ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2012
ÎNSCRIS: 06.02.08
DEC-2011

Odihna activa in inima Padurii Negre

Acordeon - Coucou

Pentru ca am petrecut sarbatorile de iarna cu fiica si proaspatul meu ginere in Franta (Lyon) am vrut sa facem o mica iesire de relaxare intre cele doua perioade de baut si de mancat. Am ales un sejur de trei zile pentru odihna, adica piscina, spa, sauna, dar am cautat si o zona neexplorata de noi. Asa am ajuns (mai ales din cauza pretului) in Schwarzwald (Padurea Neagra) in statiunea Todmoos (nu auzisem in viata mea de locul asta!)

Erau ceva descrieri pe site despre plimbari prin Padurea Neagra, asa ca ne-am decis, am facut rezervari pe net si la drum.

In zona am ajuns dinspre sud (am traversat Elvetia), pe un drum superb, prin niste chei spectaculoase, de la Wehr spre Todtmoos.

Am gasit zapada!!! A nins cate putin in fiecare zi, superb peisaj!

Hotelul este administrat de o familie, are restaurant, piscina, sauna.

Camerele sunt spatioase, fiecare cu balcon mare, dar baile cam micute, (au fost facute prin recompartimentarea camerelor). Oricum privelistea era grozava!

Piscina spatioasa, circa 15-17m lungime cu o latime de circa 6 m, are alaturi si un jacuzzi in care incap lejer 6-7 persoane. Piscina are si o instalatie de dus subacval, super pentru masajul spatelui pentru soferul obosit! Cat despre sauna, regula e sa intri in "costumul lui Adam", noi nu am respectat-o, dat tot noi ne-am simtit stanjeniti in prezenta celorlalti...

A doua zi, dupa micul dejun, destul de bogat, 6 feluri de paine si chifle, oua fierte, salamuri, branzeturi, iaurt, cereale, sucuri naturale, am hotarat sa exploram zona. Trebuie sa recunosc ca am premeditat asta, m-am documentat nitel, asa ca punctele de interes au fost: Titisee, un lac superb, curat, apoi Schonach cu cel mai mare ceas cu cuc din lume, Triberg cu cascada din pacate inchisa pe timp de iarna, dar cu un parc de distractii si cu peisaje grozave.

Specifice in Schwarzwald sunt trei lucruri (conform net):

-prajitura cu cirese (am gustat-o, e bunaaa!)

-ceasurile cu cuc (asa e, exista Kuckuuhrenstrasse, va duce in cele mai vestite locuri unde se fabrica ceasuri cu cuc)

-palariile cu boruri rosii purtate de fetele nemaritate (nu am verificat fetele... :(!!!)

Am luat pranzul la un restaurant traditional, cu traditionale halbe de bere (in "jermanica" e voie parca cu o bere la bord), oricum nu m-a intrebat nimeni de sanatate atata timp cat am respectat "nemteste" regulile de circulatie, apoi la drum spre Donaueschingen, Doua poze la asa-zisul izvor al Dunarii, apoi spre hotel, unde ne astepta sauna, piscina, jacuzzi... si masa de seara. Am macat o friptura tradititionala cu ceva taietei pe langa, sa nu ma intrebati cum se cheama, ca denumirile astea nemtesti imi incurca limba-gura.

A doua zi in zona am schimbat traseul spre Elvetia, la Schaffhausen sa vedem cascadele Rinului (Rheinfall), descrise pe larg pe site.

Nu pot decat sa comentez despre calitatea nemteasca a drumurilor nemtesti, zona de munte, fara plombe, gauri, etc... Acum a nins, peste 15 minute trece neamtul cu utilajul...

Pe hartile turistice e marcata Schwarzenwaldstrasse , un drum cu peisaje nemaipomenite, panorame , foarte frumos si pentru sofer si pentru pasageri.

Sa nu mai spun de modul cum isi curata fiecare trotuarul, aleea, portiunea lui de strada... Sa nu mai spun cum au aliniate lemnele de foc, se vede ca nu au conationali de-ai nostri bruneti in zona... le-ar fi facut "curatenie" in doi timpi si trei miscari...

Zona e plina de partii de schi, telescaune, teleschiuri, zone de tras cu sania, cu colacul, cu skate-boardul, etc. Am ajuns la Feldberg, superzona de sporturi de iarna, merita un sejur acolo, pacat ca nu stiu sa schiez, sunt cam batran pentru asta...

In ultima zi am vizitat si orasul Freiburg, despre care mai sunt relatari pe site, dar care merita mai mult de o zi. Strazile inguste cu cladiri medievale, bine ingrijite, vopsite in culori vesele, dar specifice locului au un farmec aparte. Specific e pavajul trotuarului, in fata magazinului de incaltaminte e facuta din pietricel o cizmulita, in fata farmaciei un sip de "doftorii", etc

Sper sa revin in zona pentru un concediu mai lung si sa descopar ami multe din frumusetile regiunii. Nu am reusit sa ajung la Sigmaringen de exemplu, desi as fi dorit asta.

Trimis de ghidioneanu in 01.01.12 12:51:59
Validat / Publicat: 01.01.12 15:34:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Munchen - am vizitat centru orasului

VIZUALIZĂRI: 3167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghidioneanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In drum spre Titisee.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[01.01.12 13:52:37]

Cristian_h*
    [01.01.12 16:22:55]

este vorba de Bollenhut, palarii traditionale cu boruri albe ornate cu pom-poane de culoare rosie la tinerele fete si negre la femeile maritate, arata destul de nostim ca un cuibar plin cu oua de strut

iata: black-forest-travel.com/t ... /bollenhut.html

[01.01.12 19:24:25]

@Cristian_h: Palariile le-am vazut, fetele nu le-am verificat!

[01.01.12 20:02:58]

Am uitat un aspect foarte important, mai ales pentru cei ce calatoresc cu buget redus. La inregistrare se completeaza un formular, din care se detaseaza o " gastekarte" pe care o puteti folosi pentru reduceri sau intrari gratuite la muzeele din zona, reduceri sau gratuitati la teleschi (tageskarte gratuit la unele partii de schi) si gratuitate pe transportul local cu autobuzul sau trenul in zona. Eu nu am folosit aceste facilitati, am preferat transportul cu masina, dar cu o buna planificare in functie de orarul autobuzelor si trenurilor, probabil ca este foarte util. Daca e sa ma iau dupa harta de pa gastekarte, ai gratuitati pe autobuze si trenuri din Stuttgart, Freiburg, Donaueschingen si altele ce merg in interiorul Padurii Negre.

Michaell
    [01.01.12 21:35:08]

@ ghidioneanu

taiteii pe care ia-i avut pe linga friptura, cred ca au fost asanumitele ,,Spätzle,,. Ceva foarte traditional in acea zona si prezent la aproape fiecare masa. Pe gustul meu nu prea sunt...

In ceea ce priveste treaba cu bautura la volan... ai si totodata n-ai dreptate. Actual parca sunt permis 0,5 dar se discuta o reducere la 0,3. Asta doar in caz ca nu se intimpla nimic. In caz contrar poate deveni si o singura halba o problema...

adri-nico
    [01.01.12 22:48:03]

Nu stiu cine a propus melodia, dar se "pupa" perfect cu reviewul. Felicitari!

Am zimbit pentru ca ati reusit sa retineti citeva nume in limba germana. Am incercat si eu sa silabisesc numele unui hotel si dupa 2 minute nu stiam cum se cheama.

Asa ca ma gindesc la "cartea-harta" pe care spuneti ca ar fi utila in cazul unui sejur cu buget mai redus, cred ca m-as uita ca mita'n calendar... (are si traducere in engleza?)

[02.01.12 09:28:49]

@adri-nico: Sper sa o mai gasesc prin bagaje cand ajung acasa si sa o scanez. Poate va fi utila cuiva!

[02.01.12 20:10:11]

@ghidioneanu: Am scanat paginile pliantului cu facilitatile Gastekarte, dar nu le pot incarca, serverul imi trimite mesaj ca nu accepta decat jpg sau jpeg. Poate sa le trimit pe mail la un admin care sa le posteze?

adri-nico, ghidioneanu, Michaell