ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Sub asteptari

Dupa un an incarcat, ne-am dorit o vacanta relaxanta. Asa ca am optat pentru Creta si am cerut oferta pentru un hotel situat in zona linistita. In 22 iunie am decolat din Cluj. Prima impresie la aterizarea pe aeroportul din Heraklion a fost neplacuta. Gherete de lemn de la care se facea distribuirea catre autocare, vant puternic, mizerie. Statiunea Gouvez se gaseste in apropierea capitalei, asa ca drumul pana la hotel a durat maxim 30 min.

Hotelul este situat pe o straduta laturalnica, foarte ingusta, la vreo 300 m de plaja. Nu se vede de la strada principala. Cazarea s-a facut repede, am cerut o camera in zona linistita si am primit-o imediat. La exterior nu dai mai mult de 2-3 stele hotelului dar cind intri in curtea interioara totul se schimba. La exterior e plin de balarii, mizerii, nu am vazut in 8 zile pe nimeni facand curatenie pe strazi.

Camera era relativ mare, un pat dublu, mare plus un pat simplu pentru copil. Baia ok, un minifrigider plin dar cu plata, un balcon cu vedere la piscina si un geam cu vedere inspre un teren plin de mizerii, la care mereu a stat draperia trasa, sa nu vedem " panorama". Curatenie se facea zilnic in camere dar numai in timpul orelor de odihna, intre 14-15. Degeaba lasam pe usa semnul " nu deranjati" ca il lua vantul.

Sunt 2 piscine, una cu sectiune pentru copii. La fiecare piscina e un bar, din pacate la barul de la piscina mare se gaseste doar suc, bere si vin si un sandwich maker la care daca ti-e foame iti poti improviza ceva de mancare. Bauturile sunt foarte slabe, diluate, iar cokteluri poti comanda doar un singur tip pe seara, conform unei liste afisate.

In doua seri a fost program " artistic", 2 dansatori amatori se chinuiau sa faca atmosfera, nu aveau pregatit nici macar un playlist, se incurau in pasi si in final au prezentat un program de prost gust.

Exista un singur restaurant, de fapt la interior era autoservirea iar mesele erau pe terasa. Mancarea nu a fost foarte diversificata dar aveai ce sa alegi daca nu erai pretentios. Pe terase misunau pisicile, la colturi gaseai peste tot panze de paianjen, fete de masa patate, mesele erau debarasate foarte repede, chelnerii parca ne pandeau sa terminam de mancat ca sa poata duce vesela la spalat. Dupa o vreme mi-am explicat de ce, era prea putina vesela, se spala rapid, nu se usca si era adusa in restaurant uda si calda. Ca desert gaseai prajituri cu un strat de inghetata sau spumoase dar era indicat sa le consumi daca mergeai la prima ora la masa, pentru ca altfel luai farfurii calde si se topeau instantaneu.

Hotelul a fost invadat de rusi, cred ca sositi cu un program special, pt cei needucati. Sareau in apa, tipau, alergau, mancau cu degetele. Restarantul impunea tinuta obligatorie la cina, culmea, regulile nu erau respectate de rusi.

Personalul hotelului vorbea limba engleza si rusa dar erau multi tineri in practica, adusi din Rusia, care nu cred ca au lucrat in turism in viata lor. Toti erau obositi, nu zambeau, din contra, aveau fete acre care iti taiau orice buna dispozitie.

Plaja era la 10 minute de mers pe jos, neamenajata, ingusta, mica, 2 sezlonguri cu 7 euro, apa cu valuri mari si pietre. Nu am stat la mare nici o data, doar la piscina.

Hotelul se afla la capatul statiunii, sunt 2 minimarketuri si 3 baruri cu terasa, atat. Pana in statiune faci cam 30 minute de mers pe jos dar nu prea ai ce vedea, un bazar destul de mare dar plin de haine vechi si multe terase, majoritatea pustii, cel putin la sfarsitul lui iunie. Suveniruri se gasesc in acel bazar.

Ceea ce ne-a placut in acest sejur au fost excursiile optionale: seara cretana si palatul Knossos plus vizitarea capitalei. Felicit ghizii care sunt foarte bine documentati.

Sunt convinsa ca sunt zone minunate pe insula Creta dar din nefericire noi am facut o alegere total neinspirata. Nu recomand acest hotel.

Trimis de nana in 24.02.12 12:46:30
Validat / Publicat: 24.02.12 14:13:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Peisaj" din vecinatatea hotelului

nana