ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2012
JUN-2011
2 AD. + 3 COPII -- v: 8,4,4

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Satul de vacanta - Yesilida

Scriu acest review in incercarea de a fi util celor care calatoresc in Turcia cu masina, spre Kusadasi, Bodrum, etc... Noi am facut prima oara aceasta calatorie anul trecut, in iunie 2011, si la recomandarea celor de pe acest site am decis sa cautam cazare in Kucukkuyu (-cucicuiu- se pronunta, am intrebat acolo), pentru ca a doua zi sa avem de mers o distanta rezonabila pana la SeaLight- Kusadasi, unde aveam rezervare. Poate ca voi scrie si despre acest resort desi am vazut ca sunt destule review-uri...

Am plecat dimineata pe la 6 din Bucuresti, pe la 6,40 eram in vama unde am trecut fara mari intarzieri, chiar daca se spune de vestita schimbare de tura de la bulgari, din pacate am avut de infruntat vigneta bulgareasca. Cand trecusem eu cu un an in urma vigneta se dadea chiar in vama, acum am stat la coada la intrare in Ruse cu politia bulgara hlizindu-se langa noi. Am inteles ca se putea cumpara vigneta si de la orice benzinarie numai ca aveau numai pe o luna sau cam asa ceva... Dupa un drum de 4-5 ore prin Bulgaria, (nu am pierdut ocazia sa ne ratacim putin, am ajuns intr-un sat unde mosul care ne-a indrumat spre Stara Zagora cred ca-l vazuse si pe Cuza si mai avea putin sa ne intrebe cine a castigat razboiul), am trecut in Turcia. Schimbare totala a drumurilor dar si a preturilor la motorina... Am trecut cu ferry pe la Gelibolu, catre Lapseki, am trecut de Canakkale si am pornit catre motelurile laudate din Kucukkuyu. Drumul - 98 km- este bun, doar ca sunt multe restrictii unde trebuie sa ai grija la radare si si mai mult la serpentine unde invariabil te trezesti in spatele unui turc la volanul unei Dacii/Renault 18, care te umple de fum si pe care nu ai cum sa-l depasesti din cauza ca nu ai vizibilitate. Asa ca te "napustesti" cu 40 pe ora in Kucukkuyu si incepi sa te uiti dupa motelurile recomandate... Noi am fost "foarte inspirati", le-am vazut pe toate pe masura ce treceam de ele, si ne spuneam ca ne vom opri la urmatorul... pana am vazut placuta cu semnul de iesire din sat/ oras si moralul ne-a scazut brusc. Pentru ca nu mai doream sa intorc masina, am oprit la prima casa mai rasarita, care anunta in trei limbi ca ofera cazare si dupa o scurta negociere cu proprietarul, care vorbea numai turca (in engleza si germana stia numai "Euro") am decis sa ramanem acolo.

Nu mai stiu cum se chema cosmelia turcului dar am remarcat alaturi la cativa metri un indicator cu " Yesilida- Holiday Village" asa ca am mers sa vedem cum este, daca putem manca ceva seara si eventual sa pregatim o cazare la intoarcere. Surpriza placuta, motelul, care are si cateva bungalow-uri, este chiar pe malul marii, asa ca cina (pentru care am platit aproximativ 80 USD -2 adulti si 3 copii infometati si insetati) am luat-o chiar pe plaja. Totul a fost OK. Frigaruile si friptura de vaca se topeau in gura, iar salata turcesca a fost excelenta. Am fost superincantati asa ca la intoarcere ne-am oprit si ne-am cazat acolo, platind pentru o camera cu 4 paturi intr-o casuta de piatra, cu cina si mic dejun inclus 100 USD. Parcarea era plina cu masini cu numere turcesti, unele din ele chiar masini de calitate. Am crezut ca am facut o afacere buna, dar nu pot spune ca asa a fost. Daca micul dejun, a doua zi, a fost OK, cina a fost oribila (chiar daca am vazut turci mancand cu pofta din felurile fara gust aflate in asa zisul "open-bufet"), asa ca a trebuit sa comandam, pe bani bineinteles, bunatatile pe care le mancasem cu ceva timp in urma. Seful de sala, un tip simpatic, care semana cu Fatih Terim, si care stia cateva vorbe in romana, nu intelegea care e problema, dar cand a vazut ca eu vreau sa mananc altceva, si sunt dispus sa platesc a avut brusc o revelatie si si-a chemat subalternii sa incinga gratarul. A fost Ok pana la urma, camerele micute dar curate, apa calda, prosoape, un mic parculet pentru copii, plus un mic concert seara cu muzica "live" (Asta din urma pe mine m-a deprimat total. Am vrut sa-i platesc ca sa taca, noroc ca m-a oprit nevasta-mea care mi-a aratat ca suntem cazati destul de departe de locul unde " se producea vocea Kucukkuyului", asa ca daca plecam, aveam sanse sa nu-i mai aud.) Fetelor mele le-a placut locul, mancarea la varsta lor e ceva neinteresant, si mie si sotiei mele ne-a placut locul si mancarea pe care am platit-o asa ca scriu acest review in ideea de a ajuta pe cei ce cauta cazare in Kucukkuyu. Daca ajungeti la "Yesilida" incercati sa negociati doar cazarea cu mic dejun, eu cred ca merita.

Trimis de andi13 in 09.01.12 02:09:29
Validat / Publicat: 09.01.12 06:33:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya: Calista -Belek, Royal Wings - Lara

VIZUALIZĂRI: 2125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andi13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Pe plaja la Yesilida, dupa sosirea din Kusadasi

• SOCIALs