ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2012
DIN: Tg.Ocna - jud.Bacau
ÎNSCRIS: 17.03.09
JUN-2012

Privelistea isi merita toti banii

Ne-am intors acum cateva zile de la Bodrum, unde am petrecut un sejur de 10 nopti cazare, la hotel Diamond. Hotelul nu este chiar de 5 stele, dar curatenia, serviciile si atitudinea personalului au fost ireprosabile.

Singurul dezavantaj este aerul conditionat centralizat, care nu face fata, mai ales daca ai camera cu vedere la mare si soarele bate in geam aproape toata ziua. Nu poti lasa aerul conditionat sa mearga (ca sa gasesti racoare in camera cand te intorci), pentru ca acesta functioneaza doar pe baza de cartela electronica (cea cu care deschizi si camera), deci... Dar, trecand peste aspectul acesta, privelistea pe care o are hotelul prin pozitionarea lui, pe cuvantul meu ca face toti banii.

Mancarea este destul de bine gatita si pentru toate gusturile, bautura alcoolica si racoritoare la discretie, iar personalul: "jos palaria! ". Cine a spus ca turcii stiu sa faca turism, adevarat a grait.

Ne uitam cu uimire la oamenii aceia care lucrau acolo, ca de dimineata de la prima ora si pana noaptea dupa ora 2, era o miscare continua, toata lumea facea de toate: de exemplu, cel de la barul piscinei era si in sala de mese, si la debarasat, si la bar si unde era nevoie. Nimeni nu statea o clipa, nimeni nu comenta daca era trimis sa faca nu stiu ce lucru, zicand ca nu pentru aia era angajat. Toata lumea facea de toate.

Hotelul nu are echipa de animatori, dar in fiecare seara era cate un spectacol, dupa care dj-ul hotelului punea muzica pana la orele 12 noaptea.

Se poate ajunge foarte usor in centrul orasului, pentru ca distanta fata de centru nu cred ca depaseste 1 km, asa ca seara daca vrei sa iesi din atmosfera hotelului, nu te plictisesti. Magazine la discretie, dar cu preturi cam prea piperate si deseori neafisate (pretul cred ca se face dupa om), taverne, baruri, cluburi, forfota de oameni, desi nu era in plin sezon.

Se coboara la plaja pe niste trepte sau cu liftul, printr-un gang pe sub hotel, pe langa barul de la plaja. Plaja este amenajata cu sezlonguri, saltele si umbrelute (incluse in pret). Am facut si baie in mare, in primele zile apa a fost cam rece, dar spre sfarsitul sejurului nostru apa se incalzise, era o placere sa te racoresti in ea la cele 40 grade pe care le-am prins in timpul sejurului nostru.

Pentru ca orasul este vechi, are multa istorie, asa ca cine este interesat are ce vizita: castelul Sf. Petru, resturile Mausoleului din Halicarnas, Marea Moschee din Bodrum, etc.

Nici nu mai stiu ce sa va scriu. Doar o concluzie: hotelul este asezat foarte bine in portul de iahturi, iar peisajul te lasa efectiv fara grai.

Am sa incerc sa incarc cateva poze, daca pot, pentru ca pozele noastre au dimensiunile cam mari.

Am uitat sa va spun, ca intr-o sambata am prins si o nunta oraganizata pe terasa hotelului, asa ca am putut sa vedem si traditiile lor in ceea ce priveste nunta.

Va doresc la toti, un concediu placut! Sa auzim de bine!

Trimis de gabryela63 in 20.06.12 08:41:23
Validat / Publicat: 20.06.12 09:52:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi -Aquafantasy si Belek - hotel Paraiso Verde

VIZUALIZĂRI: 4580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabryela63); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe balconul camerei spre castel.

Corina70
[20.06.12 12:14:58]

in privinta aerului conditionat, e posibil sa functioneze un mic truc: lasi in locasul special o cartela care nu-ti este de folos, cum ar fi un card de fidelitate de la o farmacie. eu asa am procedat si a functionat, precizez insa ca era vorba despre un hotel din bulgaria (marina beach - duni).

gabryela63AUTOR REVIEW
[20.06.12 13:11:09]

@Corina70: Sincer, am incercat... dar n-a functionat cu alta cartela. Norocul a fost ca stateam la parter si dupa ce se termina curatenia in camera, bagam cartela si ieseam si intram pe balcon. Astfel, aerul conditionat functiona cat nu eram in camera. Pe de alta parte, cat erai in camera nu prea puteai lasa aerul conditionat deoarece se forma curent si al meu sot avea probleme cu dantura si urechile de la curentul format de a. c.

iulian.chiper
[29.12.13 13:43:27]

Ne poti spune pretul cazarii, te rog.

gabryela63AUTOR REVIEW
[30.12.13 15:15:49]

@iulian. chiper: Sejur de 10 nopti, 2 persoane, all inclusive, camera cu vedere la mare, la inceputul lunii iunie ne-a costat 1050 euro (sejur achizitionat de la o agentie din Bucuresti, deci in banii astia a intrat si taxa aia de 2% schimb bancar cand am platit cu OP la banca). Sper ca m-am facut inteleasa.

Daca mai pot fi de folos, cu mare placere.

Si pentru ca e sfarsit de an iti doresc un sincer LA MULTI ANI si SARBATORI FERICITE!

Corina70, gabryela63, iulian.chiper
Alte impresii din această RUBRICĂDiamond of Bodrum Hotel: