ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2012
STATUS: SILVER
SEP-2011

O zi in Amiens

AMIENS si catedrala sa

Am trecut de multe ori pe langa AMIENS si de fiecare vedeam pe autostrada panoul caramiziu ce indica catedrala ca monument unesco. Intr o zi mi am zis ca trebuie neaparat sa l vizitez; zis si facut. Am profitat de momentul unui targ medieval, m am gandit ca o sa distrez copilul si apoi sa vizitam catedrala.

Surpriza, in drum spre targ, trecem printr un cartier cu adevarat medieval, cu strazi din epoca, cladiri, tot si cu o zona cu canale si case construite exact ca la Venetia, in buza canalelor, pline de flori.

A doua mare surpriza, catedrala care este neinchipuit de frumoasa, cea mai frumoasa pe care eu am vazut o in Franta. Basoreliefuri colorate in interior cu niste detalii incredibile, vitraliile, mozaicul. Toate povestea despre viata Sf Ioan Botezatorul; de ce?

Pentru ca acolo se afla moastele, mai exact CRANIUL Sf IOAN BOTEZATORUL.

Si a treia maaaare surpriza: in fiecare seara este un spectacol magnific de sunet si lumini care coloreaza catedrala asa cum a fost ea construita. Un spectacol gratuit care se tine vara si la sarbatorile de iarna si care merita vazut.

Daca mergeti in FRANTA si aterizati la BEAUVAIS, merita sa faceti un drum scurt 50 km in tren sau autocar pana la AMIENS. Si nu uitati sa intrati si in BEAUVAIS sa vizitati catedrala.

amiens-cathedrale.com/home.html

Trimis de anami in 09.04.12 00:51:30
Validat / Publicat: 09.04.12 06:33:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: locuiesc in Fr

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anami); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 spectacol de sunet si lumini la catedrala , care o coloreaza exact cum a fost initial

pagină generată în 0.219518899918 sec