ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2012
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 04.01.10
AUG-2011

Foarte nemulțumit

Pentru ce am patit acolo, am platit cam mult

Nu sunt genul de om pretentios, ma multumesc cu orice. Si ca sa ii raspund la review domnului Stelian Birea (vezi impresii),iar altii sa se mai gindeasca de 2 ori inainte sa-l aleaga, vreau sa va spun in citeva fraze ce am patit noi si inca o familie.

Nu credeam ca mie mi s-ar putea intimpla ceea ce mi s-a intimplat. am ales acest hotel din mai multe considerente. pe primul loc a fost distanta mai mare si cu acest lucru ma indepartam de statiunile pline cu conationali. (am mai folosit acest criteriu si nu am dat gres-Duni-Marina Royal Palace)., hotel de 5 stele, zic ei, pret rezonabil si foarte, 2200 ron de familie, la sfirsitul lui august, pret de criza (acelasi pret a fost la Duni, la hotel de 4 stele-Pelikan si Belville-in vara lui 2010 dar este incomparabil ca servicii). vara trecuta cei de la Duni au marit preturile, au pus taxa de parcare, au schimbat ceva la gratuitatea copiilor, la procentajul copiilor mari, etc.

Pe scurt nu ne-a convenit si am ales Grand Hotel Primorsko. Vreau sa scot in evidenta ca nu a fost chiar moca. Am ajuns bine la hotel, cunoastem drumul, am fost de mai multe ori la Duni. Am cautat parcare, nu prea se vedea, hotelul da direct din strada (ulterior am descoperit o parcare subterana dar cam dezafectata, 2,3 masini, ba parca erau si ale lor pe acolo), in fine parcare pauza.

La receptie am inminat voucherele si pasapoartele cu ceva leva la purtator. Am vazut ca ei cam schimbau priviri, vorbe printre dinti dar nu vroiam sa cred ca am putea avea probleme. Ni s-a comunicat intr-o engleza ca si a mea ca le pare rau dar nu au locuri. Pai nu-ti vine mai sa-l stringi de git cind tu ai facut rezervare din ianuarie?! Circ, eu engleza mea, ea (caci era o ea, d-na manager, mica, negra, urita si buzata) engleza ei, ca ne cazeaza la hotelul de vis-a-vis, ce-i drept bun hotelul ca l-am vizitat. Nu frate eu vreau aici, aici am platit si dupa o ora am primit ce nu mi-am dorit.

Ne-au cazat intr-unul din cele 5 sau 6 corpuri de cladiri, separate de corpul principal, hotelul in sine. acele cladiri mai mici pe care le vedeti in poze, partial din sticla verde. asa se vede in poze, caci acea sticla verde era murdara de escremente de pescarusi de nu vedeai prin ele. Ulterior dupa ce ne-au cazat in camera am chemat pe cineva sa ne spele geamurile caci nu vedeam afara de gainati. Buuun! Ne-a luat bagajele un tinerel, nevinovat, angajat sezonier (care pe parcursul sejurului a si plecat datorita mirlaniei de la acest hotel).

Cind am intrat in corpul de cladire, desi acesta avea lift, nu functiona. Hai sport ca de aia suntem in concediu, cam grasuti, pina la etajul 5, care este problema? (ultimul etaj), mai slabim un pic. Peretii murdari de la incaltamintea unor nebuni care trecusera pe acolo, dar se vedeau ca nu erau proaspete urmele ci erau din anul sau anii trecuti. La citeva camere usile erau sparte cu piciorul, la altele nu existau minere. si mi-am permis sa deschid o usa. aceste camere erau pe post de depozit sau in conservare sau in amenajare?!

Am cerut camera dubla la agentie, cu vedere la parc si ne-au cazat intr-un studio cu chicineta, cu un sifonier dezmembrat, murdar, a carui usa culisanta am repus-o eu in functiune. Televizor pauza, veioze pauza. Stai asa ca eu mai fac un rebus, mai citesc seara o revista caci altfel nu adorm. La dus, caci era o cadita de dus, apa se scurgea prin baie la sifonul din pardoseala. Parchetul caci din asta era, melaminat, era exfoliat in partea dinspre balcon, cred ca au lasat usa deschisa si la o ploaie torentiala s-a umflat si pina sa-si de-a ei seama sa inchida usa, la cit erau de responsabili, cred ca a trecut un an.

Cine le-a dat astora 5 stele??? Dar le-am spus eu in bulgara mea" nula star". Acum imi vine sa rid dar atunci eram atit de frustata ca era sa-mi stea inima de nervi. Sa ajungem la masa: mincare bunicica, repusa la masa de dimineata ce nu se minca seara, la prinz ce nu se minca dimineta si asa mai departe caci la un moment dat orezul de luni seara a ajuns joi la prinz, acru, mirosea de te traznea. In citeva zile iti cam dadeai seama ce se pune proaspat si ce este de citeva zile. Domne nici acasa nu ai felurite dar aici esti in concediu iar eu ca gospodina ce gatesc zilnic am vrut si eu sa mai maninc gatit de altii. vesela insuficienta, urme de ruj pe cestile de cafea pentru ca se spalau sau poate se clateau la foc automat., ce degresare, ce dezinfectie, ce sumerjare, vise tata. !

Vreau sa va spun ca am redat "succint" patania mea, dar prietene mea a fost cit pe ce sa ia bataie de la un rus pentru ca au cazat-o intr-o camera, garsoniera, care era inchiriata de ma-sa pe tot parcursul verii!!! Dar asta este o alta poveste.

In speranta ca m-am facut inteleasa ca nu am vrut poleiala cu aur la 2200 ron dar nici bataie de joc, sa trageti voi concluzia daca se merita sa risti banii, chiar putini, pe conditii de "nula star". Ma gindesc ca cei care au stat in corpul principal sau in celelalte corpuri au avut noroc, caci seara ma uitam in camerele de la nivelele inferioare si parca se vedeau a fi mai acatari, dar eu personal spun un NU hotarit acestui hotel ca nu stii unde nimeresti si cum iti strici vacanta.

Trimis de tavy in 23.05.12 17:32:44
Validat / Publicat: 23.05.12 19:40:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, Marina Beach, Marina Royal Palace

VIZUALIZĂRI: 2522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tavy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.05.12 17:40:07]

imi pare rau ca am scris tocmai acum si nu am scris imediat ce am ajuns acasa. asa poate stiati mai multe.

cosminap
[24.05.12 22:15:46]

Urata experienta ati avut!!! Cred ca dupa vacantele la Duni, hotelul asta vi s-a parut un cosmar! un vot de la mine!

[25.05.12 11:22:43]

ar fi ok pt cei care va citesc impresiile (... si de care dvs sustineti ca ar trebui sa se tina cont!!) sa si postati cateva poze care sa va sustina afirmatiile. Dvs doriti sa contracarati impresiile pozitive ale dlui mai sus amintit cu ce?!! Dansul a postat niste poze din care eu observ o camera frumoasa, o baie la fel... Nu mi-o luati in nume de rau, va scriu aceste randuri deoarece ma intereseaza litoralul bulgaresc (pt anul acesta am cumparat acolo 3 vacante) si tin foarte tare cont de impresiile celor care scriu aici.

[29.05.12 13:31:39]

@valeria2012: imi pare rau, dar nu pot sa va satisfac aceasta cerere, cu poze. nu sunt adepta pozelor in concediu. nici nu am avut aparat de fotografiat. au avut prietenii nostrii, cealalta familie, dar ei stateau intr-un alt corp de cladire. nici nu mi-a trecut vreodata prin cap sa iau aparatul ca sa imortalizez, ce? mizerie si delasare? exclus, pozele se fac pentru tine, sa-ti amintesti cit ti-a fost de bine si ce frumos a fost. spoiala pe care o vedeti in poze este ca in zicala "afara-i vopsit gardul, inauntru leopardul". la urma urmei este treaba dvs. daca credeti sau nu ce experienta negativa am avut eu. nu am niciun interes sa le fac reclama proasta, nu am vreun hotel in BG ca sa veniti la al meu. asa ca asta este.

[29.05.12 13:37:41]

@valeria2012: revin cu completari: daca ati sesizat, am aratat ca in corpul principal de cladire, camerele pareau de afara altfel, seara le vedeam cind era lumina aprinsa. cei care au avut concediu aproape perfect au stat poate acolo, dar ce va faceti daca va cazeaza in celelalte corpuri? conditiile difera si de la un corp la altul (sunt 4 sau 5 nici eu nu mai stiu) dar de la hotelul propriu zis la celelalte cladiri? -va spun eu, diferenta de conditii este mare.

[29.05.12 15:35:18]

Consider vinovat de patania dvs operatorul de turism care v-a vandut vacanta, v-as ruga chiar sa-mi spuneti printr-un mesaj privat si numele agentiei prin care ati cumparat vacanta. O agentie care se respecta nu vinde ca la taraba pachete de vacanta, stie/ar trebui sa stie cu ce se va confrunta clientul lor, avand in vedere diferenta izbitoare dintre camera dvs si a altora care au fost acolo. Eu nu cred ca e la ''noroc'' cu primirea acestor camere inferioare, agentia de turism stie despre ce este vorba si este'' pe mana'' cu hotelul, valorificand aceste spatii la aceeasi bani cu cele de 5*.

Revin cu rugamintea sa-mi transmiteti si mie printr-un mesaj privat numele agentiei.

multumesc,

[29.05.12 20:23:57]

multumesc pentru mesaj, marturisesc ca aceasta ar fi cea mai rea si frustranta experienta posibila pentru cineva, sa vada ca pentru aceeasi bani dati cu toata lumea este tratat discriminatoriu, n-as suporta aceasta umilinta, raman la parerea ca operatorul principal este vinovat si stia de aceste aspecte, evident ca si hotelul este vinovat, dar goana dupa profit naste monstrii...

cosminap, tavy, valeria2012
Alte impresii din această RUBRICĂPrimorsko Del Sol [ex. Grand Primorsko]: