ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2012
ÎNSCRIS: 30.05.11
JAN-2012
7 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 6

O Vacanta Reusita la Ski - Rauris

In luna decembrie am decis cu un grup de prieteni sa ne petrecem vacanta de iarna la ski, mai ales ca eu sunt un fan al acestui sport.

Dupa ce am consultat cateva oferte am decis sa alegem statiunea Rauris, in zona Salzburg la Schonblik Mountain Resort 4*, un complex de vile cu apartamente moderne cu 2,3, 4 sau chiar 5 camere.

Rezervarea initiala a fost a unui apartament cu 4 camere "quadrilo".

Dupa un drum destul de lung din Bucuresti cu o noapte de escala la Viena am ajuns in apropiere de Rauris mai exact la 16 km de statiune in jurul orei 14.30.

Intru-cat ningea foarte tare, a fost imposibil sa urcam in statiune de la drumul principal fara a echipa masinile cu lanturi. Din cele doua masini cu care am plecat doar una avea lanturi asa ca dupa mai multe incercari esuate am decis sa cautam lanturi in apropiere. Pe o raza de 20 km nu am reusit sa gasim in nicio benzinarie sau market lanturi, probabil sau epuizat ca noi erau foarte multe masini pe acea urcare.

Intr-un final am reusit sa ajungem pe la ora 18.00, receptia chiar la intrare in complex pe partea stanga, dupa formalitatile de cazare care au inclus plata de:

garantie apartament: 100 euro, curatenie finala 60 euro, asternuturi +prosoape 35 euro pentru 7 persoane (ptr copii am avut de acasa), am primit cheile apartamentului de 4 camere ptr care in tara am platit 833 euro.

Surpriza, una din cele 4 camere era extrem de mica cu paturi suprapuse, aducea un pic cu o celula de inchisoare.

Am revenit la receptie, unde am discutat cu domnul de acolo foarte amabil, si ne-a oferit o alta varianta apartamentul cu 5 camere, cel pe care agentia din tara nu il avea disponibil.

Schimbarea a fost de 360 grade. Alte conditii, alt aspect al dormitoarelor, livingul, totul... Aceasta mutare ne-a costat suplimentar 280 euro, dar credeti-ma a meritat.

Bucataria este super utilata, ne-am gospodarit singuri cu masa de dimineata si cina, aprovizionarea se face de la Billa si Spar foarte aproape. Atentie magazinele se inchid la ora 18.00, iar duminica este inchis.

Camerele ok, paturi mari, living cu o canapea mare de piele, tv Lcd, privelistea direct spre munti, face toti banii.

Parcarea este gratis in subteran cate un loc ptr fiecare apartament, zona de Spa ok cam aglomerata, barul la etaj deasupra receptiei, preturi ca in Austria, wi-fi gratis doar la bar.

Partia de ski la doar 500 de metri de complex deservita de doua gondole una pana la 1740 si alta de aici pana la 2100. Partia ok, albastra sus pe platou, rosie si neagra pe coborare intre 1420 si baza.

Eu am avut echipament de ski de acasa, prietenii mei au inchiriat cu 60 euro pe trei zile la adult (ski, clapari, bete, casca) si 18 euro tot pe 3 zile la copii.

Ski-passul este 33 de euro/zi.

La pranz se poate lua o gustare atat la baza partiei cat si la 1400 sau la 1700, preturile ok la nivelul lor.

Din cele 6 zile petrecute efectiv in statiune, 4 am schiat in Rauris, o zi am vizitat Salzburg un oras minunat, prea putin pentru o zi, si o zi am fost in Zell am See care este la doar 26 km.

In Zell am See partiile super ok, deservite de foarte multe gondole, telecabine, telescaune si alte masinarii de urcat. Pentru accesul la toate acestea skipassul este de 47euro/zi. Partiile sunt de dificultati diferite, partia albastra numarul 2 coborare de 35 minute.

Per total totul a fost ok ne-am distrat atat pe partie cat si dupa si cred ca vom reveni cu placere in aceste locuri.

Trimis de Spartanul 78 in 09.02.12 14:37:13
Validat / Publicat: 09.02.12 16:51:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Kaprun,Viena,Graz

VIZUALIZĂRI: 2027 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Spartanul 78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vilele ...

• Alte impresii din această RUBRICĂSchonblick Mountain Resort & Spa: