ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2012

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Ceva de groaza!!!

Salut pe toata lumea.

Dupa ce consult acest site de vreo 2 ani, am simtit si eu nevoia sa postez sejurul pe care tocmai l-am petrecut la Sunny Beach, hotel Aquamarine. In primul rand as vrea sa precizez ca nu sunt un tip prea pretentios dar la ce conditii mi s-au oferit a fost iesit din comun.

Dar sa incep cu inceputul.

Am luat acesta oferta de pe internet prin intermediul unui site de reduceri gen cupoane, care acest site a apelat la randul sau la o agentie de turism (este prima data cand merg prin cadrul unei agentii de turism, de obicei prospectez foarte mult internetul si fac rezervare direct la hotel). Oferta arata bine si prezenta acest hotel ca fiind de 4 stele, fapt care m-a atras sa incep sa o studiez. Pe net aparea si ca 4 si ca 3 si chiar si pe acest site recomandarile pareau OK, chiar daca sunt ceva mai vechi si fac referire la un hotel de 3 stele (m-am gandit ca intre timp hotelul a progresat si a ajuns la 4 stele. In cele din urma am decis sa iau acesta oferta in perioada 9-16 iun 2012.

Dupa un drum destul de lung 9 ore din Bacau am ajuns la destinatie.

Din afara hotelul parea OK, am gasit si loc de parcare (are cam 10 de toate iar hotelul preciza de la inceput ca e in limita locurilor disponibile) sincer eu cred ca am avut noroc si pt faptul ca era la inceput de sezon. Mare atentie cu parcarea am stationat 5 min sa intreb de hotel si m-am si trezit cu o masina care vroia sa mi-o tracteze... o gaseam la Burgas si costa cam 100 de eur/zi.

La intrare in camera deja am inceput sa realizez ca am cam fost tepuit si de fapt m-am cazat la un hotel de 3 stele datorita lipsei minibarului si sampoanelor din baie. Intreband la receptie mi s-a cominicat ca un minibar costa 8 lev pe zi. Asta nu m-a deranjat prea tare.

Apoi masa de cina... mi s-a parut in prima zi ca o mancare pt oameni cu probleme de sanatate... la regim, niste supe 2 la nr de rosii si de fasole (doar zeama) si in rest legume... brocoli, fasole (din nou), pilaf, cartofi pai, niste sosuri de iaurt cu marar, salate de varza, rosii, castraveti... si cam atat... ceva din carne iok... :( (... oricum cam 7 feluri de mancare. Am zis ca asa o fi pe seara... sa nu cumva sa iti cada greu la stomac asa pe seara... :). Am observat insa ca pe geamurile restaurantului erau afisate 3 stele... deci asta insemna pe viitor sa ma astept la mancare de 3 stele.

Dimineata stupoare... aceeasi mancare... doar ca au adaugat laptele, 2 tipuri de gem, miere si oua (ochiuri, omleta, fierte). La pranz ca la cina si tot asa tot sejurul... Au adaugat intr-o zi la pranz niste carne de pui care era stricata, iar la micul dejun parizer care si ala avea un miros. Fructele... kivi, banane si greapfruit taiate. Ce vreau sa spun e ca daca esti vegetarian poate ca te-ai fi putut adapta... dar in rest cred ca ai face foame. Eu am mancat mai mult in oras iar ideea de all inclusive... s-a dus naibii.

De echipa de animatie nici nu mai vb ca ar exista, la ora 10.30 fix nu se mai serveau nici bauturi, am cerut odata o bere la si 33 si cereau leve. Iar la ora 11 cam toata lumea la somn, se opreau si luminile pe la lobbybar, ca pentru pensionari.

Hotelul fiind situat la strada principala in locul unei adieri de mare puteai auzi zgomotul tirurilor, deci exclus sa dormi cu geamul deschis. In general pot spune ca in ceea ce priveste ce a oferit hotelul a fost dezastruos, a salvat faptul ca aveau piscina si ca am prins 7 zile insorite si nu in ultimul rand statiunea impreuna cu Nessebar care e aproape si costa 1 lev transportul public local.

Am sa sar peste unele detalii si am sa fac o lista pro si contra ca sa stiti la ce sa va asteptati.

Contra:

- lipsa minibar;

- mancare vegetariana si de prosta calitate;

- programul scurt al lobbybarului;

- locuri putine de parcare;

- pozitionarea hotelului la strada principala;

- distanta mare pana la plaja... cam un km (desi in ofeta spune de 200 m... poate din satelit) dar ca si cale de acces mergi cam un km pe cel mai scurt traseu.

- lipsa echipei de animatie... aia e pt 4 stele;

- personalul destul de lipsit de profesionalism si erau imbracati ca restul turistilor, nu aveau o costumatie specifica hotelului;

- camerele destul de mici, pentru copil asigura un mic pat fotoliu in aceiasi camera... copilul meu a picat de cateva ori din pat;

... si cred ca lista ar putea continua... dar deja incep sa ma enervez iar...

Pro...

- poate doar piscina... apa a fost calduta si pt copii era separata, dar si asta destul de mica... si ca sa prinzi loc trebuia sa pui prosop inainte de micul dejun... maxim 30 la toata piscina;

- un mic loc de joaca langa piscina.

-parcare privata fara plata

Trimis de hakkoo in 17.06.12 20:22:37
Validat / Publicat: 17.06.12 23:09:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Hotel Cassablanca

VIZUALIZĂRI: 3249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hakkoo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asta e piscina si putin mai in spate eun micloc de joaca
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[17.06.12 20:50:35]

@hakkoo: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Krisko
    [01.09.12 02:24:18]

Fereste-te de "super oferte", un hotel bun e plin de turisti si nu va apela la asa ceva. Stiu ca pot exista si exceptii de la regula, dar risti sa iti strici concediul si tragand linie nu merita.

Krisko
    Alte impresii din această RUBRICĂAquamarine Hotel: