ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2012
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.11.11
APR-2009

Una din cele 7 minuni ale lumii moderne-hidrocentrala de la Itaipu

Odata cu aceasta hidrocentrala s-a impus si creearea Birth Park-care se intinde pe o suprafata de 4 h de padure subtropicala la iesirea din Parcul National Iguassu partea Braziliana, unde vizitatorii intra in contact fara restrictii de plasa sau custi cu peste 900 de pasari din 150 specii, care traiesc sau au trait in Brazilia, acum fiind pe cale de disparitie se afla sub protectie pt. conservarea lor.

Un spectacol de viata si culoare, un colt de o rara frumusete, este cea mai buna descriere a acestui parc, unde sute de specii de pasari traiesc alaturi de reptile si serpi: struti, papagali, Araras, Tucani, colibri, flamingo, ibiz, alaturi de: iguane, broaste testoase, serpi Boa, crocodili, jaguari, puma, anaconda, .

De asemenea de curand s-a inaugurat un nou spatiu pt. primate din Africa, pe cale de disparitie. Aici te poti bucura de multitudinea de culori a penajului acestor pasari si chiar poti pune mana pe ele, cum am mangaiat si eu un tucan, in timp ce tragea de cureaua rucsacului meu probabil atras de mirosul de biscuiti din interiorul lui. Pt. pasarile mai mici sunt voliere cu supr. de 650 mp., dotate cu mici cascade, poduri pt. a li se pastra mediul adecvat vieti lor din libertate si in care vizitatorii intra succesiv prin 2 usi, peste pomi sunt plase pt. a le impiedica zborul afara, de fapt peste tot parcul deasupra celor mai inalti pomi sunt intinse plase pt a nu permite evadarea lor, unde riscul e mare de supravietuire, pt. speciile formate in captivitate. Aici s-au realizat reproduceri la: tucan, pasarea trompeta, galbenul Macaul Buc, vulturica, iar atuci erau pe cale de a obtine reproducerea papagalului purpuriu, toate specii amenintate cu disparitia, La ora 17 am fost invitati afara din parc, angajatii incepand pregatirea pt. hrana pasarilor si pregatirea de innoptat inainte de apusul soarelui.

Ajunse acasa, la pousada Charm Suits, m-am bucurat de racoarea apei din piscina din fata camerei, si mi-am revenit din zapuseala pe care o indurasem in interiorul parcului unde temp. depaseste 40 grade C, si cu o pizza comandata la pensiunea nostra si cu o cana de suc de mango si ananas pt. prietena mea, facut de gazda noastra Marcio, am petrecut seara, inconjurati de linistea si racoarea noptii.

A doua zi am plecat spre podul prieteniei care leaga orasele Iguassu de Ciudat del Este, care din anul 1966 a intrat in istorie ca urmare a semnarii tratatului bilateral Documentul de la Iguassu, prin care s-a stabilit conceperea unui studiu de evaluare a potentialului energetic al raului Parana, care uda cele 2 state Brazilia si Paraguai si la mica dist de granita cu Argentina, cea mai mare putere s-a gasit in zona insulei Itaipu, care va da si numele celei mai mari hidrocentrale din lume, devenind una din cele 7 minuni ale lumii moderne.

Itaipu inseamna ''pietrele care cauta '', in limba guarani, pana la aceasta hidrocentrala au fost voci care sustineau ca nu ne putem baza pe energia alternativa, dar aceasta constructie a demonstrat contrariu, ea deschide seri celor 7 minuni moderne, urmata de: canalulPanama, Eurotunel, Podul Golden Gate, Empire State Bulding, Canadia National Tower, si Netherland's Tidal Defences.

Despre aproape toate stim cate ceva din filme, dar despre aceasta hidrocentrala s-a spus f. putin, despre uriasele eforturi facute cu stramutarea, locuitorilor, pasarilor, animalelor salbatice unice in lume, ca si dimensiunea constr...

Constr, a inceput in 1973, apogeul s-a atins in 1978, cand lunar se turnau 338000 mc beton, de 30000 lucratori, realizandu-se un lac de acumulare de 170km lungime, capacitate 29 miliarde tone de apa, raul a fost redirectionat, prin canal construit, cel de-al 7-lea rau din lume, urmand alt curs, mutandu-se 50 mil. t roca si piatra. Pt. a nu distruge diversitatea unica in lume de fauna si flora, au fost mutate peste 700 specii de plante si animale salbatice, prinderea lor incepand din anul 1975 si a continuat pana la umplerea lacului de acumulare: s-au prins: tucani, papagali, araras, ibis, pauni, pantere, puma, fluturi, si atuncia aparut necesitatea creeri Birth Park-ului, pt. ca au fost specii care nu s-au putut adapta noilor locuri.

Astazi 3 decade mai tarziu, opinia guvernului militar din Brazilia a castigat, pt ca atunci, a fost considerat unproiect paranoic si megaloman. In 1995 hidrocentrala acoperea 26%din consumul de energie electrica a Braziliei si 78%din cel alParaguaiului, iar in 2005, prin extinderea capacitati la 20 regenatoare de 700 MWfiecare acoperea 93% din consumul Paraguaiului si 20%din cel al Btaziliei, hidrocentrala are azi o lung. de 7744m si inaltimea de 225 m, costurile totale s-au ridicat la suma de 20 miliarde de $, dar pe langa energia produsa ea este un simbol de protectie a mediului inconjurator.

De la Itaipu ne-am intors rapid pt a ne destinde pana la ora 20 cand un microbuz urma sa ne ridice de la hotel pt a fi duse la un magnific spectacol de dansuri sua americane tinut intr-o sala de sport din centrul Iguassului, amenajata ca un restaurant, unde in timpul unui bogat dineu cu tot specificul Brazilian, de la tepusele cu carne, aperitive, si deserturi pana la traditionala caipirinia, am vazut cel mai frumos spectacol de dans sustinut de cei mai buni dansatori ai tarilor din America Centrala si Latina, acele tari unde cu ritmul muzicii se nasc fiecare.

Pe o scena asezata la inaltimea de deasupra meselor, spectacolul a fost deschis dedansuri populare traditionale si o parada a costumelor din tarile: Chile ParaguayPeru, Uruguaiy, Bolivia, dupa care au intrat argentinienii cu celebrul lor tango, acesta a fost momentul culminant al serii, toata sala a fost alaturi de trairile inflacarate, de bataile inimilor unite a perechilor de dansatori si cu respiratia taiataam urmarit fiecare pas al dansatorilor inlantuiti in acest superb dans pe care nimeni cred ca in lume nu poate sa-l realizeze mai bine ca ei.

A urmat Mexicul cu cantecele si dansurile lor si incheierea a facut-o Brazilia cu celebrele lor dansuri: capoiera (dansul inspirat de la scavii din Africa, unde in ritmul batailor tobelor invelite in bucati de piele de antilopa isi exprima dorinta de razbunare pe cei ce ii exploateaza, dorinta de libertate este un dans al dureri) si samba. Incheierea s-a facut cu un mini-carnaval, la care am fost invitati cu totii de gratioasele cu piele de abanos din Brazilia.

Aceasta seara a incheiat si vizita noastra in Iguassu, a doua zi ne-am luat zborul spre Rio de Janiero

Trimis de grecudoina in 04.02.12 16:04:11
Validat / Publicat: 04.02.12 17:42:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA de SUD

VIZUALIZĂRI: 5281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P35 avionul cu care ne-am luat zborul spre Rio,mergeam din aeroport pe pista pana la scara avionului,

stefania mitila
[04.02.12 23:05:02]

Superrrrrrrrrrrr toate prezentarile. Felicitari. Astept si continuarea la RIO.

[05.02.12 15:04:06]

Dna Doina, ca si celelalte rws-uri: prezentare de nota 10! am votat cu drag, ca deobicei cnd va citesc

dar! parca ma doare sufletul ptr acele pasari extraordinare tinute in captivitate sub plase si care nu cunosc libertatea (chiar daca au conditii de lux, tot in captivitate sunt) si asta ptr ca oamenii aceia nu au gasit alte surse de electricitate, alte locatii ptr hidrocentrale care sa le satisfaca pofta de energie electrica, alte solutii, ci tocmai aceasta varianta prin care au tulburat atat de crunt un ecosistem intreg (ptr ca am inteles ca au fost si animale rare acolo si vegetatie, nu numai specii rare de pasari); ofofof...

desi sunt adepta modernizarii, si asta cred ca rezulta si din preferintele mele turistice (Dubai, de ex.) apreciez modernizarea si actiunile de imbunatatire ale conditiilor de trai ale oamenilor care nu afecteaza atat de brutal sute de specii de pasari si animale, cum e cazul cu aceasta hidrocentrala...

grecudoinaAUTOR REVIEW
[05.02.12 22:40:34]

@stefania mitila: o sa mai dureze pt. ca am vazut clasamentul si a aparut vlado2 care a postat intr-o singura zi vreo 10 review -uri destul de scurte si din locuri mai putin pitoresti pe care le-am vizitat si eu si care am sa vi le prezint si eu mult mai detaliat, exemplu: Egiptul-Valea Regilor, care e incomplect, dar a acumulat mai multe puncte, si acum am sa scriu si numai in ultima zi o sa le afisez, adica peste 2 sapt. ca sa nu mai poata nimeni veni cu multe si scurte, imi pare rau pt. ca am pus chiar mult suflet si speram sa fie mult mai bine apreciate, asa cum am fost sieu de incantata, acum sunt suparata

[06.02.12 10:14:20]

@grecudoina:

Dna Doina, va rog sa nu va suparati pe noi, cititorii avizi de informatie turistica, avem mare nevoie de articolele dvs. din locuri pe care prea putini dintre noi le putem vizita.

General vorbind, fara referire la un user sau altul, cred ca sunt multe explicatii ptr punctajele mari obtinute de unii ptr articole cu informatii turistice mai sarace sau din destinatii modeste turistic fata de articolele mai putin votate desi sunt mai complete sub aspectul informatiei sau ofera destinatii "de exceptie".

Poate ar trebui luat in calcul si factorul "public tinta", printre multi alti factori. Posibil ca articolele din destinatii comune, mai ieftine, mai accesibile, sa fie mult mai citite si implicit votate decat cele din destinatii greu de atins sub aspectul costurilor (ptr ca la urma urmei, sa recunoastem, costul ramane principalul factor de selectie a vacantei; orice turist si-ar dori sa vada de ex. americile de nord sau de sud sau sa stea la plaja in bora-bora dar pretul este primul factor care scade entuziasmul...).

Si atunci, luand in calcul factorul de mai sus, articole ca si cele scrise de dvs. sunt citite/votate in primul rand de cei (mai putini) care presupun ca vreodata vor ajunge (si) acolo, precum si de cei (probabil si mai putini din pacate) care- merita toata stima! -le citesc pentru a-si completa cunostintele de cultura generala (cultura turistica facand parte din cultura generala).

Nu pot sa nu (re) amintesc, ca exista si recompensa care, cel putin in ce ma priveste, depaseste ca valoare orice pma-uri "ever": a fi de folos prin informatia publicata si altora... Si acei "altora" sunt de multe ori persoane care nu sunt interesati de sistemul de votare/nu-l cunosc/nu pot vota ptr ca nu sunt membri afa, dar sunt cititori ai site-ului, ale articolelor publicate si cu siguranta le apreciaza pe cele care le sunt utile... cum sunt si ale Dvs. Dna. Doina!

Hai sa le multumim cu drag celor care ne-au citit si votat aratandu-ne prin votul lor ca ne apreciaza ca si colegi afa, si sa ne bucuram ca putem fi utili si celor care nu ne-au votat, dar carora le suntem de folos prin informatiile noastre.

Asteptam cu mare nerabdare articolele Dvs. urmatoare Dna. Doina!

grecudoinaAUTOR REVIEW
[06.02.12 17:31:25]

@station5: multumesc pt frumoasele cuvinte, am fost suparata si supararea a fost indreptatita pt. ca duminica la ora 16 am vrut sa scriu despre Rio, dar nu s-a putut intra in site pana la ora 22, fiind blocata atat la voturile pt review trimis pe 4/01 si pe care le-am primit dupa ora 24, deci nu au intrat la nr, cat si la ce trebuia sa primiti duminica, am sezizat acest lucru azi si am primity raspunsul, ca a fost independent de ei, fiind vina furnizorului de serv. hosting, care are site-ul, si ca supararea a fost si pt. ei, mi-au trimis scuze si stima lor pt munca mea, deci am sa mai continuu cu aceeasi placere sa transmit ceea ce am avut marea sansa sa vad, dar avand niste probleme de fam., sapt. asta am sa facvreo 4 zile pauza dupa care promit sa va scriu despre ce a ramas din Brazilia si apoi o sa va rog sa-mi urmariti urmatoarele destinatii cu nimic mai prejos decat cele scrise pana acum: Africa de Sud, Egipt-Valea Regilor, China-de la Beijing-Muntele Shaolin-Xian-Luoian-Sanghai-Marele zid Chinezesc-Orasul Interzis; Bai-Indonezia-Singapore, cand schimb destinatia o sa va anunt la sfarsitul Review, iar ref. la propunerea d-voastra, vreau sa o transmit la intalnirea de la Tarlungeni deoarece mie mi se pare corecta, de a introduce acel factor public tinta

[06.02.12 19:27:15]

@grecudoina:

Multumim Dna. Doina! asteptam cu nerabdare urmatoarele dvs. articole!

Acel "public tinta"la care ma refeream exista deja; ma refeream la faptul ca articolele dvs. si ale altora care scriu despre destinatii "speciale", mai putin accesibile (financiar in primul rand), au un public tinta/un anumit "public" si anume cei care au intentia si potenta financiara de a ajunge acolo la un moment dat si cei care le citesc ptr a-si imbogati cultura generala (toata stima!); ei, acesti cititori/votanti, spuneam eu, sunt mai putini (de aici rezulta si voturi mai putine) decat cei care citesc/ voteaza articole despre destinatii mai "la indemana"/unele chiar banale sub aspectul valorii turistice dar mai accesibile. Sunt multi factori care influenteaza voturile, acesta ar fi doar unul din ei, nu merita sa va necajiti ptr asta. Valoarea si utilitatea articolelor Dvs. este mult mai mare decat ar putea sugera acele pma.

Dar! Important este ca v-a trecut supararea si ca ne veti delecta in continuare cu alte minunatii!

Va multumim Dna Doina!

[22.04.20 19:54:23]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Itaipu Binacional - baraj, hidrocentrală, lac acumulare» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Brazilia - un vis]

grecudoina, station5*, stefania mitila
Alte impresii din această RUBRICĂItaipu Binacional - baraj, hidrocentrală, lac acumulare: