ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2011
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 28.06.11
JUL-2011

Mai frumos decat speram!!!

Sirtaki Dance - Nostalgo

Asculta mai multe audio diverse

Salutare tuturor

Mergand pe principiul mai bine mai tarziu decat niciodata, m-am hotarat sa va relatez cateva impresii din sejurul nostru la hotelul Macedonian Sun din Kallithea - Halkidiki. Pe undeva eram si dator tinand cont ca in alegerea acestui sejur au contat foarte mult relatarile citite pe acest site.

Drumul

Am plecat cu autocarul din Bucuresti la orele 22:00 si am ajuns in fata hotelului fix la 11:30 dimineata. Despre drum ce sa va spun, in prima faza esti incantat, te instalezi comfortabil in scaun, razi, glumesti cu prietenii (apropo, am fost 3 familii - 8 adulti) dar dupa atatea ore de mers... va inchipuiti ce stare de spirit aveam a doua zi la 11:30...

Autocar nou, 2 soferi de treaba, televizor (filme dvd), muzica - in special greceasca, aer conditionat, opriri din 3 in 3 ore (30 minute) pentru dezmortire, tigara, toaleta, cafea, mancare.

Bulgaria cum o stiti, drumuri ca la noi, lugubra, murdara, sate si orase parca din alta epoca (un fel de Roamania inainte de '89)... urata tara...

In Grecia insa lucrurile stau mult mai bine, drumuri foarte bune, tara mult mai curata, mai ingrijita. Chiar discutam cu prietenii mei, de la intrarea in Grecia pana in Salonic nu am vazut un petic de pamant nelucrat, totul la liniuta, livezi de maslini, portocali, vii, pana si lanurile de porumb le irigau.

Cazarea

Macedonian Sun se afla la strada principala a peninsulei Kasandra, la aproximativ 1,5 km dupa Kallithea.

Sunt 12 bungalowuri a cate 16 camere fiecare, amplasate intr-o superba gradina de palmieri si leandri.

La receptie, o doamna foarte amabila ne-a dat camerele exact asa cum am rugat-o, refuzand mica noastra atentie. Am fost cazati la etajul unu cu vedere centrala asupra frumoasei gradini interioare, care in aprecierea mea este piesa de rezistenta a acestui complex de vile.

Camera nu prea mare dar curata (frigider, aer conditionat, seif, televizor, etc.)

Baia cu tot ce trebuie (sampoane, gel de dus, uscator, cada, dus).

In schimb, raportat la camera, balconul este imens iar privelistea vazuta de pe acesta este absolut superba.

Masa

Am avut demipensiune iar micul dejun si cina au fost servite in stil bufet suedez.

Mancare multa, se cam repetau felurile de mancare dar tinand cont de gama diversificata, lejer puteai servi feluri diferite pana la sfarsitul sejurului.

Mic Dejun (2-3 feluri de salam, cascaval, branza, oua fierte, oua ochiuri, rosii, castraveti, masline, cremvursti, carnaciori, omleta, salata de boeuf, tzatziki, salate - alte 5-6 feluri, placinte cu carne sau cu branza, finetti, iaurturi, smantana, cereale, fructe confiate, compot, lapte dulce, unt, gem, miere, etc.)

Cina (cartofi prajiti sau gratinati, crochete, multe salate, diferite garnituri, tocanite, tochituri, peste, pui, vita, porc, placinte cu carne, gratar in 2 seri, etc.)

Desert (3-4 feluri de prajituri, piersici, pepene rosu, nectarine, cozonac, chec, spuma de inghetata)

Apa plata si suc gratis de la dozator, alte bauturi contra cost (exemplu: apa minerala 1,5l - 2 euro, bere 0,5l - 4 euro).Cu ceai si cafea te serveau oricand ospatarii foarte amabili si zambitori.

Pe toata durata sejurului pe noi ne-a servit un ospatar roman (de pe langa Pechea, coincidenta, in acele zile boxa Lucian Bute - meci care spre dezamagirea mea l-am ratat).

Plaja si marea

Plaja se poate face la hotelul Athos Palace sau Pallini Beach care se afla la aproximativ 400 m de Macedonian Sun (7-8 minute de mers pe jos), traversand o superba gradina de maslini cu o multime de alei intortocheate.

Prima noastra iesire la mare a fost pe plaja hotelului Athos Palace unde am incremenit vazand intrarea in apa plina de bolovani si arici de mare.

In schimb la Pallini Beach plaja e super, cu intrare lina in apa, nisip fainos, apa de o claritate nemaivazuta si unde 2 sezlonguri cu masuta si umbrela costa 7,5 euro pe zi (la Athos Palace sezlongurile erau gratis dar prietenii stiu de ce).

Pe plaja turisti in ordinea aceasta: romani, rusi, greci, englezi, germani.

La barul de pe plaja se serveau tot soiul de bauturi locale si straine, sucuri, bere la halba si la sticla, inghetata, toate la preturi cam piperate dar asta e rostul vacantei sa te simti bine si sa cheltuiesti banii!!!

In jurul pranzului nu puteai sta la plaja din cauza caldurii (38-39 grade), iar nisipul frigea tare rau, poate o balaceala scurta si repede sub umbrela, dar nici asa nu prea era ok asa ca fuguta in camera la aer conditionat unde simteai ca mai traiesti.

Distractii

Pe durata a 7 zile cat am stat acolo, am ales o croaziera cu vaporul la golful Toroneos si o excursie cu autocarul la Salonic.

Pentru croaziera am platit 32euro/persoana, transfer cu microbuzul pana in Pefkohori de unde la ora 10 fix am plecat cu vaporasul spre bratul Sithonia pana in Golful Toroni (baie, plaja, pranz pe vas din partea capitanului), apoi spre Neos Marmaras unde am oprit o ora pentru cumaparaturi, sarituri in mare de pe vapor langa insula Kelyfos (insula nelocuita si cu forma unei braste testoase) si inapoi la Pefkohori in jurul orelor 17.

Excursia la Salonic (28euro/persoana) unde am vizitat vechea cetate a orasului, biserica St. Dumitru, Forumul Roman, Turnul Alb, cateva ore bune pentru cumparaturi in centrul orasului, si tot pentru shopping aprox. doua ore in mallul Mediteranean Cosmos.

In 2-3 seri am mers in statiune Kallithea (cam o jumatate de ora de mers pe jos, 1,5 km distanta fata de hotelul nostru). Dupa parerea mea este cea mai frumoasa statiune de pe bratul Kassandra, cu o multime de terase, magazine de blanuri, piele, haine, suveniruri, baruri, restaurante binenteles si cateva supermarketuri cu preturi super bune.

In alta seara am mers in Pefkohori (cam 20 km mai la sud pe bratul Kassandra, cu un autocar local, 2 euro de persoana pe sens).

Intr-o dupa amiaza am hotarat sa ramanem si la piscina hotelului nostru.

Cam micuta piscina si un ghinion de a avea pe langa noi vreo 5-6 pustani de 10-11 ani care au facut sarituri in apa pana am renuntat noi si am mers inapoi pe plaja la Pallini Beach.

Pe plaja puteai inchiria skyjeturi, hidrobiciclete, canoe, scufundari, plimbare cu banana, cu canapeaua, etc.

Am platit 10 euro/persoana si am mers cu o canapea gonflabila trasa de o barca cu motor, iar in alta zi pentru 30euro am mers cu skyjetul 15 minute.

Ce sa va mai zic, a fost o vacanta super, am ramas cu amintiri foarte frumoase despre aceste locuri si as reveni cu mare placere aici, dar pentru noi si grupul nostru de prieteni urmatoarea vacanta trebuie sa fie musai in alta zona, alta locatie, dar cine stie... never say never...

PS. Pentru alte amanunte, intrebari sau detalii va stau oricand la dispozitie.

Trimis de zabet_gabriel in 29.12.11 14:40:19
Validat / Publicat: 29.12.11 16:00:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zabet_gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Superbele alei ale hotelului Macedonian Sun - Kallithea - Halkidiki - 12 iulie 2011

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [29.12.11 16:15:17]

excelent review! la acest hotel am stat atunci cand am fost pentru prima oara in Grecia si pentru ca mi-a placut foarte mult, am mai mers inca 2 ani la rand acolo! scriind acest review nu ai facut decat sa-mi sporesti dorul de aceste locuri atat de frumoase, de Kallithea, de Kassandra cu micile sale localitati, de Grecia in general... excelente si fotografiile tale, in care am recunoscut multe din locurile pe unde am calcat si eu! felicitari pentru acuratetea celor scrise si pentru detaliile oferite!

[29.12.11 18:24:14]

Dimineti de catifea ce-mi ating usor chipul...

Melodia postata se poate schimba/sterge!

zabet_gabrielAUTOR REVIEW
    [29.12.11 20:50:00]

@webmaster13:

Daca se poate sa puneti melodia aceasta pe fundal.

Multumesc si Sarbatori Fericite!

[29.12.11 21:03:10]

Done!

maria55 †
    [31.12.11 17:55:38]

@zapet gabriel, am votat, meriti dupa parerea mea super-bonus de la "sefi". Amanuntele care le-ai dat fac tot farmecul acestui review si nu sunt putine. Utilitatea lor, bine-venita, mai mai sa ma "sucesc" chiar si eu, care sunt o mare amatoare de Turcia.

Fekicitari, Maria

La Multi Ani!