ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2012
STATUS: APOLLO
MAY-2010
2 AD. + - COPII -- v: --

Royal Club Victoria – Elenite

Mi-am propus să scriu aici despre întreg resortul Royal Club Victoria din Elenite, Bulgaria, cu accent pe facilitățile de distracție oferite turiștilor, indiferent de hotelul în care aceștia sunt cazați.

Am fost de două ori în acest resort în 2009 și 2010 și intenționez să revin și anul acesta (2012). Ambele sejururi au fost în extrasezon și poate de aceea impresiile mele sunt extraordinare în comparație cu majoritatea review-urilor citite de mine ulterior pe acest site, dar voi încerca să argumentez cu fotografii toate afirmațiile.

Prima dată am fost într-un sejur scurt de numai trei nopți, de joi până duminică, neplanificat. Ne-am hotărât brusc să plecăm, în urma găsirii unei oferte extrem de avantajoase, de nerefuzat. Ne-a plăcut atât de mult încât am revenit anul următor pentru un sejur de nouă zile. Ambele sejururi au avut loc la sfârșitul lunii mai (28-31, respectiv 22-30) și am fost cazată atât la Royal Bay, cât și la Royal Park, dar despre condițiile de cazare și masă voi povesti la rubricile hotelurilor respective.

Elenite este singura stațiune din Bulgaria orientată complet spre sud, prin urmare foarte însorită întreaga zi, amplasată într-un golf superb aflat între munte și mare. Soarele răsare din partea stângă și apune în partea dreaptă cum privești spre mare. Apa mării este foarte curată, iar plaja este cu nisip fin.

Drumul spre Elenite a fost destul de lung, dar fără incidente. Traseul ales de noi a fost următorul: București-Giurgiu-Ruse-Razgrad-Schumen-Varna-Sunny Beach-Elenite. Stațiunea se află la 9 kilometri de Sunny Beach, iar drumul se termină în poarta resortului.

Prima surpriză a constituit-o faptul că nu aveam acces cu mașina în interiorul resortul și că trebuie să lăsăm mașina pe o tarla din vecinătate printre multe alte mașini, majoritatea bulgărești, parcate haotic. Avantajul a fost că ”parcarea” a fost gratuită. Anul următor istoria s-a repetat, cu singura diferență ce deja lucrau la amenajarea unei parcări care urma să fie cu plată și cu bariere. Deși am avut ceva emoții, din fericire, nu au fost probleme. O mașinuță electrică în genul celor de golf a venit imediat la mașină, ne-a luat bagajele și pe noi și ne-a dus până la recepție. Ulterior, pe parcursul sejurului, am apreciat măsura interzicerii accesului auto în resort ce are ca avantaj lipsa zgomotului și a gazelor de eșapament.

În cadrul resortului există posibilitatea cazării la unul din cele patru hoteluri de 4*: Royal Park, Royal Bay, Atrium și Andaluzia, aflate chiar pe plajă, la vilele de 3-4*, cu două sau trei niveluri, împrăștiate printre brazi pe un deal, la distanțe variabile față de plajă și, mai nou, la hotelul Royal Castle 5* (aflat în construcție la data sejurului meu). Regimul de masă este all inclusive. Turiștii cazați în resort au acces la toate barurile, doar pentru serviciile de masă fiind legați de hotelul în care sunt cazați.

Există patru restaurante a la carte:

-Restaurantul Sozopol, cu specific bulgăresc, program 18.00-22.30;

-Restaurantul SunShine, cu specific european, program 18.00-22.30;

-Restaurantul Taliana, cu specific barbeque, program 18.00-22.30;

-Restaurantul Mediteranean (pește), cu plată.

Accesul la primele 3 este gratuit și nelimitat, fiind necesară rezervarea prealabilă făcută în dimineața zilei respective. Nu știu cum stau lucrurile în plin sezon, însă, în perioada în care am fost eu, nu era deschis decât restaurantul bulgăresc Sozopol, iar rezervarea am făcut-o direct la recepția hotelului, fără să stau la vreo coadă (eram singura), am stabilit ora dorită de mine și am fost trecută pe o listă, nu înainte de a fi informată că pot face același lucru în fiecare zi dacă doresc. Mâncarea a fost foarte gustoasă și servirea ireproșabilă, totul într-o atmosferă plăcută. Cei mai mulți dintre turiștii din restaurant erau cazați la vile și preferau să mănânce aici seară de seară.

Ca alternative de luat masa pe parcursul zilei ar fi:

-The Ship, program 10.00-17.30, hot dogs, bere și băuturi răcoritoare;

-The Champignon Gabkata, program 10.00-17.00, pizza, kebap, bere și băuturi răcoritoare;

-Snack bar Philipopolis, program 10.00-22.30, sandwich, biscuiți, prăjiturele, bere și băuturi alcoolice și răcoritoare.

Pentru copii (4-12 ani) există miniclubul Aladin, aflat în apropierea hotelului Royal Bay, cu piscină pentru copii, loc de joacă, animatori, program 10.00-12.00 și 15.00-17.00.

Seara distracția se mută la Broadway Animation Hall, program 20.00-24.00, unde minidiscoteca pentru copii este urmată de diverse spectacole și concursuri și apoi discotecă. Sala este sub formă de amfiteatru, în trepte, spectacolele fiind urmărite de la masă, la un pahar de orice (bere, vin, băuturi răcoritoare și alcoolice). Mi-a plăcut mult acest loc, nu atât pentru spectacole, care erau slăbuțe, cât pentru confortul oferit, pentru faptul că puteam sta civilizat pe un scaun la o masă, cu vizibilitate perfectă asupra scenei și a ringului de dans, având barul aproape. Am comparat acest loc cu amfiteatrele din resorturile turcești de 5*, care, în majoritatea lor, erau mult mai incomode.

Alături de Broadway Hall se află discoteca Galaxy Night Club, program 22.00-01.00. Nu am stat niciodată mai târziu de miezul nopții. Atmosferă plăcută, muzică bună, băuturi alcoolice și cocktailuri OK, puțini doritori.

Tot în apropiere se mai află un bar Fregate Irish Pub, interesant decorat, pustiu de fiecare dată, poate și pentru faptul că este cu plată.

Pe plajă atrage atenția Beach barul, program 10.00-23.00, frumos amenajat, cu un bogat sortiment de băuturi locale și internaționale, dar cu plată. La fel, clienții vin, văd și pleacă.

Nu am reușit să înțeleg rostul acestor baruri contracost în cadrul unui resort all inclusive. Ce fițe și figuri trebuie să ai încât să plătești consumația la aceste baruri, în condițiile în care găsești la tot pasul prin resort baruri gratuite?

Mai există câteva baruri în resort: unul la subsolul hotelului Royal Park și altul cu plată la Hotelul Atrium (Piano Bar).

Există club de internet la subsolul hotelului Royal Park contracost.

Bowlingul este de asemenea contracost, iar biliardul, accesul la sala de fitness și la terenul de tenis sunt gratuite.

Centrul spa se află chiar în centrul resortului în zona cu magazine. Nu am fost.

Am lăsat la urmă piesa de rezistență a acestui resort: Atlantida Aquapark. Pentru turiștii cazați în resort, indiferent de hotel, accesul la parcul acvatic este gratuit. Din păcate, doar accesul. Pentru restul, intrarea costă 15 leva de adult. Copiii au gratuitate, dar nu mai știu până la ce vârstă sau înălțime. Cei mai mari plătesc la fel ca persoanele adulte. În perioada sejurului meu nu am văzut persoane venite dinafară, toți aveau brățări la mâini. Șezlongurile și umbrelele se plătesc cu 5 leva fiecare. De asemenea, băuturile de la Aqua bar se plătesc. Puteam intra cu băuturi luate de la alte baruri din resort, dar drumul e prea lung ca să merite efortul.

Parcul acvatic este compus din două zone cu mai multe tobogane, una pentru adulți și una pentru copii. Fiind abia deschis, nu am prins toate toboganele în funcțiune, la unele se mai făceau încă probe. Păcat, că erau cele mai interesante.

Referitor frumusețea și curățenia întregului resort nu am decât cuvinte de laudă. Multitudinea spațiilor verzi extrem de bine îngrijite, aleile bine luminate noaptea și faleza care se întinde pe toată lungimea resortului reprezintă o altă oportunitate pentru cei care preferă plimbările liniștite agitației spectacolelor și discotecilor. Permanent, indiferent de ora la care am circulat prin resort, am avut o senzație de siguranță, datorată în mare parte prezenței celor de la security care supravegheau cu discreție în primul rând accesul doar al celor cazați aici, cât și să nu apară manifestări comportamentale necorespunzătoare.

Plaja și marea sunt excelente în acest golf. Apa a fost acceptabilă pentru baie la sejurul din 2009 și puțin cam rece în 2010, încălzindu-se treptat. A doua oară eu nu am putut să fac baie decât în ultimele zile. La piscină apa era cam la aceeași temperatură ca și marea. Plaja este suficient de lungă, cu nisip fin, cu porțiuni mai late sau mai înguste. Cea mai lată și mai bună mi s-a părut a fi în fața hotelului Royal Park. Marea se adâncea treptat, dar panta nu era atât de lină ca la Duni sau ca la Mamaia. Personal nu am văzut pietre în apă sau dacă au fost nu le-am găsit eu. Șezlonguri erau pe alese, la orice oră, dar asta în extrasezon, nu știu dacă în vârf de sezon, cu toate hotelurile și vilele pline, ar mai ajunge pentru toți turiștii. Oferta de șezlonguri fiind mult mai mare decât cererea, nimeni nu-și rezerva locuri de dimineață, nefiind logic. La piscină mai vedeam prosoape și diverse obiecte lăsate pe șezlonguri, dar se găseau și destule libere.

Consider acest resort comparabil cu Duni Royal Resort ca și concept și realizare, fiecare având plusurile și minusurile lui. Atlantida Aquapark este un plus pentru Elenite, la Duni neexistând nici un fel de tobogan, la fel vegetația este mai bogată la Elenite, dar la fel de bine îngrijită, faptul că 4 din 5 hoteluri se află chiar pe plajă față de 2 din 4 la Duni și distanța ceva mai mică față de România. Ca minusuri față de Duni aș remarca parcarea care aici pare o glumă proastă (deși nu am avut niciun fel de problemă parcând pe arătură) și mâncarea mai puțin variată și mai slabă calitativ. Referitor la confortul camerelor e mai greu de făcut o comparație pertinentă, deoarece la Duni am stat doar la Marina Royal Palace 5*, iar la Elenite am stat la două hoteluri de 4* și nu are sens să compar hoteluri clasificate diferit.

Citind multitudinea de impresii despre acest resort, majoritatea negative, și comparând cu experiența personală repetată de aici, concluzia este clară: recomand cu toată încrederea un sejur la Royal Club Victoria din Elenite, dar nu în vârf de sezon, când este posibil să nu facă față afluxului mare de turiști și, de aici, inevitabilele nemulțumiri. În ambele sejururi am întâlnit relativ puțini români, majoritari fiind nemții și englezii, ceva ruși și moldoveni, toți având un comportament decent.

Trimis de nicole33 in 02.04.12 20:35:42
Validat / Publicat: 03.04.12 06:37:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: 2xAquaazur-Constantin și Elena, Kaliakra Superior - Albena, 2xMarina Royal Palace - Duni, 2xRoyal Bay - Elenite, 2xRoyal Park - Elenite, Miramar- Obzor, Viva - Nisipuri, Grand Hotel Primorsko - Primorsko

VIZUALIZĂRI: 6374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Royal Club Victoria - Elenite - Poarta de intrare in resort
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2014 PMA (din 14 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster10 [03.04.12 06:36:33] »

Review-ul de fata este o compilatie a urmatoarelor doua aparute pe site Royal Bay si Royal Park, multe dintre elementele celor doua impresii regasindu-se aici mot a mot.

Din acest motiv am retras pma std, putand fi votat simbolic -1/+1.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
nicole33 [03.04.12 06:48:13] »

@webmaster10:

OK, dacă așa consideri, nu mă deranjează.

Știu că sunt pasaje care se repetă, deși nici pe departe în integralitatea review-ului și aș da doar exemplul comparației cu resortul de la Duni.

Ideea a fost de a prezenta conceptul de resort de la acest club, aspecte de interes general, comune oricărui hotel de aici, facilități la care ai acces oriunde ai fi cazat. Inclusiv pozele sunt mai mult cu stațiunea în ansamblul ei, cu aquaparkul, doar serviciile de cazare și masă fiind specifice unui hotel anume, în rest putându-te distra oriunde.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
webmaster15 [03.04.12 07:07:21] »

aș da doar exemplul comparației cu resortul de la Duni.

Corect, insa "statiunea" Duni nu are rubrica speciala gen "Descopera Duni", toate review-urile concentrandu-se pe resorturi (vezi aici).

nicole33 [03.04.12 21:18:08] »

@webmaster15:

Se pare că nu am fost bine înțeleasă sau gândim total diferit problema. Sunt totuși curioasă cum ar fi interpretate de către moderatori impresiile unui user care a fost cazat la Duni în două sau mai multe din cele 4 hoteluri de acolo și se apucă să descrie la rubrica fiecărui hotel din cele vizitate cum a făcut plajă pe exact aceeași plajă, a mâncat la exact aceleași restaurante, a jucat tenis sau minigolf pe aceleași terenuri și a participat la aceleași spectacole în exact același amfiteatru. L-ați acuza cumva că a făcut compilație cu propriile sale impresii de la un hotel sau altul la partea de plajă sau la cea de distracție? Întrebarea e puțin retorică pentru că eu nu am stat decât la Marina Royal Palace de două ori și voi merge săptămâna viitoare tot acolo pentru a treia oară, dar au fost situații de genul celei expuse cauzate de overbookingul de la Duni.

Mulțumesc și scuze pentru off-topic.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
webmaster10 [03.04.12 21:28:02] »

@nicole33, imi permit sa-ti raspund, deoarece eu am generat aceasta situatie. Intr-adevar "vedem" diferit situatia; dupa cum ai observat, pma-urile la cele doua rw de cazare din complex au fost pastrate. Insa nu mi se pare ok sa realizezi o compilatie a celor doua impresii care sa beneficieze la randul lor de pma.

Stiu ca pma-urile nu te incalzesc, deci nu vad rostul discutiei.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
beilicci [14.12.12 15:18:18] »

Poti te rog sa imi spui daca se poate lua masa la oricare dintre hoteluri indiferent unde esti cazat?

nicole33 [15.12.12 00:09:31] »

@beilicci:

Din păcate, acest lucru nu este posibil. Nu poți mânca decât la restaurantul hotelului în care ești cazat, însă poți bea la barul oricărui alt hotel, pe lângă celelelate baruri din resort.

Cu rezervare prealabilă, poți mânca și la restaurantele a la carte.

Ai acces gratuit la șezlonguri pe plajă și la piscină oriunde în resort, indiferent de hotelul la care ești cazat.

La fel, nu plătești intrarea la Atlantida Aquapark.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorud [04.07.13 15:15:29] »

Ca sa nu folosesc inutil spatiul alocat si pentru a evita comentariile de prisos voi descrie foarte succint si totodata foarte complet si reprezentativ tot ceea ce este legat de acest complex - "Victoria Group, Elenite" si aferentul "All inclusive":

- Totul este un ULTRA-MEGA JEG!!!

lili.s [03.06.18 15:37:57] »

@nicole33: multumim pt review. foarte elocvent.

beilicci, lili.s, nicole33