ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2012
STATUS: APOLLO
SEP-2010
2 AD. + - COPII -- v: --

Un hotel bun de 5*, un sejur plăcut

Perioada sejurului a fost 28.08-07.09.2010.

Am ales acest hotel la sugestia unor prieteni cărora, la rândul lor, le fusese recomandat de către cei de la o agenție în care ei aveau încredere, pentru că era un hotel de 5 stele relativ nou (construit cu 1-2 ani înainte) și pentru că aveam ocazia de a petrece câteva zile împreună cu aceștia, sejururile noastre suprapunându-se pentru câteva zile. Astfel am aflat de stațiunea bulgărească Primorsko, de care nu auzisem până atunci, aflată la 52 de kilometri sud de Burgas și chiar de Duni, nu departe de granița cu Turcia. Orașul-stațiune Primorsko are două plaje: plaja de nord, preferată de surferi pentru valurile impresionante, și plaja de sud, preferată de familiști pentru valurile mai mici și marea mai calmă.

Drumul

Am mers cu mașina personală și am ales un traseu diferit de cel ”clasic” Varna-Burgas și anume: București-Giurgiu-Ruse- Razgrad-Târgoviște-Omurtag-Kotel-Karnobat-Burgas-Sozopol-Primorsko, pe care îl și recomand.

Avantajele traseului propus de mine constau în faptul că este mult mai rapid fiind mult mai liber și cred că și mai scurt. Am dorit să evit tronsonul Varna-Burgas care este extrem de aglomerat, cu multe serpentine și zone întregi cu o singură bandă pe sens (timp pierdut, rău de mașină și depășiri periculoase sau imposibile).

Parcarea

Am ajuns la hotel puțin după ora 11, am dat jos bagajele și am fost îndrumați să parcăm mașina pe unul din cele două terenuri virane cu iarbă aflate de o parte și de alta a corpului principal al hotelului. Am ales terenul din dreptul restaurantului, astfel că ne puteam vedea mașina în timp ce luam masa. Parcarea este gratuită, nu cred că era și păzită, deși am văzut o cameră de supraveghere. Important este faptul că nu am avut probleme. Există și o parcare subterană, dar nu am văzut vreo mișcare acolo timp de 10 zile, astfel că am presupus că nu era funcțională... Pe toată perioada sejurului nu au fost niciodată mai mult de 4-5 mașini cu numere românești, o performanță pentru litoralul bulgăresc, în general invadat de compatrioții noștri.

Cazarea

Check-in rapid, chiar dacă ajunsesem cu câteva ore înainte de ora 14.00, am primit imediat brățările de all inclusive, câteva explicații într-o engleză aproximativă cu privire la conceptul de all inclusive de la acest hotel, iar un bell boy ne-a transportat bagajele până în camera aflată la etajul 5.

A fost una din puținele dăți în care am fost mulțumită din prima de camera primită, neavând nici un motiv să solicit schimbarea acesteia. Camera este foarte spațioasă, elegantă și curată, cu două paturi lipite, foarte confortabile, un fotoliu extensibil, televizor LCD, minibar, seif, aer condiționat. Lenjeria, impecabilă, ne-a fost schimbată la trei zile. Mi-a plăcut mocheta nouă, groasă și foarte curată care acoperea podeaua camerei. La fel și pe holuri era o mochetă groasă și nouă care acoperea zgomotul pașilor. Balconul spațios al camerei, dotat cu două scaune, o măsuță și uscător de rufe mare ca al meu de acasă, oferea o vedere superbă la mare, piscină și terasa restaurantului. M-a impresionat baia spațioasă și la fel de curată ca și camera, cu cadă de baie, dar și cu cabină de duș, instalațiile sanitare moderne și noi. Ca o curiozitate, atât în baia noastră, cât și în cea a prietenilor noștri lipsea furtunul de duș de la bateria de la cadă, altfel funcțională. Consumabilele din baie, completate zilnic, au fost de foarte bună calitate. Prosoapele, albe și noi, cu numele hotelului pe ele, au fost schimbate zilnic, chiar fără a solicita acest lucru. Curățenie în cameră s-a făcut zilnic, nu am avut nimic de reproșat cameristei, pe care am omenit-o abia spre sfârșit.

Hotelul are două lifturi panoramice, deosebit de frumoase. Pe parcursul sejurului, vreo trei zile unul din ele nu a funcționat, dar, chiar și așa, nu am avut probleme să așteptăm la lift. Majoritatea oaspeților hotelului erau slovaci și polonezi, puțini bulgari și puțini români.

Restaurante și baruri

Hotelul oferă două regimuri de masă: demipensiune și all inclusive, diferențierea între acestea făcându-se prin culoarea brățărilor. Cam două treimi din turiști preferaseră all inclusive. Micul dejun se lua la comun, însă pentru cină eram cumva împărțiți în două serii; cei care aveau demipensiune mâncau de la 18.00-19.30 și apoi urmam noi cei cu all inclusive. Ajungând într-o seară mai devreme la cină n-am putut să nu remarc că mâncarea era mai bună la AI, în sensul că tăvile golite erau înlocuite cu alte feluri de mâncare, mai bună, mai multe feluri cu carne. Restaurantul dispune și de o terasă generoasă. În măsura în care vremea ne-a permis, noi am mâncat mai mult pe terasă.

Micul dejun era unul tipic hotelurilor bulgărești de 4-5 stele, oferind un bogat sortiment de mâncăruri pentru toate gusturile, însă aproape identic în fiecare zi. Acest lucru nu a fost o problemă datorită varietății suficient de mari de feluri oferite, însă noi începusem să facem glume că am putea să ne umplem farfuriile chiar legați la ochi, deoarece fiecare fel de mâncare se afla în fiecare zi în exact același loc. Surpriza la acest hotel a constat în faptul că eram întâmpinați în fiecare dimineață cu o cupă de șampanie, șampanie care putea fi consumată gratuit și pe tot parcursul zilei. De asemenea, acesta a fost singurul hotel din Bulgaria din cele vizitate de mine la care am beneficiat gratuit dimineața de fresh-uri de portocale și/sau grapefruit stoarse în fața noastră, care, chiar dacă erau dublate cu apă, erau totuși clar naturale.

La prânz și la cină sortimentele se mai schimbau, repetându-se la 3-4 zile. Mâncarea a fost foarte bine gătită și foarte gustoasă. Ne-au lipsit doar grătarele făcute în fața noastră cum erau cele de la Duni.

Mai există și un restaurant a la carte pe care nu l-am văzut funcționând niciodată pe durata sejurului meu, însă l-au deschis pentru a mânca în două seri când a plouat pentru a evita aglomerația din restaurantul principal, terasa nefiind utilizabilă pe ploaie.

Există trei baruri: barul de la restaurant, barul de la piscină și barul de la discotecă, la toate servindu-se aceleași băuturi locale, cocktail-uri, bere, vin și băuturi răcoritoare ca la orice all inclusive. Personalul a fost amabil, chiar dacă nu stăpânea limba engleză. La nivel de bază ne înțelegeam.

În plus, la barul de la piscină făceau pizza excelentă (2-3 sortimente, cea cu ciuperci a fost preferata mea), sandvișuri și niște clătite uriașe zilnic între 10-17.

Plaja și marea

Prima precizare pe care doresc să o fac este aceea că hotelul nu se află pe plajă, ci la o oarecare distanță de aceasta. Pe site apare ca fiind la o distanță de 50 de metri de plajă. În realitate, sunt cam 200 de metri pentru că se traversează zona dunelor protejate, însă nu distanța este problema, ci faptul că nu este plaja hotelului, astfel că nu dispune de șezlonguri și umbreluțe gratuite și nici de beach-bar. În opinia mea, acestea sunt singurele minusuri ale acestui hotel.

Plaja este foarte lată, cu nisip fin, cu intrarea lină în apă, apa mării caldă și foarte curată, în majoritatea timpului cu valuri spectaculoase. Plaja este permanent supravegheată de salvamari extrem de vigilenți, astfel că în zilele cu valuri cu greu puteam intra în mare acompaniați de fluierele acestora. Mare diferență față de plajele de pe litoralul românesc unde săream în valuri și ne zbenguiam în voie. Cea mai mare parte a plajei este ocupată de șezlonguri și umbrele la prețul de 7 leva fiecare, dar se poate face plajă și pe prosop sau cearceaf în zona dinspre mare. Am preferat să folosesc cearceaful din dotare și să îmi cumpăr cu 8 leva propria umbrelă de la tarabele aflate în apropierea plajei. La intrarea pe plajă există o terasă cu prețuri rezonabile unde găsești o apă, o bere, un suc, o cafea sau o înghețată, dar astea sunt costuri suplimentare, situație neplăcută pentru cei care au plătit deja pentru all inclusive.

Hotelul dispune de două piscine: una exterioară, foarte largă și deloc aglomerată, dar și adâncă (cred că 1,70 m, dar nu vreau să greșesc) și alta interioară, dar care comunică cu exteriorul fiind, de fapt, semiacoperită. Alături de aceasta din urmă, în zona acoperită se află și o piscină micuță cu jacuzzi, dar apa din acesta era foarte rece, chiar și când era cald afară. La piscină beneficiam de umbrele și șezlonguri gratuite și suficiente ca număr, barul era aproape, astfel că dupăamiaza preferam să rămânem la piscină.

Existau și animatori în hotel care se ocupau de copii, dar destul de slăbuț din ce am văzut, fără a fi interesată direct de acest aspect.

Există internet wireless gratuit în lobby și pe terasă și prin cablu în camere. Cablul se poate obține gratuit de la recepție. În camera noastră nu a funcționat, dar mergea cu același cablu la prietenii noștri, astfel că am ales să mergem cu laptop-ul în lobby sau pe terasa restaurantului și a fost OK.

După cină ne plimbam prin stațiune. Hotelul se află la 200 de metri de centrul stațiunii. Este un oraș-stațiune modest și destul de liniștit, asemănător cu Eforie Nord de acum 20 de ani (că nu știu cum mai este acum), curățel, cu mici hoteluri, restaurante, câteva străzi cu magazine de tot felul, prețuri rezonabile (nu am cumpărat decât câteva tricouri, magneți de frigider și alte suveniruri). Există și un aquapark, cu ceva tobogane, nimic deosebit privit din afară.

Într-o zi înorată am plecat să vedem și plaja de sud, ne-am plimbat pe o faleză foarte frumoasă care făcea legătura între cele două plaje de nord și de sud, am ajuns în portul Primorsko, am admirat peștii din râul Ropotamo, ne-am plimbat prin pădurea deasă din apropierea râului.

Am petrecut un sejur liniștit la acest hotel, m-am odihnit, m-am plimbat. Am avut ghinionul ca vremea să nu țină cu noi. Cred că am bătut recordul cu 5 zile cu ploaie din 11 zile de sejur, dar acesta este riscul când mergi la sfârșit de sezon și oricum nu este vinovat hotelul pentru această situație. Consider că am plătit un preț corect pentru serviciile primite și recomand acest hotel. Merită să plătești în plus pentru a avea vedere la mare, dar trebuie cerută o cameră la un etaj superior, 5 sau mai sus.

Trimis de nicole33 in 08.04.12 19:39:53
Validat / Publicat: 08.04.12 21:17:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: 2xAquaazur-Constantin și Elena, Kaliakra Superior - Albena, 2xMarina Royal Palace - Duni, 2xRoyal Bay - Elenite, 2xRoyal Park - Elenite, Miramar- Obzor, Viva - Nisipuri,

VIZUALIZĂRI: 2189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Grand Hotel Primorsko - camera dublă standard

mariana.olaru
[09.04.12 16:40:16]

Frumoase impresii, echilibrate și argumentate aprecieri, perfectă ilustrare cu fotografii! Mi-a plăcut review-ul tău și l-am votat cu regretul că nu sunt eu cea care să-ți aducă superbonusul, căci îl merită!

nicole33AUTOR REVIEW
[09.04.12 20:43:41]

@mariana. olaru:

Îți mulțumesc frumos pentru aprecieri și pentru vot.

Vă mulțumesc tuturor celor care ați citit impresiile postate și le-ați apreciat.

mariana.olaru, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂPrimorsko Del Sol [ex. Grand Primorsko]: