ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2012
DIN: alba iulia
ÎNSCRIS: 24.10.09
SEP-2010

Cumparaturi la Viena

Deoarece m-am ingrasat si dupa o raita prin magazinele din oras, vazand preturile m-am hotarat sa plec la Viena. Am cautat prima data cazare pe internet, am gasit o pensiune detinuta de un roman, pentru romani, daca cautati pe net o gasti, daca ma laa administratorul site-ului v-o spun si voua.

Am plecat din Alba Iulia in 10 sau 11 sept. si prima zi am fost la Pandorf. Intr-adevar am gasit reduceri bune, mi-am cumparat haie de 150 euro. La Champion de ex. un tricou costa 5-6 euro, un trening bumbac (bluza si pantaloni) 17 euro. Al treilea produs era gratuit. La adidas erau tricouri cu 5 euro, treninguri cu 20 euro, ce mai am cumparat haine pe care abia le puteam cara la masina de 150 euro. La Levi's erau blugi si cu 9 euro.

Am plecat la Viena, Ne-am cazat, proprietarul ne-a asteptat, ne-a dat o harta a Vienei cu punctele turistice insemnate pe ea si eventual daca nu ai iti da un GPS.

A doua zi am fost la SCS. Acolo am fost debusolata. Erau reduceri de 75 %, nici nu mai stiam in ce magazin sa intru, nici nu mai incercam hainele, le luam dupa marime... Neaparat sa intrati la Yves Rocher, are reduceri tot timpul iar produsele sunt super. Vezi ca la trei produse cumparate iti da un cadou. Vanzatoarea se face ca uita. Ce mai... am stat pana pe la 17,00 in SCS, am cheltuit 250 euro. Am cumparat tot ce mi-a cazut in mana. Dar vedeti ca langa SCS mai sunt cateva magazine foarte OK! , dati o raita si pe acolo, pentru ca gasiti si acolo ceva de cumparat. Eu mi-am gasit cizme de cauciuc colorate cu 9 euro, reduse de la 50 euro. Cand am ajuns acasa si am despachetat cumparaturile, am umplut coltarul cu haine: bluze Tom Taylor, Champion, Addas, 3 treninguri, 2 perechi de blugi stramti - 19 euro- pantaloni, camasi, veste tricotate dantelate, geanta piele - 19 euroEtc, Etc.

Deci mergeti fratilor!!! http://www.cazare-austria.ro/

Trimis de munteanbeatrice in 07.03.12 15:46:02
Validat / Publicat: 07.03.12 17:17:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 22591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (munteanbeatrice); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Corina70
[09.03.12 10:25:11]

la cumparaturi de aprox 400 euro, ai platit transportul si cazarea inca 300 euro. practic poti considera ca pretul fiecarui articol este aproape dublu fata de cat ai platit in magazin. e posibil chiar si asa sa iesi mai avantajos fata de preturile din romania, insa nu stiu daca merita sa faci un drum special numai pentru shopping. tu ai avut avantajul apropierii de granita cu ungaria si austria, insa cei din constanta, de exemplu, nu cred ca ar considera rentabila deplasarea, nici cu masina, nici cu avionul...

vlado2
[10.03.12 08:56:16]

Sper ca ai pastrat si 15 euro pentru un abonament de 1 luna la sala. Ca sa nu pleci la anu' la o noua raita prin magazine)). Glumesc, desigur.

Interesante informatii.

[13.03.12 12:09:07]

@Corina70: Da, Corina, dar de 400 euro am cumparat haine cat as fi dat in Romania 1400. Anul acesta vreau sa ma duc cu avionul si sa inchiriez o masina de acolo. Tot pe acolo as fi cu cheltuielile. Hotelul de care am scris te aduce si te duce la aeroport si iti gaseste masini ieftine pentru inchiriat. Patronul e super OK. Te ajuta cu tot ce vrei.

[13.03.12 12:21:30]

@vlado2: din pacate, nu. De aceea ma gandesc sa ma mai duc o data si anul acesta. glumesc, desigur...

[13.03.12 12:29:01]

@ munteanbeatrice

afara de aspectul pretului, sa nu uitam ca, majoritatea produselor de marca pe care le-am vazut eu in romania, nu sunt originale ci falsuri importate din turcia, asia, etc.

nu spun asta din auzite ci din experienta proprie. vara trecuta am intrat intr-un magazin de sport de pe faleza din neptun si am ramas cu un gust foarte amar. pot spune fara sa exagerez ca, nu am gasit un pantof, o gheata sport, un short, etc., pe care sa nu-l fi demascat ca fals de la o posta. in schimb preturile erau la fel ca-n occident... -

[13.03.12 12:38:13]

@Michaell: ai dreptate, la Viena esti sigur pe ceea ce ce cumperi, deoarece cumperi direct din magazinele lor. La Pandorf am intrat si la Dior. Sa sti ca si acolo erau reduceri masive. M-am uitat la o poseta care initial era 2500 euro, acum era 800 euro. Nu stiu din ce colectie o fi... dar e totusi o diferenta. Adevarul este ca poti gasi tot ce vrei dupa buzunar.

[13.03.12 13:14:50]

@ munteanb.

sa ma ierte toti sfintii... 800 € pentru o poseta... ?!! auleu!? la voi a erupt cumva un vulcan de bani?

tot mai des imi spun prietenii ca se obsearva faptul ca am plecat de multi ani din RO... citind randurile tale, nu pot decit sa le dau dreptate... -

[13.03.12 15:28:49]

@Michaell: Cred ca ai citit ca este DIOR. Cei cu fite si bani isi pot cumpara... si crede-ma ca sunt multi. Sincer eu n-as da nici 200 euro pe o poseta, dar sunt si cei care dau si 2000.

Eu mi-am cumparat o poseta de la SCS Viena cu 19,90 euro superrrrrrrrrrrrrrr.

[13.03.12 15:34:30]

@ munteanbeatrice

da, te cred. mai mult glumeam. sa-si cumpere fiecare ce vrea.

totusi: spui ca sunt multi cu bani (in romania) eu spun contrariu: sunt putini! raportat la 20 de mil. de loc. citi are romania, sunt o gramajioara mica de tot, cei care au bani. marea majoritate isi rod unghiile de foame... si nervii de grija zilei de maine.

cucu2oo1
[10.12.12 00:29:07]

Buna Beatrice,

Am tot citit pe forumuri si pe site-ul amfostacolo.ro tot ce s-a scris de pandorf. Multi care au fost la cumparaturi pe acolo probabil au fost doar in trecere sau doar s-au limitat la unele magazine mai mici sau sport. Ma intereseaza sa stiu daca preturile la produsele de "firma" sunt chiar piperate. Vreau sa fac o excursie numai pe shopping in Ianuarie dar nu stiu exact unde sa merg, si as dori sa stiu daca se merita sa ajung la Parndorf. Imi poti da exemple de reduceri?

[10.12.12 13:11:08]

@cucu2oo1: Daca vrei sa mergi la cumparaturi in Pandorf iti recomand luna februarie. Atunci sunt reducerile cele mai mari.

Eu mi-am cumparat asa: tricouri cu maneca lunga de la Champion, 2+1 gratis- un tricou pana in 5 E, trening Champion din bumbac - 17 euro, tricouri Tom Taylor - pana in 5 E, 2 perechi blugi Mango stil colant - 19 euro /buc, scurta Mango - 29 E/buc, geanta de la o firma care nu este in Romania - nu mai stiu cum ii spune - 19,99 euro redusa de la 75 euro, vesta multicolora din lana - 10 euro redusa de la 50 euro, pantaloni gen military Kaki 15 euro redusi de la 50 euro, o bluza superba bleumarin nu stiu firma ca nu am auzit de ea - 15 euro redusa de la 60 euro.

Nu mai retin multe firme de unde am cumparat deoarece la noi in tara nu sunt inca si eu am obiceiul sa tai etichetele la haine pt ca nu le suport, ma deranjeaza la gat.

Pt sotul meu de la Gin tonic 2 camasi in carouri cu 9,99 euro bucata, Adidasi- pantof Nike cu 39,99 e, Trening Champion din bumbac gri 24 euro.

La mango am stat 3 ore in magazin, pur si simplu nu stiam ce sa cumpar. Pentru barbati am vazut costume superbe la 100 euro reduse de la 400 euro, eu nu am cumparat pt ca sotul meu se imbraca mai casual. Ce sa mai zic, pulovere, tricouri de la firme diverse.

Iti recomand sa mergi SGS in Viena, e aproape de autostrada, ai indicatoare peste tot si sunt multe magazine care nu sunt in Pandorf.

Pentru produse de lux de asemenea sunt reduceri, dar reduceri adevarate, nu ca pe site-urile de la noi.

Nu uita sa intri in magazinele de cosmetice, gasesti creme si parfumuri originale la preturi mult reduse.

Daca merita? DAAAAAAAAA! Dar ti-am spus, in februarie sunt reduceri anul viitor. In februarie si septembrie. Noi am fost in septembrie.

O prietena care lucreaza in austria a fost chiar saptamana trecuta la Pandorf si imi zicea ca reducerile sunt de 20 % acum. Dar vezi ca au o perioada, trebuie sa intri pe site la Pandorf cand intr-o anumita zi, 24 ore au reduceri de 80-90 %.

Magazinele sunt deschise si noaptea. Dar atunci e buluceala mare. Eu am prins reduceri de 50- 70 %.

Inca un sfat: nu te duce la sfarsit de saptamana.

Iti recomand cazare Pensiunea lui Cinel, cauta pe Google, e un roman care are o pensiune, e super, iti da si harta cu trasee, pret bun pe camera. Noi am fost de 2 ori si acolo am stat. Poti sa-i zici sa te cazeze la hotelul langa autostrada, asa ai posibilitate sa te misti mai usor.

Iti stau la dispozitie cu orice intrebare. Ce haine te-ar interesa? ce firme?

Spor la cumparaturi. Poate ne vedem acolo!

[10.12.12 13:21:33]

@munteanbeatrice cucu2oo1 : acum m-am dumirit: vrei NUMAI produse scumpe, de firma gen Chanel, etc. Poti sa te duci linistita. Gasesti haine, incaltaminte si cosmetice reduse. Oricum sunt muuuult mai ieftine ca in Romania.

Dar du-te neaparat la SCS (Viena Sud) acolo sunt mai multe firme "cu fite". Ia-ti timp pentru cumparaturi vreo 3 zile.

O prietena a fost in italia la cumparaturi cand erau reduceri si s-a intors dezamagita. In Bucuresti gaseai produse mai ieftine.

Corina70, cucu2oo1, Michaell, munteanbeatrice, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂShopping în Parndorf: