ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2012
MAR-2012
PREȚ 5500 [eur?] ?

Turist in Trinidad

Trinidad - oras muzeu

Va voi scrie cateva impresii despre orasul Trinidad, care am vazut ca nu a fost descris de nimeni... Un adevarat oras "poveste", unde timpul parca sa oprit la 1700.

Intr-o zona bogata in trestie de zahar, a fost locul plantatorilor putred de bogati, si a sclavilor ingrozitor de batjocoriti de stapinii lor... Brunet, unul dintre cei mai bogati oameni din Trinidad a dorit sa-si placheze podeaua cu monede de aur... insa guvernatorul regiunii la oprit, pt. ca era inadmisibil sa calce pe chipul reginei Spaniei, stantat pe monede... Brunet a gasit solutia... a asezat monedele pe cant... Poate e doar o legenda, dar cred ca avea un sambure de adevar...

In centrul orasului mai poti vedea inca casele coloniale, chiar si cu mobila si toate bunurile in stare f. buna... Una din case transformata in restaurant, pastreaza chiar si dormitoarele... iar mesele sunt asezate intre pat si dulap, in dormitor... Chiar si tacamurile par originale (ei spun ca sunt).

Poate singurul oras cu care poate fi comparat este Sienna din Italia, care insa pastreaza doar partea centrala neatinsa... Daca nu ar fi multimile de turisti - chiar ai crede ca esti in evul mediu.

Seara, la Casa de la Muzica, sau Casa de Trova poti asculta si dansa in voie, pina la ore tarzii - iar dimineata poti merge la una din cele 2 plaje superbe de langa oras (cu taxiul).

Merita vazut 100 %.

Sper ca am reusit sa atasez si 2 poze...

Trimis de gosabucur in 24.04.12 15:54:44
Validat / Publicat: 24.04.12 17:37:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE
  • Alte destinații turistice prin care a fost: aproape toata Europa, inclusiv Rusia, SUA, China, Thailanda, Egipt, Tunisia, etc...

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gosabucur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P03 Te poti astepta sa apara si sclava Issaura, de dupa colt...

Diaura* [24.04.12 20:52:14] »

Imi este greu sa cred ca dintr-un loc atat de special, ai doar doua fotografii.

Mai vrem fotografii... si mai povesteste. In trei saptamani cred ca ai facut multe lucruri interesante.

dandun [09.01.13 17:24:53] »

Salut,

Am luat deja legatura cu Carlos. Un mesaj de la el pentru tine:

"my best Regards to Gosa and his beautiful wife, Katy.

Cheers, mate:

Carlos and Nailé. "