ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2012
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 08.03.10
JAN-2012
2 AD. + 1 COPII

Bansko ski pentru intreaga familie

Drumul pana la Bansko a fost bun, nu am avut peripetii gen politie, semnalizat, am mers fara GPS.

Am stat cazati la Mountain Loudge View, apartament cu o camera, foarte curat, m-am simtit ca acasa, chiar mai bine pentru ca in fiecare zi ni se facea curat, fara sa dam ceva la doamna de la curatenie. Este un complex foarte bine intretinut.

Pana la telegondola este de mers ceva pe jos, 10 min, noi am preferat sa mergem cu masina dar cand am ajuns la telegondola era o coada de stat cam 2 ore, pentru ca se urca pe munte dintr-un singur punct de plecare. De evitat orele 9.30-11.00.

Atunci am urcat cu masina pana la Shiligarnika, la recomandarea unui instructor, si am driblat delegondola. Ski pas pentru un adult costa pe zi 55 leva, pe 3 zile 155 leva. Nu au reducere, de preferat de luat pe o zi, nu pe mai multe, daca se strica vremea nu ramai cu el cumparat. Noi am luat ski pas de jos, (era si sus de cumparat) si am urcat de acolo pana in varf la 2600m. Partiile la 12.30 sunt bune, cele albastre-10,5, din varf fiind au multa zapada si se fac damburi. Pe partie oamenii foarte politicosi, se opreau sa te ajute imediat ce ai cazut.

In ultima zi am coborat de 3 ori partia 1 cea mai lunga pentru incepatori, care o recomand pentru cei care vor sa invete, copii…. Era o vreme superba, soare, 0 grade.

De mancat am nimerit in prima seara la un restaurant- EUFORIA, care avea mancare italiana, chinezeasca, salate, grill, pizza, ne-a placut mancarea si nu am mai cautat alt restaurant, am mancat 4 seri la rand acolo. Avea meniu bogat, aveai de unde allege. Aduce mancarea extraordinar de repede, o armata de oameni au-unul te conduce la masa, unul ia comanda, altul te serveste, altul debaraseaza… Indiferent de locul ocupat in restaurant, poti viziona muzica, posture sportive (restaurantul fiind desfasurat pe 3 nivele). Seara se pot viziona meciuri din campionatul Angliei, fiind multi turisti englezi.

In concluzie, un concediu nesperat de reusit.

Trimis de alexa04 in 18.01.12 12:33:02
Validat / Publicat: 18.01.12 14:02:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Albena, Nisipuri

VIZUALIZĂRI: 1927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexa04); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[18.01.12 12:50:50]

@alexa04, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

• Alte impresii din această RUBRICĂMountview Lodge: