ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2012
ÎNSCRIS: 10.08.11
APR-2012
DURATA: - zile

2 zile minunate

Intrucat sunt multe de povestit m-am hotarat sa scriu cate un review pentru fiecare locatie mai importanta vizitata, asa ca a venit randul Aqua Palace-ului din Hasjduszoboszlo. Sa incepem asadar:

A doua zi dimineata dupa un mic dejun copios am plecat la Aqua Palace care este deschis intre orele 10 si 20.

La intrare ti se prinde de incheietura mainii o bratara plastifiata, colorata in functie de tariful platit (adulti -portocalie si scolari-galbena). Un avantaj pe care il ai daca iti iei bilet pentru toata ziua este ca poti iesi si intra de cate ori vrei pe parcursul unei zile.

Sala vestiarelor este comuna atat pentru femei cat si pentru barbati, au cabine de schimbat si vestiarele sunt alocate in functie de numarul de pe bratara care se afla scanand codul de bare de pe ea.

Aqua Palace este un minunat complex acvatic care dispune de 20 de piscine toate incalzite la diverse temperaturi, iar 7 dintre ele sunt tematice: piscina de gheata, piscina cinema (are apa termala si minerala si cateva televizoare montate pe peretii din jurul ei. Noi n-am prins nici un film ci doar emisiuni de pe Discovery sau Animal Planet), piscina cu apa termala care comunica cu cea cinema, piscina tropicala, piscina Gange, baia romana, piscina cu tematica marina, piscina pestera. Aceste piscine sunt la parter.

La etaj sunt piscine pentru copii, dotate cu tot felul de figurine si topogane accesibile celor mici, au deasemea si o camera de asistenta unde ii poti lasa pe cei mici ca sa te poti relaxa cateva ore. Tot acolo au amenajat si un spatiu de joaca pentru copii care are si un mic perete de catarat.

Pentru bebelusi au o camera pentru schimbarea scutecelor dar si o piscine adecvate.

La unele piscine sunt amenajate masaje cu jet de apa, masaje energice, bai cu bule. Pentru copii si nu numai mai sunt si cateva topogane de diferite dimensiuni.

Tot la etaj se mai gasesc si zone private de imbaiere, saunele si camerele pentru masaj. Din cate am vazut din oferta lor au o gama variata de masaje: thai, de improspatare, shiatsu, ayurvedic, revitalizant, cu pietre vulcanice si reflexoterapie. Nici infrumusetarea nu este uitata, au servicii de solar, manichiura si pedichiura. Pentru impatimitii sporturilor au sali de squash, tenis de masa dar au si o zona unde se poate practica surfingul (intr-o piscina evident), dar si alte sporturi de uscat: pilates, fitness, yoga, spinning. Pentru cele din urma au si abonamente de 10 sedinte. Au si un serviciu special pentru cupluri, se numeste camera de relxare. Toate aceste servicii se platesc separat de intrarea la Aqua Palace si preturile nu sunt deloc de neglijat (12 euro pentru o jumatate de ora de masaj-si acesta e cel mai mic pret).

In incinta Aqua Palace-ului au si un restaurant cu autoservire, preturile sunt modice dar nici mancarea nu este excelenta. Au si cateva meniuri predefinite dar nu pot spune ca m-a incantat ceva de acolo. Am mancat de nevoie acolo intrucat n-am vrut sa mai iesim afara. Era cam frig si ne lua cam doua ore sa ne uscam, sa mancam si sa ne intoarcem si nu am vrut sa irosim timp pretios.

Cu 3820 HUF (~14 EUR) am mancat toti in asa fel incat sa mai rezistam cateva ore: un gyulas, o tocanita, o portie de paste, niste crochete de peste si un piept de pui la gratar. Portii mici dar si-au facut treaba.

Voucher-ul pentru intrarea la Aqua Palace l-am luat de la Zsuzsanna contra sumei de 10620 HUF (2880 HUF de adult si 1980 pentru copil). Pretul platit de noi a fost ceva mai mic decat cel de la Aqua Palace care ar fi fost de 3200 de adult si 2200 pentru copil.

Un singur lucru este deranjant sau cel putin asa l-am perceput eu si anume mirosul de dezinfectant care in combinatie cu umiditatea excesiva nu este prea placut dar dupa ceva timp te obisnuiesti. Dar pe baiatul nostru de 10 ani nu l-a deranjat deloc, a fost intr-o continua miscare a sarit dintr-o piscina in alta si si-a gasit si tovarasi de joaca, intrucat familii de romani erau la tot pasul.

Incepind cu 1 mai se deschid si strandul si Aquapark-ul care au legatura directa cu Aqua Palace-ul dar la care se plateste bilet de intrare separat.

Am fost la Aqua Palace 2 zile si am stat in fiecare zi de la 10 pana la 18 si nu ne-am plictisit deloc, ba chiar de fiecare data a trebuit sa-l scot pe Vlad din apa cu arcanul ca nu se mai satura de balaceala.

Cu prima ocazie vom reveni cu siguranta.

Trimis de elena_iasi in 23.04.12 18:13:28
Validat / Publicat: 23.04.12 19:25:47

VIZUALIZĂRI: 4359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina tropicala
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

• Alte impresii din această RUBRICĂAqua-Palace Hajduszoboszlo:

Reduceri pentru membrii AFA:
    • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo -
      IMPORTANT: pentru biletele consumate pana in 9 martie, reducerea este de 20%
      Solicitarile se pot trimite in limba romana
    Click pentru a solicita o ofertă personalizată