ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2012
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 20.04.12
JAN-2012

Hotel bun

salutare tuturor celor care calatoresc... oriunde

subscriu la ce a scris membrul gigioc (vezi impresii). totul cat de poate de adevarat, insa mai adaug cateva precizari care ori au fost uitate, ori poate nu a stiut! afara de conditiile super din hotel, eu in ultima zi de sedere acolo am descoperit ca in spatele hotelului, pe strada paralela, era doar sambata o piata in aer liber imensa... naschmarkt (nu stiu daca am scris corect) jumatate din piata era cu tarabe cu mancare... felul in care erau expuse si cum te invitau sa gusti din toate salatele si ceaiurile, si cafelele, e ceva de domeniul fanteziei... iar in cealalta jumatate e un fel de talcioc... dar nu ca la noi... ruginite... prost expuse si vai de mama lor... doamne, erau si ceasuri din aur, mobila de stil vechi, haine, totul intr-o ordine nemteasca... pacat ca vremea era ploioasa si nu mi-a dat pace sa casc gura si sa negociez. cand am ajuns la hotel kolping era prea dimineata ptr check in... asa ca am lasat bagajele in camera ptr bagaje al hotel si am pornit aiurea pe strada in sus... am nimerit fara sa vreau, exact unde pusesem pe lista obiectivele de bifat... adica house der meer, casa marilor. 11 eur intrarea o nebunie curata... trebuie musai de vazut, iar ptr familiile cu copiii o recomand prima pe lista... e o cladire neagra inalta vreo 7-8 etaje, cu aproape toate speciile de animale, pesti, reptile, toate vii, si expuse intr-un mod demential de atragator... te lasa sa faci poze... cand vrei pauza au la ultimul etaj un bar super... cu vedere peste toata viena... si preturi ca in oras la orice restaurant... am o poza si cu preturile din meniu. vrei ghid ok, nu vrei... si mai bine... ca stai in voie sa privesti cat timp vrei vietuitoarele in habitatul lor executat impecabil, cu spatiu, vegetatie, lumina, culoare... asa ca la carte!

da, minimarketul ala exact la 10 m cand iesi din hotel la dreapta... are preturi ca al hipermarketurile noastre... noi cumparam de acolo si mancam in camera... ne pregateam sanvisuri pt cina sau uneori chiar pranz cand nu mai ieseam de pe la palatele (schoenbrun sau hofburg) doar ca sa mancam in oras. am petrecut la casa marilor cam 3-4 ore si tot nu ma mai saturam de privit dar trebuia sa luam camera in primire.

pun mai jos un buget ptr viena ptr 1 pers, eu am fost in decembrie 2010 dar la avion si la hotel nu cred ca s-au schimbat cu mai mult de 5-10 eur, de asemenea pun (ce am bifat eu ca obiective turistice si ca preturi de pers si depinde de gustul fiecaruia ce isi doreste in plus sau in minus.) si mai pun si ce nu am reusit sa vad si voi vedea in vara asta.

bilet avion dus intors 110 eur

cazare 6 nopti hotel 3* 60 eur / noapte

viena card 18.50 eur

muzee:

1. albertina - 8 eur, vazut dar nu prea m-a incantat decat parterul absolut impresionant ca date despre michelangelo... la etaj era picasso care mie una nu mi-a inspirat nici o emotie si la subsol... pictori contemporani de prin austria

2. turnul dunarii 6 eur cu liftul pana sus, privelistea e dementiala... am servit acolo al restaurant vestitul lor sascher tort care nu m-a dat pe spate... o prajitura uscata nu zemoasa si nu prea pe gustul meu, sotul a bauto bere, timp in care etajul se rotea astfel incat sa vezi din orice colt viena... iar la iesire jos ne-a astept un fotograf care ne-a aratat o poza facuta cu noi, bineinteles costa 10 eur, dar nu te obliga nimeni s-o cumperi si de asemenea nu se supara nimeni. dupa ce am iesit din turn cu transportul e cam greu din zona aia... vien autobuzul din ora in ora... cum al nostru tocmai plecase... cineva ne-a spus ca in maxim 10 min prin parcul din spatele turnului ajugem fix in statia de autobuz din oras... a fost o nebunie, parcul liber, cu zapada neatinsa... si linistea aia...

3. casa marilor... deja am scris mai sus

4. hofburg+ sisi 9 eur aici gasiti detalii si in alte review uri realiste

4. schoennbrun 11.40 eur, un tur aproape complet, trebuie vazut neaparat... iti ai o zi fara doar si poate!

5. parcul prater, eu am fost iarna, majoritatea erau inchise, dar in roata cea mare vestita ptr viena merita sa te urci chiar si iarna... 8 eur ptr roata.

ptr sezonul acesta au cabine acoperita, nu ingheti... si merita privelistea toti banii! vara e mortal parcul cu topogane imensecu piscine etc, de asta vrem sa mergem in vara asta.

6. cu ocazia pietei de craciun, erau amplsate in fata primariei tarabele decorate de o frumusete zdrobitoare si asa am vazut acolo, teatrul, primaria, parcul de acolo, superb iarna cu milioane de instalatii luminoase

7. stephan platz... am intrat... cuvintele nu pot descrie amretia... cam intunata ptr poze... doar cien are aparat profesional poate reuseste ceva notabil, 4 euro sa urci in virf cu liftul... dar extrem se stramt sus spatiul de privit peste viena.

acum scriu preturi ptr restul obiectivelor care le-am notat atunci:

belvedere 8 eur, scoala de calarie 11 eur, fluturi, 5 eur, biblioteca nationala 6.30 eur, papirus 2.70, leopold 9 eur, biserica karl 5 eur

muzeul tehnic 8.5 eur, plimbare pe dunare 2 ore 15 eur, vizita la cladirea onu 5 eur, zoo de la schoenbrunn 14 eur, planetariu 7 eur, observator astronomic 5 eur, turul orasului cu autobuzul 13 eu, muzeul de istorie si stiintele naturii 6.50 eur

la muzeul militar nu am aflat pretul de intrare de asemenea nici ptr hermes villa.

puteti vizita totul cu transportul in comun care circula impecabil si nu astepti deloc. dar merita sa mergi pe jos... in asta consta frumusetea... noi am mers pe jos mult iarna... desi era un frig de crapau pietrele!

nu ne-am plans 1 secunda ca la culcare aveam pielea rosie de frig desi eram bine imbracati.

cam atat... pentru viena... si ptr kolping hotel

Trimis de adutza_ghiocel in 20.04.12 14:47:33
Validat / Publicat: 20.04.12 16:15:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adutza_ghiocel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asa arata baia
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.00 EUR pe cameră

[20.04.12 16:14:07]

@adutza_ghiocel, bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale.

Pe viitor insa n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

• Alte impresii din această RUBRICĂKolping Wien Zentral Hotel: