ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2012
ÎNSCRIS: 27.01.12
JUN-2011

... iar am ales bine...

... iar am ales bine pentru noi, si cred ca si altii sunt in situatia asta: copiii nu mai merg cu noi in vacante; nu ne place AI ca vrem sa stam la plaja la ora pranzului daca avem chef, sau sa mergem la vreo taverna care ne face cu ochiul... si mergem cu niste prieteni vechi. In general recomandarile pe site-uri sunt pentru: copil pana la 14 ani gratis, al doilea copil la jumatate de pret, pe noi nu ne mai intereseaza astea.

Eu va recomand Sozopol, e o alternativa pentru "resorturile" pline de romani.

Apropo, in 8 zile nu am vazut decat vreo 3-4 masini de romani si a auzit cam o data pe zi vorbind romaneste.

Despre hotel: e in partea noua a statiunii, langa plaja. Se fac 3-5 minute pana la plaja, pe o potecuta care coboara pe langa hotelul Panorama.

Am avut o mica problema cu camera: dupa ceva emotii, ca agentia nu confirma camere libere si se apropia plecarea, in sfarsit ne-au dat camere "garden view". Bune si alea, oricum stam mai mult pe afara si in camere dormim, mi-am zis eu... Am ajuns, ne-am cazat, si surpriza, camera noastra avea "wall view"! adica geamul (de altfel mare cat peretele) dadea spre un perete si se vedea doar un petec de cer. Am vazut pe urma ca asta e o situatie frecvanta in Sozopol, pentru ca terenul este in panta si, la acelasi nivel, camerele dinspre plaja sunt la parter iar cele din partea opusa la demisol. Unele cladiri au o parte, opusa fata de plaja, sub nivelul strazii. In mod normal, acolo ar trebui sa fie un garaj, o magazie.

Altfel, camera era buna, curata, cu AC, si am zis ca ne descurcam. Dar, dupa doua zile, dansul a "pus bot", ca nu mai rezista, il deprima camera... Intrucat eu sunt responsabila cu vacantele, trebuia sa primesc si reclamatiile :(. Am mers la receptie si i-am spus tipei situatia: ca am rezistat destul la demisol, ca mai avem 5 nopti de stat si e pacat sa ne stricam vacanta, ca dumnealui e deprimat, ca avem wall view si de astea. Fata stia engleza, a inteles situatia si mi-a spus ca tocmai s-a eliberat o camera. Am mers, am vazut, ne-am mutat, dansul si-a revenit pe loc. Camera asta era la etajul 1, vedere lateral, tot curata si mai mare decat cea de jos.

Daca aveti copii, atunci rezervati camere sea view la parter, care au usa direct la piscina. Dar mi-a spus receptionera ca acolo se rezerva de iarna (!).

Am avut mic dejun, care era destul de bun si variat. Restaurantul e apreciat, am vazut ca vine si lume de la alte hoteluri sa manance. Noi am avut 10% reducere la restaurant, ca eram cazati la hotelul lor.

Plaja din dreptul hotelului este mai mica, dar nu e foarte aglomerata. Umbrela + sezlongurile se platesc.

In concluzie, hotelul e bun, dar aveti grija si mai bine luati Sea view, ca sa nu aveti surprize.

Intrarea in apa este lina si nu sunt pietre, nici comercianti ambulanti nu am vazut.

Sozopol-ul mi-a placut foarte mult, partea veche este plina de restaurante si magazine. Sunt multe locuri de mancat, terase, restaurante, chioscuri cu fructe. In apropierea hotelului Selena Beach sunt doua marketuri.

Nefiind fani Bulgaria, am ales totusi Sozopol pentru ca trebuia sa mergem la mare si nu vroiam sa mergem prea departe. Oricum pe litoralul nostru am promis ca nu mai calcam curand.

Trimis de werty in 28.01.12 20:09:29
Validat / Publicat: 28.01.12 21:26:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Sofia, Balcik

VIZUALIZĂRI: 3108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (werty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Croaziera de o ora si jumatate in jurul peninsulei Sozopol

carmen_andreea