ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2012
    ÎNSCRIS: 03.09.11
    JAN-2012
    2 AD. + 2 COPII -- v: 2,4 ani

Un concediu de vis

Nu am crezut că la nemți putem găsi atât de multă ospitalitate. Mereu am crezut că sunt reci... Dar 10 zile petrecute aici ne-au schimbat părerea.

Totul a fost minunat. Nu avem nimic de reproșat! Am cumpărat biletele prin booking.com, unde hotelul avea nota 9.1, în special pentru locul de joacă pentru copii. Am ales foarte bine să mergem cu trenul, ceea ce recomandăm oricui are copii. A fost o experiență minunată. La cușetă, copiii s-au jucat tot timpul, apoi am servit masa la restaurantul din tren. Dimineața am ajuns în Viena și apoi am mai schimbat două trenuri și un autobuz până la hotel. În total 25 de ore, care au trecut foarte repede și nu am avut timp să ne plictisim. Incredibil, nu? Și am ajuns cu toții odihniți și plini de viață la hotel.

Dacă mergeți cu trenul nu vă luați biletele din România decât pentru dus... A fost puțin stresant la întoarcere să ne planificăm traseul ca să prindem rezervarea pentru cușetă din Budapesta... Era mult mai lejer dacă mergeam la liber și luam biletele acolo de unde eram.

Aici am fost întâmpinați foarte frumos. Pentru că eram cu copii mici ni s-a dat o cameră mai mare (cred că a fost apartament, pentru că mai avea încă o cameră pentru copii în interior). În cameră totul a fost impecabil, absolut orice funcționa așa cum trebuia. Detalii despre camere găsiți pe site-ul lor, noi nu l-am văzut decât după ce ne-am întors.

Pentru a descrie masa e nevoie de multe pagini. Nu ne-a venit să credem cât de rafinate, cât de proaspete și de variate puteau să fie toate produsele.

Dimineața a fost de tip bufet, cu multe tipuri de brânzeturi, salamuri, pastrame, produse calde, ouă fierte, un bufet separat pentru musli și cereale, un bufet separat pentru pâine și brânzeturi fermentate unde se mai găseau și croissante și alte produse dulci. Pe lângă acestea erai întrebat dacă dorești ceai sau cafea și ți se aducea sucul proaspăt de portocale...

La prânz masa era tot de tip bufet, cu câteva tipuri de mâncare. Bufetul de salată avea minim 8 sortimente diferite, era din nou bufetul pentru pâine și brânzeturi și încă două bufeturi de deserturi.

Seara era a la carte. Totul spectaculos, mai ales joi (când era gala evening). Uneori nici nu știam ce mâncăm, dar toate erau foarte bune. Pentru aperitive și salate erau tot câteva bufeturi de unde fiecare își lua ce îi plăcea.

La orice masă erau fructe din belșug: kiwi, ananas, mere, pere, pepene galben și roșu, portocale, banane, struguri de mai multe soiuri, toate atât porționate și decojite cât și întregi.

Serviciul în cameră a fost ireproșabil, în fiecare zi camera fiind aranjată în alt fel. Seara când veneam de la ski camera arăta ca nouă.

În prețul biletului era inclus și accesul la spa, de care noi nu am putut să ne prea bucurăm. Am intrat de curiozitate și am văzut baie turcească, saună de vreo 4 tipuri, o grotă, solar, quiet room, săli de masaj, fitness... Ce ne-a plăcut nouă și copiilor au fost jacuzzi și piscina exterioară (amândouă calde). Peste tot curățenia era impecabilă și aveai la îndemână tot ce trebuia (prosoape, gel duș, feon, etc.). Pentru mers la piscină, în camere, aveam halat de baie, papuci și prosoape separate, puse toate în niște sacoși speciale de piscină.

Tot în prețul biletului au fost incluse: trasportul zilnic către pârtiile de ski, intrarea la PlayArena (http://www.playarena. at/) și transportul cu autobuzul în localitate.

Tot ce am plătit separat a fost Skipassul (pentru cei pasionați e recomandat SuperSkipass) și închirierea de echipament.

Au fost multe alte lucruri pe care le-am primit din partea hotelului care ne-au făcut șederea acolo de neuitat. Ne-ar face mare plăcere să mai mergem la ei.

La final, am constatat că, pentru cele oferite, prețul a fost foarte mic în comparație cu ce am putea avea acasă... De necrezut, dar chiar a fost mai ieftin.

Pentru cei care doresc o vacanță reușită se merită să mergeți la ei. Pentru noi a fost cel mai bun hotel și una din cele mai frumoase vacanțe.

Cu drag,

Trimis de robertpopa22* in 30.01.12 00:10:09
    Validat / Publicat: 30.01.12 07:12:05
    • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robertpopa22*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.01.12 10:18:28]

Oriunde in Austria esti primit cu ospitalitate! Felicitari pentru acest frumos concediu!

[30.01.12 10:31:07]

@ robertpopa22

locatia se afla in austria sau in germania? nu de alta, dar in prima propozitie din review-ul tau spui: nu am crezut ca la NEMTI putem gasi atit de multa ospitalitate. austriecii vorbesc limba germana, ca defapt si o mare parte a elvetienilor, dar nemti nu sunt.

[30.01.12 11:19:50]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[30.01.12 12:11:10]

@Michaell Lanersbach se afla in Austria - valea Zillertal, in Tirol, la vreo 80 de kilometri S-E fata de Innsbruck.

[30.01.12 12:33:16]

@ Alina 53

ok, am inteles. dar atunci sunt austrieci si nu nemti, nu? daca nu intelegi exact la ce ma refer, te rog sa citesti inceputul review-ului. prima propozitie...

andrei44*
    [30.01.12 14:13:53]

@Michaell: Dupa locatie sint austrieci, clar. Dupa descriere... pot fi nemti!?!?!?

Cred ca pot fi! Si Hitler era un pic evreu nascut in Austria - orice e posibil.

Oricum este un review interesant.

Mai citim, mai vedem si ne edificam.

Eu am mai citit dar inca nu m-am edificat. Trebuie sa mai studiez.

Nu gasesc prea multe informatii care sa completeze ceea ce a scris.

[30.01.12 14:24:47]

@Michaell: Salut,

In Austria, aproape de Germania, cum a zis si alina53. Zona sau localitatea se numeste Hinter Tux, Zillertal. Nu prea ma pricep la geografia zonei, dar Hintertux scria peste tot.

[30.01.12 14:27:58]

@Michaell: Daca vorbeau germana iam socotit nemti . Dar aveti dreptate, sunt austrieci!

Oricum, foarte de treaba, de la managerul hotelului care s-a dat cu sania cu noi si ne intreba in fiecare seara daca e totul bine, pana la camerista care vorbea fluent engleza si mereu ne facea cate ceva dragut pentru copii. Iar ospataritele nu mai spun... Pur si simplu minunat!

[30.01.12 14:31:51]

@Michaell - de buna seama ca inteleg, dupa cum vezi, am fost prima care a observat mica greseala neintentionata a lui Robert si am vrut sa-l ajut prin ceea ce am scris. A fost foarte simplu - am intrat pe Google Earth si am vazut unde se afla Lanersbach - intr-adevar, o zona foarte frumoasa!

[30.01.12 14:36:14]

@ andrei44

ai perfecta dreptate in ceea ce priveste review-ul. si eu am doar cuvinte de lauda. deaceea l-am si votat... -

in schimb referitor la ceea ce-ai spus de domnul cu mustacioara mica, aici im permit sa te corectez. nu a fost evreu deloc. cele mai noi cercetari dovedesc acest lucru. dupa parinti a fost austriac curat. de loc din Braunau am Inn. o localitate nu departe de granita cu germania.

austriecii insisi nu se vad si nu se inteleg deloc a fi nemti. nici in ceea ce priveste locatia dar nici ca etnie, caracter, etc.

cu siguranta sunt user (sau membri) pe acest site care locuiesc in austria si pot spune mai mult despre acest punct.

n-am avut deaface prea mult cu austrieci si deaceea recunosc ca nici nu-i prea cunosc bine. in schimb cred ca stiu cum ,,functioneaza,, elvetienii. repet ce am mai spus: o mare parte dintre ei vorbesc (pe linga schwizerdütsch) limba germana. in ciuda acestui lucru - te sfatuiesc sa nu-i numesti niciodata nemti!!

[30.01.12 14:39:16]

@Michaell: Mulțumesc, nu am dat niciodată importanță acestui lucru, deși am mai auzit idea asta de la cineva... O să ținem cont! Probabil că pentru ei e important, mai ales cu micile neînțelegeri din secolul trecut

[30.01.12 14:41:07]

@ robertpopa22

alles OK!!

Diaura*
    [31.01.12 09:21:07]

@robertpopa22

Explica-mi te rog cum este cu " quiet room, ". Traducerea o inteleg, dar ca si concept intr-un hotel, nu imi este clar cum este amenajata si cine o foloseste?

Auzisem de quiet room, pentru unii angajati, care post scapa cateva minute de strsul muncii: dar pentru turisti, care oricum scapa de el, nu imi este prea clar.

[31.01.12 15:36:12]

@Diaura: Bună,

„quiet room” erau defapt două camere, destul de mari, cu șezlonguri, unde oamenii care ieșeau de la saună stăteau să se relaxeze, la temperatură normală. Aveau căști la fiecare șezlong, ceaiuri, ziare...

Era plin mereu când am coborât eu. Nimeni nu scotea o vorbă. Se auzea doar o mică fântână arteziană.

În zona de saune era și o „saună” cu temperatura de 35-40 grade, pentru revenirea la normal, separată de quiet room.

Eu nu am mai întâlnit până acum un spa cu atâtea camere. A fost foarte interesant.

andrei44*
    [04.02.12 22:14:55]

@Michaell: Multumesc pentru precizari. Imi vor fi cu siguranta utile cind voi ajunge in astfel de zone unde trebuie sa stii un pic mai mult despre locuitori pentru a nu face gafe.

Istoria este foarte complicata si nu sint de dorit interpretari... delicate pentru ca ele pot jigni fara nici un sens.

Mai stiu unele locuri in care exista sensibilitati mari cu privire la nationalitate sau provenienta.

Irina1974
    [17.05.12 17:37:08]

Buna!

De unde ai luat biletele? Pe site-ul lor nu poti selecta Romania ca tara de rezidenta!

Multumesc!

Edit - scuze, am vazut - pe booking!

Edit 2 - pe booking nu ma lasa sa iau pentru 3 persoane decat apartament fara masa...

Alina53, andrei44*, Diaura*, Irina1974, Michaell, robertpopa22*