ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2011
DIN: Valladolid
ÎNSCRIS: 27.05.11
STATUS: CONSUL
AUG-2011

Hotel Slavie - hotel centric in Pelhrimov!

Am dormit o noapte in acest hotel de 3 stele, la inceputul lunii august. Intr-un tur obositor facut cu masina din Spania pana acasa, si ulterior pana in Grecia, unul dintre stop-uri a fost in Pelhrimov, un orasel aflat in sudul Pragai, la vreo suta si ceva de km de capitala. Am trecut granita din Austria. Era prima data cand calcam pe pamant ceh (mai facusem o escala anul trecut in Praga, dar aia nu se pune). Soseaua serpuia prin paduri care nu se mai terminau si am ajuns super stresati la hotel. Va povestesc pe scurt: mergeam incet, asa incat am vazut la timp o caprioara care ne-a taiat calea. Am redus viteza si mai mult si bine am facut. O a doua caprioara ne-a taiat calea, cu marele ghinion ca venea o alta masina pe sens opus, si al carei sofer nu a vazut-o. A luat-o din plin, s-a auzit o busitura si imediat zgomot de cioburi. Mergeau incet, dar chiar si-asa avaria cred ca n-a fost mica. Plus animalul mort, mai mult ca sigur. Eram deja super stresata si obosita de la drum, ma usturau ochii…

Am ajuns pe la 22h la hotel, l-am gasit cu usurinta. Situat exact in Piata Mare a orasului, intr-un centru foarte pitoresc, cu cladiri vechi si frumoase. Cand am facut rezervarea pe net, prin mail, fata de la receptie cu care ma mailuisem, m-a asigurat ca putem lua cheia de la restaurant in caz ca ajungem tarziu. Ei bine, am parcat masina in spatele hotelului. In parcare se intra pe alta strada, si tre’ sa suni la interfon, spui ca esti cazat acolo si-ti deschid. Am intrat, deci, prin spate, si am ajuns direct in restaurant. Singurul chelner care mai era pe acolo (caci restaurantul era gol) ne-a zis ca receptia este inchisa. Parea usor iritat ca ajungem la ora aia. I-am explicat, insa, ca ni s-a spus ca nu-i nicio problema si ne-a dat cheia, nu inainte de a face plata. O camera dubla ne-a costat 40€, cu mic dejun inclus.

Ne-a dat cheia si am urcat cu liftul la etajul 2 cred. Holurile nu aratau prea grozav, insa, la cat de obositi eram, nu ne ardea decat sa facem un dus rapid si sa ne bagam la nani. De mancat mancasem in Austria, inainte de a trece granita.

Cand am intrat in camera, ne-a izbit un usor miros de umezeala. Am deschis geamul, ca sa aerisim. Camera era draguta. Nu foarte mare, dar suficienta. Cu perdele colorate si vedere spre piata frumos luminata, pe care am admirat-o cateva minute bune.

Baia micuta, cu cabina de dus. Prosoapele erau putine si nu aratau prea bine. Noi aveam juma’ de casa cu noi, asa ca am folosit din bagaj ca sa nu ne facem inima rea.

A doua zi de dimineata, la micul dejun, am avut de ales intre 3 sau 4 feluri de mic dejun. Un chelner dragut ne-a luat comanda si nu am mancat rau. La 40€ nici nu asteptam mai mult. De altfel, in afara de acest hotel si inca o pensiune, nu mai gasisem alta cazare in oras. Restaurantul nu era mare si, ca sa iesim in piata sa facem doua poze, ni s-a dat cheia de la usa care era incuiata. Nu am inteles de ce, pentru ca afara erau si mese si scaune, asezate ca o terasa, dar nu ale hotelului probabil. Insa nici seara nu vazusem lume si nici a doua zi, desi era luna august, deci cald si bine.

Per total, recomand hotelul datorita locului unde este situat si mai ales daca sunteti in trecere. Pentru mai multe zile serviciile nu sunt prea grozave, mai ales daca aveti pretentii. Pe lista mea s-ar afla undeva la mijloc. Oricum, n-a fost chiar rau.

Trimis de alinaro in 29.11.11 12:27:16
Validat / Publicat: 29.11.11 15:07:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 1213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera in care am stat, micuta, dar cocheta.

magdalena
[30.11.11 21:40:39]

Inteleg ca a fost un hotel de tranzit. E bine ca ati platit doar cand ati ajuns, cand esti in tranzit se prea poate sa nici nu ajungi unde iti propui.

Mie Cehia mi-a placut enorm, am stat peste doua saptamani tot in august, dar 2010 si am colindat multe orase.

Poate ar trebui sa mai zabovesti si altadata, chiar se merita, iar mancarea e super.

Am scris cateva impresii despre Praga si despre Cehia, in general si recomand cu caldura vizitarea acestei tari.

Padurile alea prin care serpuia soseaua sunt deliciul Cehiei, iti recomand Karlstein si Krivoklat! Intre ele e un drum...

alinaroAUTOR REVIEW
[01.12.11 00:13:08]

Magdalena: Cand ti-am citit impresiile gastronomice, mi-a fost si mai ciuda ca n-am putut sa cunosc mai mult din aceasta tara. Din pacate, "ocolul" l-am facut datorita unei vizitei de lucru, si chiar nu aveam cum sa stam mai mult. Iti poti inchipui cu ce ciuda am trecut pe la vreo 80-90km de Praga, stiind ca nu aveam cum sa ne oprim. Sper sa ajungem intr-o buna zi in vacanta.

Mi-a fost ciuda si ca n-am putut admira peisajele de care vorbesti, pentru ca am ajuns seara, era intuneric bine si eram cu ochii-n patru dupa caprioare. Pelhrimov insa ni s-a parut un orasel foarte pitoresc, asa micut cum este, asa ca imi pot inchipui ce poate oferi Cehia.

alinaro, magdalena