ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2008
    ÎNSCRIS: 21.02.08
    JUN-2007
    [?] AD. + 1 COPII

Vera Prince Ada un hotel destul de ok

Sa o iau cu începutul - despre drum: la dus ne-au intors de pe nova zagora (cica se lucra la drum) si am luat-o pe stara zagora cu serpentine ametitoare si in afara de faptul ca ne-am ratacit de vreo 4 ori prin Bulgaria (rataciri scurte dar enervante) in rest drumul a fost ok. Cand am intrat in Turcia si am vazut indicatoarele mari cat casa si colorate sa le vada si orbul am rasuflat usurati, si intradevar in Turcia nu am gresit drumul niciodata.

STATIUNEA e superba, peisaje de vis, magazinele din centru cu hainute finute si f. f. ieftine (fata de preturile de la noi) m-au incantat. Ada Prince Vera este chiar la intrare in statiune, pe dreapta.

Hotelul este compus din trei cladiri cu parter si trei nivele asezate in forma de careu care la mijloc intre ele includ piscina si barul de la piscina. De asemenea printre ele e multa verdeata, mini gradini cu palmieri, un mic paraias cu doua podete din lemn, ceva frumos aranjat cu gust, flori, multi leandri (sunt innebunita dupa leandri lor roz, mov si albi, erau pana si pe campuri).

La receptie, la Vera Prince, cand am ajuns le-am dat 2 sticle de vin romanesc si le-am spus ca e un cadou din tara mea si le-am cerut ca cele 4 camere (am fost 11 insi cu copii cu tot) sa fie una langa alta si cu vedere spre piscina. Totul a fost ok, au reactionat f. bine (idea asta am prins-o citind pe forumuri... si a functionat de minune).

De la Vera mergi putin pe jos inainte spre centru si iei dolmusul de la intrarea H. Pigale, costa 2 lire de adult si 1. 25 lire de copil. Pana in centrul statiunii nu faci nici 10 min. O singura data am fost cu masinile si ne-a ajuns pt. ca abia am gasit parcare (cu plata, am dat 5 lire pe 4 ore) dar ma rog am gasit parcare...

Din centru mergeti pe jos pe faleza tot inainte pe sensul de mers si dupa vreo 10-15 min ajungeti la Insula Porumbeilor. Este minunata, am fost acolo atat pe timp de zi cat si noaptea si ne-a placut f. f. mult, mai ales sotului mancarea care a comandat-o la restaurantul de la baza insulei, de altfel la preturi f. bune si destul de multa si gustoasa (asta ca sa manance si el ceva pentru ca lui nu prea i-a placut mancarea de la hotel).

In general, Vera Prince Ada a fost un hotel destul de ok. Nu avem nimic de reprosat asupra conditiilor de cazare, doar la masa, sotul meu nu s-a impacat deloc cu mancarea lor. Sunt foarte multe salate facute in fel si chip si carne f. putina, gatita in fel si fel de sosuri si data la.. portioara, carne de pui si vita, doar atat, si f. f. f piperate. Mie una mi-a placut, mai ales placintele delicioase care se fac afara pe marginea piscinei. Dar pt. el mancarea a fost cosmar.

Plaja este cam la 5 minute de hotel, este plaja Kustur, destul de lunga dar ingusta, cu sezlonguri contra cost (1euro/buc) si asta pt. ca aveam bratarile rosii de la vera, altfel ar fost 2 euro sezlongul. Intrarea in apa era cam naspa o bucata destul de mica dar cu pietre, dupa care era nisipul fin si apa destul de mica. Un singur loc avea mai putine pietre la intrare si anume cum intri pe plaja dinspre salonul de masaj de unde incepeau si jezlongurile.

Noi am impartit timpul si am facut baie si plaja atat la mare cat si la piscina hotelului (unde apa dupa pranz era atat de calda, calda). De altfel cea mai tare prajeala si balaceala am luat-o cand am fost in croaziera pe mare de o zi care a avut trei opriri: una pe o plaja neamenajata, un loc salbatic dar de o frumusete uimitoare si urmatoarele doua direct in largul marii unde cine stia sa inoate putea sa sara direct de pe vas in apa si cine nu stia le dadea veste de salvare. O vesta binenteles ca a fost a mea. Nu va puteti inchipui ce senzatii (tari) am putut trai, sa te cobori cu vesta pe tine (nestiind sa inoti) in apa adanca, clara, curata..... MINUNATAAA, si sa plutesti in apa acea. Nu erai obligat sa faci asta, binenteles ca era alegerea ta, dar am sa ma felicit tot timpul pt. chestia asta pe care as repeta-o de mii de ori.

In afara de asta, am fost intr-o zi la Aqua Fantasi (unde imi venea sa raman pe veci) si intr-o zi in croaziera pe mare cu vaporasul (si aceasta din urma MINUNATA!!).

Ah, in hotel, la piscina este tot timpul animatie, un marocan se ocupa cu asta, este super tipul, iar seara dupa ora 22 la fel spectacole seara de seara la barul de la piscina. Personalul dragut, serviabil, zambitori tot timpul.

Trimis de g.oana* in 21.02.08 05:52:28

VIZUALIZĂRI: 1165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (g.oana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: