ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
APR-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12,13

Pertisau - un vis implinit si o alta poveste de iarna

Coordonate GPS: N: 47,4396614 E: 11,7038733

Sunt citite chiar langa lacul Achensee, in fata hotelului Post...

Adresa data de GPS: 6213 Eben Am Achensee, Pertisau

Distanta de la Gasthof Hamberg (pensiunea noastra): 22 km

Traseu: Niederhart - Fugen - Schlitters - Wiesing - Eben am Achensee - Pertisau.

Continuare de aici vezi impresii

Informatii generale

Pentru cei care nu stiu, Pertisau este o localitate care face parte din regiunea de ski Achensee. ski-in-austria.info/cazar ... ertisau-austria

Pertisau este o destinatie de vis, unde poti sa te relaxezi pe malul lacului Achensee - sa faci pescuit, plaja sau sa faci drumetii prin muntii inconjuratori.

Cei 16 km de partii pt. ski atrag in fiecare an numerosi turisti. Tot aici am aflat ca pt. cei curajosi se organizeaza zboruri cu parapanta de pe inaltimile muntilor si exista chiar si o scoala care face pregatire in acest sens - ,,Scoala de zbor Achensee’’.

Aflat pe partea stanga a lacului Achensee, la o inaltime de 940 m, Pertisau este o statiune de iarna dar si de vara, situata doar la 5 km de Maurach-Eben. Mai multe informatii puteti citi aici:

ski-in-austria.info/cazar ... ertisau-austria; en.wikipedia.org/wiki/Pertisau; achensee.info/tirol/pertisau

Situat aproape de muntii Karwendel, care adapostesc cea mai mare rezervatie naturala din Europa, Pertisau te incanta la tot pasul cu numeroasele case de vacanta, hoteluri, magazine frumoase, multe flori, stradute elegante si mai ales cu prezenta acelui lac minunat - lacul Achensee.

Fiind cel mai mare lac din zona Tyrol, lacul Achensee te incanta in orice anotimp cu frumusetea lui, cu culoarea apei, de la acel albastru intens la nuante de gri sau verde.

Nu stiu cati dintre voi aveti vise, nu stiu cati puteti spune ca macar unul dintre multele vise s-au si indeplinit. Pertisau reprezinta pt. mine un vis implinit.

Si fara sa stiu macar din vreme, sa realizez macar, acest vis s-a implinit si intr-o zi de mare sarbatoare la ei - zi sfanta de Pasti.

Totul a inceput anul trecut cand am citit despre Pertisau niste impresii deosebite scrise de @Alina53 careia doresc sa ii multumesc personal prin acest rw. al meu. Daca nu scria ea atat de frumos de Pertisau, eu nu eram acum acolo. Si acum vad pozele ei altfel, deoarece am fost (si eu) acolo. Citind impresiile mi-a ramas gandul la frumusetea acelei zone, la lac si mai ales la acea banca (prietenii care m-au urmarit stiu despre ce vorbesc). Am visat sa stau si eu macar pentru o clipa acolo pe banca, sa admir lacul Achensee, sa privesc de pe acea banca pana departe in zare frumusetea muntilor inconjuratori.

Era o dimineata destul de mohorata de 8 aprilie 2012, o zi de Pasti sarbatorita de dimineata la pensiune. Magazinele erau inchise peste tot si ca sa nu fie o zi in care sa nu facem nimic, ne-am gandit sa mergem sa vedem imprejurimile.

Drumul spre Pertisau

Pertisau este relativ aproape de pensiunea noastra, cei 22 km pana acolo i-am facut destul de usor. Vara cred ca traseul pana acolo este o frumusete. Dar astazi, prima data cand mergeam la lacul din visele mele, vremea nu a dorit sa tina cu noi.

Imediat ce am pornit de la pensiune a inceput ploaia. Dupa ce am trecut printr-un tunel am ajuns la sensul giratoriu din fata benzinariei Agip. Aici este un punct de plecare spre destinatiile mai importante din zona: se poate merge spre Innsbruck, Zell a Ziller dar si spre Italia, Elvetia, Achensee, Munchen, Salzburg, etc.

Ajunsi la acel sens giratoriu ploaia s-a transformat incet in ninsoare. Urcam spre Achensee printre paduri de brazi, eram doar noi pe acolo si ningea atat de frumos. Priveam in fata masinii niste fulgi din aceia f. mari si pufosi, poienile acelea verzi, ireal de verzi, se acopereau incet cu un strat alb de nea. Cu cat ne apropiam de Pertisau a inceput tot mai tare un viscol naprasnic. Urcand prin acele paduri am trecut pe langa in popas turistic numit Cafe Rofan, al carui nume ma poarta departe sus in muntii de langa lac.

Ajunsi aproape de Jenbach stiu ca am trecut pe sub un pod mic, apoi peste o cale ferata.

Drumul pana la Pertisau este spectaculos. Tin minte ca am coborat de sus de pe un versant undeva intr-o vale, panta fiind deosebit de abrupta. Acolo in acea vale am vazut un santier. De la acel santier am mers in dreapta pe soseaua care urca si serpuieste incet si in stanga careia curge un paraias frumos de munte.

Pertisau - un vis implinit

Am mers in continuare. Aproape de Pertisau am trecut printr- un tunel frumos si nu peste multa vreme, inca inainte de a intra in Pertisau, printre fulgi de nea s-a ivit in dreapta noastra lacul Achensee. M-am bucurat enorm ca il vad, lacul viselor mele, eram acolo si era adevarat. Emotiile stiu ca m-au coplesit in acele momente si ce simteam atunci nu pot descrie in cuvinte.

Si parca nu era de ajuns, la radio in masina a inceput sa cante o melodie f.draga mie, melodie cantata de formatia ABBA. Acum cand aud acea melodie ma gandesc doar la Pertisau.

Apoi am vazut intrarea in Pertisau, intai era un afis obisnuit apoi am vazut si o reclama cu numele localitatii care noaptea era luminata. De aici am luat-o in dreapta pe malul lacului. Ajunsi in fata hotelului Post, aflat chiar langa lac, am oprit masina langa o banca, aproape de acel loc. Acolo am citit coordonatele GPS pe care vi le-am spus la inceput.

Fiind un viscol puternic afara eram totusi pregatiti cu jachete groase la noi deoarece citisem despre vreme ca vom prinde si 3 zile de iarna. Baricadati bine si cu glugile pe cap am pornit intr-o plimbare prin Pertisau. Nu putea nimic sa ma opreasca, nici cel mai aprig viscol. Totusi viscolul era atat de rece mai ales langa lac acolo unde lasasem masina, incat nici ochii nu-i puteam tine deschisi. Vantul rece ne arunca in fata fulgii de nea si aproape ca nu puteam nici vorbi. De aceea copilele nici nu au vrut sa coboare din masina, chiar daca erau si ele pregatite cu jachete.

Am mers tot asa pe malul lacului pana departe la acel debarcader de unde poti lua vaporasul sa te plimbi. Dar asta, conform anuntului vazut, incepand doar din luna mai a.c.Tot acolo langa debarcader am inaintat pe un ponton pana in capat. De aici priveam lacul printre fulgi de nea. Era frumos si acum, cand ningea afara.

Dupa un timp viscolul s-a mai potolit si soarele a incercat sa iasa si sa incalzeasca putin acel spectacol. Razele lui luminau acum pana in departari suprafata lacului si imediat culoarea apei din gri cenusiu a devenit verde. Ce schimbare, de la o ora la alta.

Langa debarcader am gasit un punct de informatii turistice, unde erau reviste cu informatii despre lacul Achensee, harta traseelor montane dar si informatii despre hotelurile din zona. Si toate acestea gratuit, pentru cine este interesat. In toata statiunea era o curatenie si o liniste desavarsita. Am vazut multi turisti care se plimbau incet pe malul lacului si fiindca afara ningea se adaposteau sub umbrele. Traiau si ei, ca si mine, o alta poveste de iarna.

In plimbarea noastra am putut admira frumoasele hoteluri si pensiuni din Pertisau. M-a incantat tot ce vedeam. Unele hoteluri prin pozitia lor mi-au atras mai mult atentia, ele fiind situate chiar langa lac- hotelurile Post si Strandhotel Entner- 2 hoteluri de 4 * f. mari dar si f. elegante. La intrarile in hoteluri dar si la celelalte pensiuni si magazine, peste tot erau decoratiuni de Pasti. Langa Strandhotel Entner 4 * am vazut si o parcare subterana, aflata si aproape de debarcader. Acest hotel am vazut ca are si wellness si spa.

La unele intrari in pensiuni am admirat multe flori. Chiar daca erau acoperite cu zapada am scuturat zapada de pe ele ca sa le pot admira si sa ma conving ca sunt naturale. Erau multe feluri de flori-trandafiri albi, rosii, margarete galbene, panselute, etc. si toate erau puse impreuna intr-un ghiveci din acela mare, de o parte si de alta a intrarii. Imaginati-va un buchet din diverse flori colorate, toate puse laolalta intr-un ghiveci la strada.

Fiecare pensiune avea ceva deosebit, cu care sa te incante, sa te atraga, sa te faca sa nu mai pleci. La fiecare se simtea ca este sarbatoare, ca este Pastele. Pe malul lacului am zarit din loc in loc tot asa niste puncte de presa. Erau niste traistute transparente in care gaseai reviste si ziare si putea lua oricine o revista de acolo. Am gasit in acele reviste multe lucruri interesante dar si reclame si preturi la produse de la supermarket-urile din zona.

Am observat ca pe malul lacului din loc in loc sunt banci. Vara este o adevarata incantare sa privesti lacul. Nu va puteti imagina ce fericita eram, stateam si eu pe acea banca, pe banca din visele mele si astfel dorinta mea s-a indeplinit. Nu conta ca afara era frig si viscol, ca vantul aproape ca ma darama daca stateam in picioare, nimic nu conta, decat simplul fapt ca eram acolo.

Pertisau este o statiune deosebit de frumoasa, imaginati-va acel lac vara, inconjurat de munti inalti, acum acoperiti de zapada. Am vazut niste sezlonguri chiar pe malul lacului. Daca veniti aici pregatiti-va si pt. plaja, iar ce veti vedea in jurul vostru va va incanta cu siguranta.

Si fiindca in toata vacanta noastra am dorit sa ajungem inca o data la Pertisau, am revenit cu mult drag iarasi pe 11 aprilie 2012. Vremea a fost mai blanda cu noi si tot acel peisaj era acum altfel, chiar daca am prins tot ploaie. Lacul avea acum o culoare de un verde crud si frumusetea lui dar si a acelei zone m-a hotarat sa revin macar inca o data acolo.

Trimis de adryana in 07.05.12 12:03:46
Validat / Publicat: 07.05.12 13:52:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 4217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 ninge si campiile verzi devin tot mai albe.

adryana [07.05.12 12:08:52] »

http://youtu. be/Za-W4sY0hz0

webmaster, te rog ataseaza acest videoclip, multumiri anticipate.

- -

Rezolvat.

johnnyredlabel † [07.05.12 16:29:44] »

@adryana: Stiu review-ul de care spui! Esti o fericita! Felicitari pentru review si pot sa-ti marturisesc ca l-am pus la favorite! Nu se stie niciodata...

MCM [07.05.12 18:54:14] »

P20 este parca din alta lume. Frumos

georgiana [07.05.12 19:31:18] »

Am citit cu atentie si am urmarit nerabdatoare toate cele 79 de fotografii, cu teama ca n-am sa vad poza cu banca, care te-a convins sa mergi aici, in Austria! Si poza cu nr 70, e poza cu Adriana fericita!

Ma bucur pentru voi, ca ati reusit sa va impliniti visul, ca ati infruntat si viscolul si alte bariere si ca nimic nu v-a intors din drum! Eu te inteleg perfect, pentru ca si eu fac astfel de nebunii (pentru ca am si cu cine , dar altii, mai sceptici, ce-ar zice daca le-ai spune ca ai batut atatia km, de dragul unei fotografii cu o imagine a unei banci, pe malul unui lac din Austria?? /

Sper ca dragostea ta de munte sa nu inlocuiasca dragostea de mare (de Grecia, in special), ci sa mearga amandoua mana-n mana!

Am avut si eu bucuria sa vad Lacul Erlauf, din Austria, tot iarna, cand am fost in vacanta la Mariazell, la 160 km sud de Viena! Mi-a placut, dar iubesc mult mai mult soarele si vacantele la mare!

adryana [08.05.12 06:33:02] »

@johnnyredlabel, multumesc pt. aprecieri. Daca visezi si tu sa ajungi acolo, eu iti doresc sa ti se implineasca visul.

@MCM, este un loc superb si merita sa ajungi acolo.

@georgiana, esti o draguta. Binenteles ca marea este mare si muntele este munte.Iar acum ca ne referim tot la mare, pot sa iti spun ca mai am un vis, acela de a merge in Lefkada.Si Grecia ramane o alta iubire.Imi doresc f. mult sa ajung pe una dintre acele plaje superbe.Stii, daca tot am ajuns acolo in Austria, am mers si in multe alte locuri de care va voi povesti, dar in primul si in primul rand am dorit sa stau pe banca langa lac.

johnnyredlabel † [08.05.12 08:21:03] »

@adryana: Doare ce m-am intors din Halkidiki si deja mi-e dor de Grecia! Am ceva tratative de reintoarcere in Sithonia de Rusalii 9de pofta, nu de alta , insa ce pot sa-ti spun sigur, la vara pe fruntea mea scrie Metsovo-Lefkada-Zakinthos -Salonic! Cine stie, poate ne vedem pe acolo!

tache [09.05.12 11:35:05] »

Foarte frumos si, deopotriva emotionant pentru mine; asta pentru ca iubesc Austria. De aceea ma bucur cand intalnesc oameni care impartasesc aceleasi ganduri si prin intermediul carora ma intalnesc cu acea lume. Felicitari!

adryana [09.05.12 15:57:32] »

@tache, mersi pt. aprecieri. As dori ca intr-o zi sa citesc si impresiile tale legate de Austria.

adryana, georgiana, johnnyredlabel, MCM, tache
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă mini-regiunea Achensee: