 7 zile acelasi fel de prajituri. Fructe mere, niste portocale pe care mai bine nu le mancai si in vreo doua zile am nimerite niste nectarine.

Bauturile te duceai tu sa ti le iei si iti trecea setea pana ajungeai la rand. Se luau doar dintr-un singur loc asta doar la pranz si cina, doar atunci aveai acces la cola, fanta, bere si vin. Apa era la discretie in niste dozatoare, dar si dupa alea te plimbai sa nimeresti unul plin. Pentru baturi dimineata aveam doar niste dozatoare cu suc si automate de cafea.

Personalul nu stie limba engleza si nu este amabil deloc.

Piscina era mica pentru populatia existenta, sezlongurile trebuiau ocupate inainte de micul dejun ca altfel nu mai gaseam. Aveau si doua piscine pentru copii. Proasoapele pentru piscina le puteai lua de la receptie contra unei garantii. La barul de la piscina puteai consuma bauturi racoritoare si alcoolice locale incepand cu ora 10.30. Animatia slabuta.

Plaja eram cam la maxim 5 min de mers pe jos. Foarte curata in comparatie cu cea de la noi. Se plateau umbrele si sezlongurile cate 8 leva/zi. Apa marii a fost foarte calda si curata. In ultima zi au aparut alge dar mult mai putine ca la noi.

Intr-un cuvant este un hotel bun, insa de 4 stele. Unele minusuri s-au compensat cu unele plusuri. Pentru cat am platit a fost foarte bun, nu ma asteptam la mai mult. Il recomand celor cu un buget mai mic si mai putin pretentiosi.

Trimis de rodica_b in 04.07.12 16:22:18
Validat / Publicat: 04.07.12 17:32:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 1512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodica_b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPlaneta Hotel:

• pagină generată în 0.047172069549561 sec