ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2012
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUL-2011

Cu Africana in Skiathos

Totul a pornit de la review-ul lui CristianH: vezi impresii pe care l-am citit la data respectiva si apoi am cerut detalii suplimentare de la autor, care m-a ajutat cu mare placere imediat. Ii multumesc din nou lui Cristi pentru ajutor si pentru review-urile sale scrise despre Pelion, fara de care nu as fi ajuns acolo sau in aceasta minunata croaziera.

Am retinut localitatea Platanias in sudul Pelion-ului si anul urmator am vizitat aceste locuri, luand cazare in Platanias, la Charoula: vezi impresii

In prima seara cand am ajuns in Platanias, am mers in port sa vad marele vapor si sa intreb despre croaziera si am aflat de la unul din marinari, care seara isi facea veacul la unul din micile magazine de pe mal, unde probabil lucra nevasta-sa, sau chiar poate era patronul de acolo, ca a doua zi, sambata se facea croaziera minunata doar in Skiathos si ca pentru duminica nu aveau nici o rezervare, deci nu se stia nimic, daca se face ceva duminica sau nu. Eu vroiam sa merg duminica, cand in mod normal se mergea si in Skopelos, insa a trebuit sa renunt. Nu am rezervat in seara aceea bazandu-ma pe raritatea turistilor vazuti zona.

A doua zi dimineata m-am trezit cu noptea in cap si am mers cu masina pana in Kathigiorgi, ca sa vad cu ochii mei cum e cu taxi-boatul ce m-ar fi putut duce pe cont propriu in Skiathos, scump domle scump, dincolo era mai ieftin! M-am intors cu coada intre picioare in Platanias, am facut bagajul si am mers in port la Africana, care era destul de plina la o prima vedere la ora 9 fix.

AFRICANA este o barcuta cu doua punti de capacitate maxima 100 persoane, insa e clar e cel mai mic vas cu care am mers vreodata in croaziera. Jos se afla o cabina inchisa, mai mare cu banchete mai de soi, iar sus, pe puntea superioara se afla bancute simple acoperite, dispunand de aer conditonat natural, dar si o mica parte neacoperita unde se poate sta la plaja pe un covor sintetic ca de iarba. In total nu stiu daca erau 50-60 de persoane pe vaporas, in mare parte vest europeni (francezi, nemti, nordici) sau greci, chiar am observat langa mine 2 familii de francezi, de conditie medie, fiecare cu cate 3 copii foarte simpatici. Pe intreaga durata a calatoriei muzica greceasca ne-a invaluit, iar capitanul ne mai dadea indicatii pretioase din timp in timp, cand isi aducea aminte , intr-o engleza aproximativa. Vremea a tinut cu noi si am avut parte de o zi superba, senina, fara valuri.

In 2009 (avand cazare in Paralia Katerini) am fost cu alt vas, pornind din Achilion inspre Skiathos, am scris un review si despre acea expeditie chiar foarte reusita vezi impresii si acum voi face mai mult o comparatie fara sa mai descriu din nou ce am vazut atunci.

Trebuia sa plecam la 9.30 si am intarziat cam 15 minute din cauza unor turisti cascati, pretul croazierei a fost ca si la CristiH exact cu un an in urma: 25 de euro de persoana. Intoarcerea trebuia sa aibe loc la 17.00 insa noi am ajuns in Platanias un pic dupa ora 18.00.

Insula Skiathos se afla la 5 km est distanta de tarmul Pelion-ului si 80 km sud de peninsula Kassandra din Halkidiki, e o insula micuta insa foarte frumoasa si apreciata pentru plajele sale cu nisip fin si untos. Din ce am vazut pe propria piele, insula e apreciata mai mult de turistii vestici pentru ca preturile sunt un pic mai mari aici ca in alte parti, iar pentru a ajunge pe insula trebuie sa stiti ca ferryboat-ul e ceva mai scumput ca in alte parti. Un bilet Volos – Skiathos ajunge la 23 de euro cu ferry si 37 de euro cu delphinul, pentru masina pretul e cam de 70 de euro pe sens. Deci insula mica, scumpa dar frumoasa, parerea mea ca merita o vacanta aici de cateva zile, combinata cu Skopelos si Alonissos.

Se spune ca insula ar detine 69 de plaje frumoase, insa aici cu siguranta exista numai un oras, restul sunt catune cu case de vacanta aruncate pe dealuri si plaje.

Croaziera noastra a debutat cu o mica intarziere, insa Africana s-a lansat apoi cu mare viteza, dupa ce a intors intr-un nor de fum, catre cea mai laudata plaja din insula Koukounaries, e care o stiam ca pe un cal breaz din cauza aglomeratiei si a preturilor.

Drumul pana in insula a fost placut, eu am filmat mai tot timpul si cu mare placere am vazut un grup de delfini jucausi care ne-au insotit o perioada. Cu siguranta sunt primii delfini pe care i-am vazut in Grecia desi eram la a 15 incercare si a N-a croaziera. Dupa bucuria vederii mamiferelor marine, am ajuns in scurt timp in dreptul insulei minunate si am revazut cu placere dealurile sale verzi ticsite cu vilute de vacanta si din loc in loc cu cate un hotel mai rasarit. Koukounaries a aparut repede si Africana s-a apropiat de mal cuminte si ne-a lasat pentru 2 ore sa ne facem de cap in apa si pe plaja. Plaja e frumusica insa aglomerata si scumputa. Am reusit sa stau mai mult in apa pentru ca era destul de cald afara, iar apa extrem de buna si de curata. Am baut un frappe aici ca sa imi fac placerea si apoi a trebuit sa plecam spre Skiathos Town. In drum am trecut in revista unele din cele mai renumite plaje si hoteluri din insula, am vazut de la distanta insulele Tsugria, care are o plaja destul de frumoasa, si Tsugriaki, un fel de pui al primei.

Am ajuns imediat in portul oras-capitala unde am fost debarcati tot pentru 2 ore.

Skiathos town e un orasel frumos situat la poalele dealurilor verzi ce populeaza insula din plin. Este un oras maricel extrem de rustic, plin de cazari, magazine si terase. Orasul are doua porturi despartite de peninsula Bourtzi. Portul vechi e folosit acum de ambarcatiunile de agrement, unde am ajuns si noi, se afla in stanga, iar in dreapta peninsulei se afla portul nou unde vin ferry si vasele mai serioase. Am alergat nebuneste prin tot centrul admirand strazile extrem de inguste ssi aleile pietonale pietruite, casele cu arhitectura deosebita, florile superbe care se gaseau efectiv peste tot, magazinele si suvenirurile prezente peste tot, tavernele, cafenelele si turistii vestici in mare majoritate, care dadeau culoare deosebita locului. Intr-un final, obosit am cerut time-out undeva la umbra si am gasit o terasa prin mijlocul orasului, unde avea Gyros, se numea Fast-Food No – Name. Am stat la o masa am sorbit o bere si am mancat un gyros la farfurie, extrem de mare (4.5 e), m-am si odihnit un pic aici si am observat niste turisti germani in varsta, care erau vecini cu noi de vaporas, lucru care m-a facut sa par un pic mai putin vinovat in ochii mei pentru faptul ca am mancat la un fast-food.

In final am dat ocol peninsulei Bourtzi, am meditat un pic la umbra pe o bancuta pret de 2-3 tigari si si apoi am vizitat din nou manastirea din deal Agios Nikolaos. Insula desi extrem de mica are aeroport, unii considera ca pista acestuia ar fi cea mai scurta din lume insa cred ca se bate cu pistele din Zakinthos si Corfu. Cat am stat la meditatie pe Bourtzi am observat avioanele care cu harnicie, la cateva minute, se ridicau sau coborau din apropierea capitalei.

Dupa exact doua ore am urcat pe Africana si ma asteptam sa facem drumul inapoi pe unde venisem, insa surpriza totala, Africana ne-a oferit imagini superbe, dand ocol insulei Skiathos. E adevarat ca am vazut totul de pe vapor, insa erau locuri noi si superbe. Am vazut astfel plaja de renume Lalaria, emblema insulei, prezenta in orice portofloiu al acesteia. Apa acolo e superba, incredibila, aproape ca pe Navaggio insa bate mai mult inspre verde decat spre albastru. Lalaria e o plaja inaccesibila pe uscat si nisipul e format defapt din pietricele de culoare alba care pot ajunge de la marimea unui bob de mazare la dimensiunea unui ou de gasca. Caractersitica aici este stanca gaurita in forma de poarta ce iese din mare. Am admirat cu placere malurile superbe si stancile impresionante, apoi Kastro ruinele vechii cetati si curand am ajuns in dreptul unei insulite foarte apropiate de tarm, iar Africana s-a strecurat prin canalul ingust cu mari emotii claxonand de zor. Aici peisajul si apa sunt fantastice, atat de clara este apa cum rar am vazut, iar stancile de pe mal sunt chiar infricosetoare.

In scurt timp am parasit tarmurile minunatei Skiathos si am ajuns in putin peste o ora in Platanias, ramanand cu amintiri frumoase si dorinta de a reveni odata pentru mai multe zile in insula.

Va rog mult sa atasati la review urmatorul clip: http://www.youtube.com/watch? v=i-dThaSVOFQ

Multumesc mult!

Trimis de ionescunic in 10.04.12 09:10:46
Validat / Publicat: 10.04.12 14:36:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 12586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P115 Optionale din Skiathos

sunflower
[10.04.12 16:01:13]

Nu ma pot abtine sa nu va laud pentru numarul impresionant de poze atasate, pentru rabdarea de a le atasa!

Felicitari deasemenea si pentru review!

Frumoase locuri!

dana2104
[10.04.12 21:42:16]

Cand am vazut prima data Skiathos, mi s-a pus un nod in gat si mi-au dat lacrimile. Nu credeam ca ceea ce vad este realitate, parca urmaream un film. Veneam din Paralia, unde cream eu pe atunci ca e raiul pe pamant si nu putem sa-mi inchipui ce minunatii ascunde acesta tara. A fost primul loc in care am facut cunostinta cu adevarata Grecie.

Am fost de patru ori in Skiathos (de doua ori in varianta clasica cu plecare din Paralia cu capitan Costas si de doua ori din Evia) si de fiecare data m-am bucurat de spectacolul oferit de delfinii pe care i-am intalnit. Cred ca este acolo o zona mai pupulata cu aceste vietati atat de dragalase pt ca, de exemplu, in Ionica n-am vazut decat o singura data delfini.

In una din croazierele cu plecare din Evia am mers cu un vaporas mult mai mic decat Africana (max. 40-50 persoane), era ca o coaja de nuca pe intinsul marii, insa ce mi-a ramas intiparit in minte si m-a surprins foarte placut a fost grija capitanului fata de noi. Eram singurii straini la bord, in rest numai greci, iar de cate ori oprea si coboram de pe punte, capitanul venea special la noi, cu un ceas mare si ne arata ora la care trebuia sa fim prezenti pentru imbarcare, iar cand ridica ancora ne cauta din priviri sa vada daca am sosit. Cred ca am fost singura lui grija din acea croaziera. Parca ne luase pe semnatura.

Din pacate excursiile noastre nu au inclus decat Koukounaries si orasul Skiathos, nu i-am dat ocol niciodata si sunt convinsa ca este cu totul altceva.

Pozele sunt intradevar minunate si ma fac sa-mi aduc aminte cu nostalgie de prima mea intalnire cu o insula greceasca.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.04.12 00:02:02]

Cred ca prezenta delfinilor se explica prin faptul ca aici in Sporade se afla primul Parc National Marin din Grecia care a fost creat in 1992.

Aceasta rezervatie se intinde pe 2200 km patrati (cea mai mare din Europa) si include insula Alonnisos si alte cateva insulite. Exista legi drastice in legatura cu pescuitul in zona, insulele respective pot fi vizitate cu o singura exceptie insula Piperi unde accesul este interzis. Rezervatia a fost creata pentru a proteja in special populatia de foci " Calugar" (Monk seal) o specie pe cale de disparitie in Mediterana cat si fauna si flora deosebita care se gaseste acolo.

[11.04.12 07:33:32]

Multumesc frumos tuturor, pentru completari, pentru ca ati citit si pentru ca ati acordat atentie randurilor mele.

Sarbatori frumoase tuturor va doresc!

si

scuze si multumiri moderatorului care se ocupa de poze, cred ca l-am chinuit excesiv de data asta!

roth
[11.04.12 20:57:09]

Si cand te gandesti ca poti ajunge numaidecat acolo, binenteles pe calea aerului si la un pret prietenos... mai ca as pleca acum.

Skiathos, plaja Koukounaries, pista aeroportului care e deschisa la ambele capete pentru a se ateriza contra vintului fiind una din cele mai scurte piste, stardutele in panta care duc la manastire sau diverse alte obiective, apusul de soare vazut dintr-un golfulet alaturat faimoasei plaje si cate ar mai fi de adaugat pentru a intregii tabloul neasemuit care se deschide in fata ta de cum zaresti insula.

De obicei, fiind in croaziera ai putin pt plaja si putin pt port/oras.

Se stie ca viata adevarata incepe dincolo de vacarmul

"comercial" care e la fatada.

Merita inchiriata o masina pt 1-2 zile si colindat, iar pe urma lenevit la una din multele plaje.

le_maitre
[12.04.12 13:23:37]

Un rw care-mi face dor de "duca" si tremura sufletul in mine ca mai am ceva vreme pana la concediu. Fotografiile atasate (doamne cata rabdare ai avut!) sunt absolut sugestive insa, cea mai mare surpriza, videoclipul este cel care te face sa simti briza batandu-ti pe obraji, imaginile fiind rapitoare.

Sarbatori Fericite si sa ne citim cu bine!!!

motaneata
[12.04.12 22:50:48]

Foarte frumos si interesant acest review, iar daca dupa ce il citesti, vezi si videoclipul, ai senzatia unei transmisii in direct. Totul parca se petrece acum.

Skiathos este, cu siguranta, o destinatie "necesara" pentru orice iubitor al Greciei. De mult tot planuiesc o "debarcare" acolo, intr-un periplu care sa includa Skiathos- Alonissos- Skopelos, dar costul ridicat al feribotului pentru masini ma tot face sa aman. Vreau sa haladuiesc pe-acolo vreo 3 saptamani si, de aceea, masina imi este strict necesara (inchirierea nu este rentabila pentru o perioada mai lunga).

Din cate am vazut si citit, inconjurul insulei face toti banii. Apropo, mi s-a parut mie sau iti cam tremura aparatul de filmat in maini cand Africana a trecut printre stancile alea? Ati oprit pe vestita plaja Lalaria?

Chiar atat de mult face vaporasul din Skiathos pana in Platanias, o ora si ceva?

Planul pentru vacanta de vara este secret, sau este public?

[13.04.12 06:22:22]

Multumesc pentru ecouri, ma bucura foarte mult si nu m-am chinuit deloc sa urc pozele, e adevarat ca rabdare am avut, insa cred ca mai mult am chinuit pe altcineva.

Africana nu a oprit la Lalaria, am vazut-o doar din mers, a incetinit acolo un pic.

Da asa mi s-a parut ca am parasit Skiathos de tot la 5 aproximativ si am ajuns in Platanias la 6 si un sfert.

Cand am trecut pe langa acea insulita stancoasa, toti marinarii erau pe marginile vasului si strigau tare de tot, vasul claxona infiorator sa nu vina alta barca din fata, incetinise mult si mie nu mana cu camera imi tremura, ci chilotii!

Planuri pentru la vara inca nu am si de asta e de vina criza prin care trecem si vacantele prea multe de anul trecut. Adica planuri exista ele, mai vechi, dar bani nu prea sunt deloc!

florina9
[29.04.14 16:43:16]

@ionescunic: Buna ziua, merg in PK pe 16 mai si sunt interesata sa merg in excursiile optionale ce se organizeaza: Meteora, Skyatos Athena. V-as ruga sa-mi spuneti o agentie, sau un ghid bun. Multumesc anticipat!

Ps poate preturi...

[08.07.14 13:13:54]

Ce pret are Africana, 15 euro de pesroana? De unde pleaca spre Skiathos? De la Agios Giorgios pana in insula sunt 5 km pe mare, mi se pare foarte mare pretul. Multumesc.

[08.07.14 13:35:18]

@mariustipa: eu am fost in 2011 deci raspunsul meu nu mai conteaza acum, a costat probabil 25 de euro de persoana si nu se pleaca de unde spui,

totul e scris in review, si pretul si de unde pleaca si unde se ajunge si ce se face acolo,

nimeni nu te obliga sa mergi cu Africana, daca o mai exista si nu a ruginit de tot,

poti alege altceva, un tur privat de exemplu...

[08.07.14 14:41:02]

@ionescunic: exista 6 Platanias in Grecia, nu e clar deloc daca vorbim de legatura intre continent si insula Skiathos, sau de un tur al insulei Skiathos.

Evident ca nu am obligatii de a alege o croaziera anume, nu inteleg tonul raspunsului tau.

[08.07.14 15:26:26]

@mariustipa: Imi pare rau pentru ton..., ai citi review-ul? macar pe diagonala?

[08.07.14 15:33:21]

@ionescunic: Nu e nici o problema, poate mi s-a parut mie;

sa stii ca l-am citit de 2 ori. pur si simplu nu vad de unde rezulta punctul de plecare, iar pe Platanias Google Earth nu il vede pe coasta sudica, in regiunea Ag Giorgios sa zicem.

Imi pare rau, dar nu vad.

[08.07.14 15:45:37]

@mariustipa: in review scris ca am plecat din Platanias Pelion, daca nu il gasesti desi e foarte usor, fiind in sudul extrem, cauta aici: 39.139347 / 23.275086, e chiar pe pontonul de unde pleca acum 3 ani Africana.

Agios Georgios se numeste defapt Katigiorgi, poate inseamna acelasi lucru, insa mie nu prea imi suna la fel, de acolo poti lua un taxiboat catre Skiathos.

[08.07.14 15:55:27]

@ionescunic: multumesc, acum e clar; de acolo masurasem e altfel cei 5 km pe mare.

ei bine, despre acel tarif de taxi boat ma interesam, dar nu e un capat de tara, oricum voi ajunge acolo, cu sau fara Skiathos.

[08.07.14 16:42:42]

@mariustipa: tariful l-am vazut in Skiathos, 60 de euro un drum, dar salupele-taxi stau in Skiathos si trebuie sunat ca sa vina sa va ia, in katigiorgi e doar un afis cu numarul de telefon.

[08.07.14 16:44:31]

@ionescunic: voi anunta pe forum pretul daca voi ajunge acolo. multumesc inca o data. 60 euro mi se pare enorm pt 5 km asa ca sau inot, sau renunt.

[21.09.14 17:08:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Peninsula Pelion" (deja existentă pe sait)

[21.09.14 17:19:20]

am fost, vaporasul circula dar nu era pret afisat, iar dimineata am plecat

red_dog
[23.04.16 12:13:30]

@ionescunic: intentionez sa evit costul nesimtit la ferryboatului din volos spre skiathos, motiv pentru care va rog sa-mi spuneti daca ar merita sa iau din katigiorgi un taxi boat pana in skiathos.

Precizez ca suntem patru adulti si trei copii pana in sapte ani, am lasa masinile in platanias sau katigiorgi (mi-ar parea mai in siguranta decat in volos).

Avem cazare undeva la 300 de metri de koukounaries asa ca transportul bagajelor nu ar fi o problema.

Nu stiu daca taxiboatul ar avea capacitatea sa ne transporte intr-o tura, pentru a deveni rentabil drumul.

Evident, la intoarcere as proceda asemenea.

Multumesc anticipat, as aprecia foarte mult o opinie in aceasta privinta.

[04.03.17 13:50:49]

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Volos/Pelion, VOLOS-PELION" (nou-creată pe sait)

dana2104, florina9, le_maitre, motaneata, red_dog, roth, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din/prin Pelion: