ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2012
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-2012

Si la munte si la mare in insula Thassos

Incarcat cu informatii si impresii de pe forum, am fost cateva zile pe aceasta frumoasa insula, cu oameni amabili si foarte serviabili in acelasi timp. Am ales ruta cea mai scurta prin Zlatograd. Este mai scurta cu 130-150 Km, dar traverseaza muntii spre Xanthi si este mai dificila (drum ingust si multe curbe).

In plus GPS-ul mi-a facut probleme in Bulgaria si m-a dirijat la un moment dat pe un drum laturalnic inainte de Haskovo sau Dimitrovgrad cred. Se platesc la trecerea podului: 6 euro la ducere pe partea romana si 2 euro la intoarcere partea bulgara. Vignieta 5 euro (10 leva) valabila 7 zile in Bulgaria.

Taxa ferry-boat Keramoti: 40 euro masina +3 euro/persoana (pasager in masina) transport dus intors. Pasagerii fara masina platesc 10 euro dus-intors. Autostrada pana aproape de Keramoti nu se plateste. Eu am folosit autostrada la ducere si am venit pe un drum paralel cu autostrada la intoarcere, unde am admirat pe distanta de kilometri, pe ambele parti ale drumului, florile albe si roze ale copacilor numiti leandri.

Am vizitat zone ale insulei, toata e inconjurata de plaje amenajate si dotate cu scaune si umbrele,care sunt folosite gratis. Deasemenea, am vizitat si unele sate din interiorul insulei, foarte frumoase si unde localnicii vand produse ecologice. Locatiile au multe taverne, mai ales in zona plajelor, dar sunt si minimarketuri pentru a te aproviziona la preturi mai mici. Pentru cei care vin fara masina se pot inchiria masini pe insula (50 euro/48 ore) sunt statii de benzina in multe locatii.

Frumusetea insulei cu zecile de hectare de maslini, pini, smochini, plajele, apa de o limpezime care te imbie sa o bei, sunt atuuri care te fac sa te gandesti la o revenire pe insula.

Trimis de traian.leuca † in 23.06.12 17:32:18
Validat / Publicat: 23.06.12 19:26:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Vedere printre pini.

ufoman [23.06.12 20:21:24] »

Bine ai venit acasa! Poate ne dai si noua date despre starea drumului. Multumesc.

voiajor [23.06.12 21:40:35] »

Bine ai venit si te rugam sa ne spui si nuoa date privind traseul pe care ai mers si cum a fost drumul. Suntem viitori drumeti spre aceasta destinatie si vrem sa stim cum este drumul spre Tassos

ninel [23.06.12 23:16:16] »

foarte putine informatii despre cazare, de drumul tau la fel, asteptam mai multe informatii? multumim anticipat

traian.leuca † [23.06.12 23:50:04] »

@ufoman: In general drumul este bun, cu unele exceptii in zona de frontiera si devieri la Haskovo si Dimitrovgrad (lucrari). Mai sunt si restrictii de viteza la curbe si intrari in localitatile laterale. Am plecat din Ploiesti la orele 5/30 iar la orele 15/00 eram in Thassos.

traian.leuca † [23.06.12 23:59:29] »

@voiajor: Am folosit traseul: Ploiesti-Bucuresti (nu pe centura) -Ruse-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Haskovo-Kardjali-Dzjebel-Zlatograd. Drumul in general bun, cu unele exceptii in zona de granita si unele devieri (lucrari) in zona Haskovo si parca Dimitrovgrad. Am plecat din Ploiesti (Sambata) la orele 5/30 iar la orele 15/00 eram in Keramoti.

traian.leuca † [24.06.12 00:11:56] »

@ninel: Rezervarea la hotel am facut-o prin Booking.ro cu multe luni inainte (ian) 25 euro/noapte camera de 25 m patrati, aer conditionat, LCD, frigider, central in Limenas (langa imbarcare ferry-boat). Drumul, cu unele exceptii in zona de granita si unele devieri in Haskovo si Dimitrovgrad este bun, fara gropi.

Daca nu va place sa circulati in curbe stranse, pe drum ingust (vreo 5-6 Km la granita) e de preferat traseul prin Svilengrad (mai lung cu 150 Km)

traian.leuca † [24.06.12 00:14:06] »

Scuze! La orele 15/00 eram in Keramoti (locul de imbarcare pe ferry-boat) si nu Thassos.

EMS [04.07.12 00:35:26] »

Pt cei care vor valuri. Singura plaja unde apa are valuri e Paradise beach, e mai virgina. De retinut.

Cea mai pitoreasca e Agies Ioanis.

voiajor [07.07.12 21:08:34] »

@traian. leuca: Multumesc f. mult pentru raspunsul complet, voi merge pe acelasi traseu in august.

tirol [14.05.13 11:58:54] »

Multumesc si eu pt acest material.

nu-l votez, deocamdata, pt ca nu sunt lamurit daca datele continand tarifele ferry sunt corecte: "" Taxa ferry-boat Keramoti: 40 euro masina +6 euro/persoana (pasager in masina) transport dus intors. Pasagerii fara masina platesc 10 euro dus-intors. "". Va rog confirmati daca cele scrise sunt corecte

De asemenea: "" Autostrada pana aproape de Keramoti nu se plateste. ""

Va multumesc si va doresc vacante frumoase!

traian.leuca † [14.05.13 12:40:26] »

@tirol: Absolut corect. Acestea erau tarifele din iunie 2012.

Şi eu vă doresc vacanţe la fel de frumoase.

dorgo [22.06.15 16:44:22] »

@traian. leuca - cred ca pozele P04 si P09, cele cu pinii, le-ai facut din spatele zidului cetatii din Limenas, e pe-acolo o carare, ca te cobora-n vechiul port dar care, daca nu esti atent, te rostogoloeste direct in mare...

traian.leuca † [22.06.15 21:36:30] »

@dorgo - Mulțumesc pentru vizită!

A fost o surpriză pentru mine să constat că un user consacrat, și îndrăgostit de Thassos, îmi citește aceste umile însemnări de călătorie scrise într-o perioadă de început când habar nu aveam de AFA.

Da, acolo sunt făcute și abia acum observ că primele mele poze turistice, făcute cu telefonul, sunt chiar frumoase (spre deosebire de review).

Îmi este dor de insula Thassos și aștept cu nerăbdare să treacă cele 5 zile până la următoarea vizită.

dorgo, EMS, ninel, tirol, traian.leuca, ufoman, voiajor
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: