ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2012
ÎNSCRIS: 27.01.12
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

Curatenie impecabila si personal prietenos

Hotelul LTI Berlin Golden Beach se vede pe plaja inca de la intrarea in Nisipurile de Aur si pentru a ajunge la el se coboara, pe niste serpentine, pe langa hotelul "pereche" LTI Berlin Green Park. Parcarea se afla in spatele hotelului si este pazita de un nene care sta non-stop pe un scaunel si indruma noii sositi pentru a gasi un loc de parcare.

Cazarea s-a facut relativ rapid (in jurul orei 14), am achitat c/v locului de parcare si am primit o camera cu vedere la mare in corpul de cladire cu 6 etaje (hotelul avind si un al doilea corp de cladire, cu 10 etaje).

Curatenia in camere, pe toata perioada sejurului, a fost impecabila, fara probleme (dar fara a se "exagera" cu rasfaturi precum bomboane pe perna sau figurine din prosoape pe pat...).

Mesele - in regim A. I. (mic dejun, pranz, cina) aveau feluri destul de variate, salate si fructe, inghetata si o selectie de prajituri gen cofetarie, cu culori cam vii pentru a fi si din ingrediente naturale (am incercat vreo doua feluri si apoi le-am ocolit). Inghetata si fructele suplineau insa "cu asupra de masura" nevoia de dulciuri... Intr-o singura seara, cand am coborat un pic mai tarziu la masa (cam cu 45 minute inainte de ora inchiderii), am avut parte de o priveliste mai putin apetisanta cu unele tavi mai mult goale... dar am avut totusi de unde alege, in niciun caz nu am suferit de foame. Uneori, daca nu te nimereai in prima ora din cele doua alocate pentru servirea mesei, aveai de asteptat pana gaseai locuri libere. Dar o data ce se eliberau mesele (si nu am asteptat niciodata exagerat de mult), personalul le debarasa prompt si schimba fetele de masa, asa incat intotdeauna masa la care te asezai iti conferea o senzatie in plus de bine. Prin urmare, si curatenia in restaurant merita o mentiune speciala. Bauturile - ceai, cafea, sucuri, bere, vin - si le lua fiecare de la barul din sala de mese; sucurile (mai putin cel de mere, cel mai baubil) erau cam diluate - de altfel, nu aveau decat 3 sortimente asa-zise "din fructe" (portocale, grep si mere) si cele acidulate, toate de la dozator. Exista in restaurant si o sectiune cu gratar unde muncea din greu cate un bucatar care facea (dimineata) clatite si (la pranz si seara) diverse fripturici. La gratar era mai mereu coada. [Aviz parintilor: nemtoaicele trecute de prima tinerete "se baga" in fata copiilor la clatite! :) ]

Cu rezervare prealabila se putea lua o cina a la carte in restaurant - la et. 1 (desupra salii de mese "standard" unde era regim bufet). Dupa-amiaza mai exista o "gustare" cu ceva prajiturele, sandwich-uri, ceai, cafea, fructe - dar pe care noi am ocolit-o si din cauza programului si din cauza ca nu ne mai trebuia mancare intre pranz si cina. La lobby-bar se serveau, pe tot parcursul zilei, pana seara tarziu, cocktails si tot felul de bauturi, alcoolice sau nu.

Plaja cu nisipul pe care mi l-am inchipuit (nu chiar "de aur", dar in orice caz) fin a fost singurul lucru care nu prea mi-a placut: nisipul e cu "bobul mare" - ca sa nu zic cu pietricele - in zona alocata hotelului si era plin de fragmente de scoici, care intepau talpitele mai delicate (fapt care nu stiu in ce masura poate fi imputat hotelului). Sezlongurile si umbreluta erau incluse in tarif. Dimineata devreme am vazut de la balcon fetele care faceau curatenie pe portiunea de faleza dintre hotel si plaja si pe "podetul" de scanduri care inainta cativa metri pe nisip pentru a facilita accesul spre sezlonguri. Noi am gasit mereu sezlong, chiar daca nu ne-am dus la prima ora pe plaja. Barul de pe plaja oferea si bauturi free (dar se statea la o coada care iti cam taia setea). Piscina de la hotel avea o portiune pentru copii, cu apa mai putin adanca si tobogan, sezlongurile erau "numarate" si trebuiau ocupate din timp, barul de la piscina se putea accesa si "din apa". Piscina din interior mi s-a parut prost (sau deloc) ventilata, asa incat dupa ce petreceai oarece timp acolo, aveai o neplacuta senzatie de "viata in acvariu" - cu miros si aer cam ca la delfinariul acoperit (dar evident fara compensatia de a vedea delfinii).

Animatia exista, dar "nu din cale-afara": pe timpul zilei animatorii "trageau" de turisti sa ii antreneze in diverse jocuri (darts, tenis de masa), iar pe cei mici - in activitati specifice varstei (desenat, colorat, trenuletul "cantator"). In piscina interioara se facea "aqua-gym". Seara, pe plaja exista amenajata o "scena" prevazuta cu instalatie de sunet si aici se organizau, serile, minidisco pentru copii si karaoke. Dupa cina, sala de restaurant se transforma in sala de bingo. Contra-cost, la H. LTI Berlin Green Park exista un teren de tenis sau se putea inchiria masa de biliard.

Internet - free wi/fi la receptie pe laptop si contra-cost pe PC hotel (sau in camere, pe laptop, in baza unui cod).

In apropierea hotelului (aflat in capatul statiunii) era un amfiteatru in aer liber amenajat langa un golfulet cu ambarcatiuni. Nu am prins insa nicio reprezentatie, dar am vazut un afis mai vechi, semn ca se putea. Tot in aceeasi zona - un minimarket. In directia opusa, spre centru, pe faleza, se insiruiau mai multe hoteluri si diverse atractii precum un patinoar (amenajat intr-un cort mare), un teren de "paint-ball", bungee-trampoline, studiouri foto retro, un tobogan cu piste extra-long (vreo 30 m) pentru copii, barulete si tarabe fel de fel; mai in centru - o roata mare si un turn Eiffel in miniatura, cu cafenea la etaj.

Urcind de pe faleza, pe munte se desfasura restul statiunii - alte hoteluri si mici magazine - pana la sosea. Distractia si zumzaiala cea mai mare era insa in centru, pe faleza, unde am vazut seara oameni pe catalige si ceva fauna (caini, maimute, papagali), spre incantarea copiilor. Noi am fost intr-una din zile care se anunta mai noroasa (dar n-a fost!) la Balcik, un drum scurt cu masina, "sacrificind" in cel mai util si placut mod o zi de plaja si balaceala, pentru a vizita locuri la care viseaza omu' inca din perioada lecturilor din liceu...

Cu ocazia acestui sejur in Nisipurile de Aur am vazut ceva ce nu mai vazusem din copilarie: de pe balconul camerei de hotel - randunele, iar la Balcik - fragute...

Una peste alta, a fost frumos! Iar comparativ cu ce am constatat ulterior ca stiu si pot bulgarii sa ofere, cred ca exista loc si potential sa devina si mai frumos!

Trimis de Klaudyia in 05.02.12 22:38:57
Validat / Publicat: 06.02.12 06:16:00

VIZUALIZĂRI: 2268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Klaudyia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 LTI-BERLIN Golden Beach Hotel - latura de sud, vedere de pe faleza

• Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Golden Beach Hotel: