ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2012
DIN: targu jiu
ÎNSCRIS: 04.08.09
DEC-2011

Ziua naţională a României sărbătorită în Praga

Împreună cu soţul meu am decis că cea mai bună metodă de a sărbători ziua naţională ar fi în altă tară. Pentru cei care nu au înţeles, suntem atât de încântaţi de ţara noastră, încât nu scăpăm nici o ocazie să o părăsim. Odată luată decizia, am purces la căutări şi am decis ca locaţia să fie Praga, dată fiind perioada scurtă de concediu pe care o aveam la dispoziţie.

Hotelul l-am ales datorită preţului de care am beneficiat, plătind pentru un sejur de 4 nopţi, 2 persoane, cu mic dejun inclus, puţin sub 100 de euro.

Condiţiile de cazare sunt modeste, dar nu poţi să ceri prea mult la un asemenea preţ. Noi am fost mulţumiţi având condiţii decente, căldură suficientă, curăţenie, prosoape schimbate şi un pat confortabil. Mobilierul este cam vechi, câteva poliţe fără uşă ţin locul unui dulap, însă dacă scopul camerei este doar pentru odihnă nici nu veţi observa aceste lipsuri. O să adaug câteva poze ca să vă faceţi o idee.

Micul dejun care a fost inclus în costul cazării, a fost bufet suedez, cu suficiente feluri să poţi să te ridici sătul şi gata de vizitat minunăţiile oraşului. Puteam servi în fiecare dimineaţă: crenvurşti, bacon prăjit, ouă fierte, mezeluri, caşcaval, brânză, unt, gem, miere, cereale de câteva feluri, lapte, cafea, sucuri de la dozator şi prăjituri făcute în casă. În fiecare dimineaţă aceleaşi feluri, doar prăjiturile s-au schimbat, acestea foarte bune de altfel.

Pentru cei care nu au pretenţii de 5 stele, masa este suficientă. Un singur minus, trebuia să ajungi până la ora 9, după această oră începeau să se termine anumite feluri mai solicitate, cum ar fi baconul prăjit şi trăgeau cam mult de timp până să suplimenteze şi numai dacă solicita cineva.

Zona în care se găseşte hotelul era undeva la periferie, într-o zonă de blocuri de locuinţe. Hotelul e în vârful unui parc, pe care trebuie să-l străbaţi pentru a ajunge la metrou.

Atenţie la parcare, să nu parcaţi pe locurile destinate locuitorilor. Hotelul dispune de o parcare gratis la suprafaţă de câteva locuri, însă noi am preferat să plătim pentru parcarea subterană, unde accesul se făcea cu o cartelă specială. Preţul a fost de 5 euro/noapte.

Cum am spus, metroul e foarte aproape, se străbate parcul şi se ajunge la metrou. Tot aici e şi staţie de bus. Noi de aici ne-am cumpărat cu cardul abonament pentru toate mijloacele de transport pentru 3 zile. Mai greu era la întoarcere, când după o zi lungă de mers mai trebuia să faci un ultim efort şi să străbaţi parcul aflat în pantă.

Am încercat să luăm cina într-o seară, dar restaurantul era ocupat cu un eveniment particular, însă în apropiere este un restaurant foarte bun Koliba.

Dacă aveţi întrebări obiective le aştept. Pentru părerile mele subiectivă reţineţi că fiecare are dreptul la păreri, aşa că nu aruncaţi cu pietre.

O să încerc în limita timpului să fac un review separat cu informaţii practice depre Praga, să nu se amestece cu informaţiile depre hotel

Trimis de lia_popescu in 09.01.12 13:07:07
Validat / Publicat: 09.01.12 14:07:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 1977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lia_popescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.00 EUR pe cameră

TEOANCA
    [09.01.12 17:44:31]

@lia popescu, am ras cand am citit cum ne-ai amintit ca parerile sunt subiective si nu e cazul sa dam cu pietre.

Probabil ai mai citit ce s-a scris pe site de curand si ai vazut cateva mici neintelegeri care au degenerat in "batai cu pietre" Uneori ne place sa mai "condimentam" povestile iar din cate am vazut de cand scriu si citesc pe aici, din fiecare discutie in contradictoriu a iesit ceva bun. Sub o forma sau alta.

Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, probabil te-ai referit la parerile personale emise la inceputul povestirii tale cum ca parasiti tara de cate ori aveti ocazia. Cu totii simtim asta uneori, unii mai des, altii mai rar. E firesc.

Si as vrea sa-ti spun ceva ce am invatat eu si imi foloseste mult. "Un bat sau o piatra imi pot frange oasele, cuvintele niciodata. Doar daca le lasi".

Acum ca am emis pareri ca broasca testoasa cea inteleapta, o sa te intreb la subiect unde ai gasit oferta cu hotelul si cum anume ati facut rezervarea.

Praga este "marea mea dragoste"si m-as intoarce acolo oricand.

Imi plac scarile rulante de la metrou. Nicaieri nu am vazut scari atat de lungi care coboara atat de repede.

Astept cu interes si continuarea povestii despre Praga.

Larissa
    [09.01.12 18:52:45]

Dar nici nu mi-a trecut prin cap să dau cu pietre. Din stilul tău deduc că ai păreri sedimentate bine așa că nici prin cap nu-mi trece să-ți dau povețe. Mie mi-e dragă România dar, recunosc că, dacă am de ales, prefer să merg afară, moștenire din vremuri comuniste, deh... Nu mi-a venit să cred prețul hotelului, am citit de două ori, știam că Praga e scumpă dar iată că se poate! Aștept opiniile tale despre oraș, eu nu am fost acolo așa că, mai pune ceva gaz pe foc...

lia_popescuAUTOR REVIEW
    [11.01.12 00:03:44]

@TEOANCA: Oferta am primit-o pe mail de pe un site specializat. Nu cred ca am voie sa spun cum se numeste, dar se ocupa cu oferte pentru vacante cu pret mic, daca pot sa zic asa. Oricum am furat ideea de acolo si am mers la o agentie de turism din orasul meu natal, care mi-a facut aceasta oferta si unde mi-am facut rezervarea. Pretul de pe site-ul respectiv era de 125 de euro, iar eu am platit la agentie 94 euro. In general toate ofertele respective sunt ale hotelurilor, iar acel site isi mai pune si el comision. Dar iti da o idee despre ce sa intrebi la agentie.

Mersi de incurajari.

lia_popescu, TEOANCA